Best of Vendelín

8. července 2010 v 11:08 | Venca |  Botanika
Už jsem tu tak dlouho nenapsal nic o kytkách. Nevím, možná poučen z mého prvního blogování mám poměrně nechuť sem o rostlinkách něco psát. Všechno se hezky najde na NaturaBohemica, ale tak sentimentální plkání bych si mohl nechat na tyto stránky.

Ach rostlinky :D Ono to je docela fajné, jsem rád, že dělám botaniku. Především proto, že nemusím dělat třeba takovou zoologii. I když ta zkurvená zvířata mě věčně pronásledují.

Hm, dost. Chtěl jsem tu vyjádřit, které rostlinstvo má Vendelín nejraději. Ono je to celkem snadné, že. Lněnky. :) Ale co potom. Můj botanický svět se rozhodně jen kolem lněnek netočí. A tak tedy, co má ten Vendelín v oblibě? :D


Prorostlíky (Bupleurum spp.) - prorostlíky jsou opravdu fantastické, poněkud bizardní rostliny. Vlastně jsou mrkve, ale vůbec jako mrkve nevypadají. Navíc jistě, jsou vzácné, téměř všechny. Akorát se mi stále nedaří vidět Bupleurum affine a B. rotundifolium, ale věřím, že to přijde.

Lny (Linum spp.) - len zná každý, len je prostě česká kytka, taková tradiční, avšak v naší zemičce těch lnů roste celá řada. A ten nejoblíbenější je netradičně žlutokvětý, má to i v názvu len žlutý. A pak to je fascinace vědecká, komplexem lnu chlupatého, kterému se doufám jednou budu věnovat. :oP

Zárazy a mordovky (Orobanche spp. & Phelipanche spp.) - vlastně pro smrtelníkyjeden a týž rod, pro taxonomy nee. Tedy alespoň pro nás v Olomouci nee :D Zárazy jsou fascinující parazité, nejsou zelené a téměř všechny jsou vzácné. Asi mám zálibu v bizardnostech, jelikož tyhle bizardní jsou a navíc těžké na určování, o to jsou lepší :D

Hruštičky (Pyrola spp.) - další bizardní kytky, ale ve skrze velmi estetické, víceméně lesní druhy a vlastně jediné lesní kytky, které se mi líbí. Hruštičky jsou zase vzácné, až na jednu, kterou ve své smůle neustále musím nacházet.

Hrachory (Lathyrus spp.) - hrachory mě ani tak moc nebaví, teda baví, ale hlavně jejich pěstování. Teda zatím pěstujeme jen jeden luxusní, ale je to hrozně vděčná kytka, které se u nás líbí. Navíc letos jsem si splnil svůj hrachorový sen a našel hrachor pačočkový (Lathyrus aphaca), nádherný, žlutokvětý, jednoletý, plevelnější druh, jistě, kriticky ohrožený. A mimo to, má pěkné české jméno :)

Pochybky (Androsace spp.) - o pochybku každý pochybuje, kde se stala chyba. Pochybky jsou naprosto minimalistické rostlinky, na které člověk natrefí velmi krátce od března tak do začátku května. Zase vzácné to rostlinstvo v našich končinách. Navíc nenápadné, ale jsou to roztomilé kytky. Takoví vítači jara.

A tak dál, nějak mě tenhle článek přestává bavit psát, tak to raděj utnu :D

Have a nice botany day.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 muschak muschak | Web | 11. července 2010 v 17:19 | Reagovat

Hezký! K těm zkurvenejm zvířatům: slyšel jsem, že jsi potkal docela zblízka srnce:) Jaký to bylo?

2 Venca Venca | 12. července 2010 v 10:51 | Reagovat

Ha, zdar... ty ještě chodíš na blog, hezký :) Tak to tu o těch kytkách nechám asi i něco víc :D

S tím srncem to bylo fakt dobrý, zrovna jsem shrbený fotil Adonis flammea a slyším, jak se ke mně něco hrozně rychle běží (myslel jsem, že to byl Zdenda) a než jsem se zvedl, tak mi to do obličeje narval srnec. :D Jsem vyjekl, asi byl chudák stejně v šoku jako já. Ale naštěstí jsem měl jen natržený ret, takže trocha krve tekla, ale jinak nic. Měl jsem štěstí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama