Byl to rok Thesium arvense

15. září 2009 v 15:56 | Venca |  Botanika

Po sáhodlouhé době má chuť napsat pár botanických řádků.... zrovna jsem bilancoval letošní floristické záležitosti a byl jsem mile překvapený, jaké plodné období, ten rok 2009 byl. Říkal byl, do terénu se už chystám jen sporadicky a vlastně už ani netoužím nic extra vidět. Jediná vytoužená podzimní kytka, Cyperus michellianus, mi utekla mezi prsty, a mé jihomoravské snažení bylo poměrně marné.

Každopádně jinak si stěžovat nemohu. Těch extra kytek bylo opravdu hodně. Ať nový nález Montia fontana, konečně najití Artemisia pancicii, Bupleurum tenuissimum, nádherné 2 týdny na Cerové vrchovině, Linum hirsutum ssp. glabrescens, Hesiodia montana, Stachys germanica, vzácné beskydské taxony, hybridní řada Schoenus ssp., no je toho tolik, že bych musel projít všechny fotky a to se mi moc nechce.


Každopádně, jak se člověk motá kolem lněnek, tak mu tyto rostliny neobyčejně všední. Ne, že by nebavily, jen z té pozice "vzácné" jsou najednou "obyčejné"... a přesto když se podívám, jak letos vzkvétalo na Moravě Thesium dollineri, jak jsem navštívil fenomenální lokalitu Thesium ebracteatum (jednu ze čtyřech izolovaných arel ve střední Evropě) a hlavně jsem konečně letos poprvé uzřel v České republice Thesium arvense. Co víc člověk může přát. Thesium arvense je pro mne takovým synonymem zapomění a nevědění, jen tušení nečeho o ničem. A když člověk o tom jen čte, je pak šokován, když to konečně vidí. Jo na Slovensku to byla paráda, tam o tento druh pomalu zakopáváme, jo Maďarsko a neskutečné lány této kytky na naprosto šílených stanovištích jako jsou solončaky, ale co u nás? Ta nicota nevědění, nevidění mne děsí. Ta náhodnost s jakou jsou nálezy uskutečněny a přesto vytrvalost s jakou se na některých lokalitách ta kytka vyskytuje více než století, přesto v několika kusech, to je fascinující.

Pro to všechno vyhlašuji lněnku rolní (Thesium arvense) za kytku roku 2009.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hoper Hoper | E-mail | Web | 29. června 2012 v 14:08 | Reagovat

Moc dobrý. Těším se na další

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama