res publica: Kamzík ve Velké kotlině

27. října 2009 v 9:28 | Venca |  Ochranářské glosování
Bohužel se stala věc, která v ochraně přírody představuje vždy přítěž. O problémech známých XY let se začalo mluvit na veřejnosti, nasákly do médií a prosákly tam, kde to nejvíce pálí - mezi vše znalé občany tohoto státu.


1.) Je dobře, když se o problémech veřejně mluví.
2.) Není dobře, když se do věcí plete sentiment a nevhodné poznámky lidí ovlivněných vším možným jen ne střízlivým úsudkem.

Kamzík v Jeseníkách, to je kapitola sama pro sebe, která, jak jsem si přečetl, se píše zhruba od roku 1900.

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá

Znáte v ZOO koutky s domácími zvířaty? Poníci, slepičky, ovečky a kozičky... většinou je to spojené s možností jít mezi zvířátka a třeba je nakrmit, obzvláště kozy - vděčná to stvoření vrhající se vší vervou na dětské dlaně svírající kus nějaké dobroty.

Kamzík je také koza, sice trocha jiná, ale je. Stejně jako je vizuelně estetická (lidé vykřikují vzrušené jééééé, ten je krásnýýýý), je i stejně žravá.

Stejně jako koza se občas objeví v TV kort na Nově v těch jejich spotech na konci zpravodajství, i kamzík se bohužel objevil v novinách, TV a na internetu. SCHKO Jeseníky bojující s kamzíkem po svém a v tichosti teď mají nový problém (jako kdysi Křivoklátsko s norkem?) a tím je medializace. Začetl jsem se do těch rozumných diskuzí na Novinkách.cz a nestačil jsem se divit, jak máme vzdělané občany, argumentující např.:

- kamzík je tam 100 let, tak proč by tam nemohl zůstat
- mne raději zajímá krásný kamzík než nějaký keřík
- vystřílel bych ochranáře, jak někdo může zabíjet zvířata

atd...

Problém 1 je tedy medializace. Začal jsem schválně trochu obšourně, protože pro veřejnost není jádro problému to podstatné. Podstatné je to, jak nám médium problém naservíruje, že....

Kamzík vs. kytky

Kamzíků bylo v Jeseníkách kdysi mnohem více. Před těmi sto lety, když si ho tam nějací lidé vysadili. Jeho početní stavy se uměle zredukovaly, ale nezredukovaly se na nulu. (tedy vývoj početních stavů kamzíka v Jeseníkách je o trochu složitější, doporučuji si přečíst srdcervoucí článek v časopise Myslivost). Správa samozřejmě nemůže vydat nějaké rozhodnutí, že postřílí všechno, co se hýbe. ŠKODA! Věřím, že se to jednou povede.

Kamzík je žravá koza, jak již bylo napsáno. A zde je ten problém. Kamzík se totiž více méně pohybuje v oblasti Velkého kotle v NPR Praděd. Tedy v jedné z botanicky nejvýznamějších lokalit ČR, resp. střední Evropy. Spousta kriticky ohrožených druhů, spousta druhů, které mají v Kotlině jedinou lokalitu v rámci ČR a několik kytek, které se nevyskytují nikde jinde na světě - tedy endemitů.

Kamzík je žravá koza, která nežere žádné béčkové šméčko, ale všechno to, co je vyřčeno v odstavci předešlém. Především teda vzácné zástupce rodu Hieracium a "nějaký blbý jitrocel" (jak poznamenal můj kolega), teda správně jitrocel tmavý sudetský - endemit Velké kotliny, o kterém si můžete přečíst ZDE.

Lamentovat nad tím je zbytečné. Kdo viděl ožrané kytky v Kotlině, tak ví svoje. Podle mne stačí si postavit tyto 2 biologické elementy na misky vah.

Otázka priorit

Chceme tady hezkou kozu, kterou si můžeme prohlídnout třeba v Tatrách (kam aspon patří) nebo tady chceme kytky, které nerostou nikde jinde na světě?

Chceme tady zvíře, co je dobré tak pro myslivce jako trofejní úlovek (mimochodem kamzičí klobásy jsou delikátní) nebo chceme uchovat doklady vývoje přírody, geologických pochodů a evolučních, klimatických a ekologických mechanismů, které umožnily vznik nových druhů?

No to je na každém z nás. Etika ochrany přírody je svinská záležitost, takže rozhodovat se mezi kozou a kytkou musí jistě být velký filosofický boj pro každého.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kamzík nebo kytky ve Velkém kotli

Kamzík
Kytky

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 27. října 2009 v 17:48 | Reagovat

Jen snad jedna technická, kamzík není koza, nýbrž patří do samostatné podčeledi Rupicaprine (kamzíci), kdežto kozy a ovce spolu tvoří podčeleď Caprinae.
Jinak, všechno má svá pro a proti, na to, abych mohla posoudit CO je lepší mám příliš málo informací. Za příklad nám budiž koza bezoárová a Pálava, srdceryvné výkřiky ochranářů, jak způsobuje erozi a žere kdeco všechno včetně oné chráněné rostoucí žoužele, dala se pryč a buch, milá Pálava nám začala zarůstat kdejakým "šůním", včetně lokalit s oněmi převzácnými kytičkami...takže asi tak...

2 Vendelín Vendelín | 27. října 2009 v 18:28 | Reagovat

systematicky samozřejmě nemohu nic namítat, ale není to zrovna podstatná technická poznámka...

ono je poměrně složité (ba zřejmě nemožné) srovnávat xerotermní pálavskou vegetaci s vysokohorskou jesenickou vegetací, každá má svá specifika a míra sukcese je samozřejmě jiná v místech, kde jsou keře, nálety, zemědělská krajina a tam, kde je subalpínský pás nad horní hranicí lesa... navíc nížinná území jsou mnohem více invadovaná... koza na Pálava a jiná koza v Jeseníkách, to jsou dva odlišné problémy

3 Rýža Rýža | Web | 27. října 2009 v 18:40 | Reagovat

Mě je jasné, že je to něco jiného...jenže...na Pálavě taky nikoho nenapadlo, co se v důsledku stane a že to bude až takové...a kde je zaručené, že obdobný scénář (ač s jinými herci) neproběhně i v Jeseníkách? A nemusí jít zrovna o nálety... Jak říkám, v tomhle nejsem expert, jen mě to tak napadlo, když jsem se nad tím selským rozumem zamyslela - což taky, jak předpokládám, měl tento článek vyvolat.

4 Vendelín Vendelín | 27. října 2009 v 18:53 | Reagovat

určitě to mělo vést k zamyšlení...

problém rovněž je, že v současnosti neexistuje studie, která by na základě výzkumu doložila přímý negativní vliv kamzíka na ty kytky... je to založené na observaci, což podle mne dostačující, někomu se to však zamlouvat nemusí

navíc nejde objektivně posoudit, co se stane, když tam XY ks kamzíka nebude, ono je těžké vůbec na Kotlinu nějak nahlížet teorie stability vs. hazardu... nikdo neví, jestli ustředním zájmem je zachovat stabilní biotopy nebo tady smrkáme nad něčím, co se řítí do záhuby... ale opět to směřuje jen k cestě, kterou se ochrana přírody rozhodně vydat a sám nevím, co bych na místě Správy CHKO měl dělat

ovšem, že by měla ta koza nějaký pozitivní vliv na vegetaci o tom opravdu silně pochybuji... tudíž jediným důvodem, proč ji v Jeseníkách stále máme je cílený chov myslivci a to mne přjde opravdu zbytečné

5 Rýža Rýža | Web | 27. října 2009 v 19:04 | Reagovat

nooo a máme to tu, pozorování podle mě nestačí, minimálně ne pro tak závažné a zásadní kroky. Navíc, vždycky je jednodušší něco prosadit, když se opíráš o pořádné a nezvratné důkazy. Já být na místě Správy CHKO, udělám studii a pak budu soudit...A to s těma myslivcema je jako fakt? Tak to se mi teda moc nelíbí. Jsem to nejprv pochopila tak, že se jakoby trošku přemnožujou - v tom případě ať se jich klidně pár picne, ale pokud je to takhle...no tím hůř, myslivci jsou pakáž a takové "oborky" se určitě jen tak nevzdají...o to víc, je ten pořádný výzkum toho, Co by se stalo, kdyby... potřeba.

6 Vendelín Vendelín | 27. října 2009 v 20:05 | Reagovat

a jak myslíš, že se kamzíci do Jeseníků dostali? jsou tam vysazení, ostatně jako všude jinde v ČR, prostě chovná trofejní zvěř bez jakéhokoli jiného opodstatnění.

my jsme dneska nad studií přemýšleli a ono vymyslet něco kloudného, co by prokázalo, že kamzík žere to a ono je asi dost obtížné... :))

7 Rýža Rýža | Web | 27. října 2009 v 20:43 | Reagovat

No jo, to chápu...ale neleze mi na rozum, jestli si je vážně chovají a hýčkají jako svoje zvířátko, co pak na podzim odbachnou a nebo si tam přežívají tak víceméně jak Bůh dá...protože z toho, co píšeš to chápu tak, jakože si tam prostě "zřídili oboru"...

8 Vendelín Vendelín | 28. října 2009 v 9:09 | Reagovat

oboru ne, je to nějaké chovné území kamzíka, přesný název nevím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama