Rocksteady dámy neb Jamajka není jen Bob Marley

25. července 2010 v 20:31 | Venca |  Hudba
Dneska to bude o ženských.... a ne jen tak ledajakých. Když se řekne Jamajka, tak se většině lidí vybaví Bob Marley a reggae. Kdo už se trochu více zajímá, tak si k tomu dodá spoustu dalších členů Marley famílie Damian, Ziggy, Stephen atd. no a první dáma Rita Marley. Tu si dovolím vynechat, ostatně jako celou současnou jamajskou tvorbu, která však nachází inspiraci  právě v těch dámách, o kterých řeč bude.


Dnes to bude o dámách, které jsou již zasloužilé babičky nebo persony pod drnem, avšak okupující hvězdné nebe. V 60.-70. letech především to byly divy, které svým hlasem doplňovaly pomalejší odnož ska hudby tzv. rocksteady. Vlastně všechny jamajské styly té doby se velmi prolínají ať ska, rocksteady, reggae, dub, mladší dancehall, tudíž bazírovat nad tím, kdo co zpívá je v podstatě zbytečné.

Ženy mají v jamajské hudbě velkou tradici. To se mi líbí, ať již to je Doreen Shaffer, která dlouhá léta pěla společně se Skatalites nebo jsou to celá dámská tělesa jako byly The Gaylettes nebo řada dam, na které se tu nedostane místo, tak jen zmínkou Susan Cadogen nebo Barbara Jones.

Ty "nej" dámy byly dá se říct tři. Možná už to je příliš subjektivní pohled, ale z té velké plejády tyto tři nejvíce vyčnívaly. Již zmíněná Doreen Shaffer, která je známa jako členka The Skatalites. Ona s nimi vlastně vystupuje do teď, i když již dávno žije v Evropě, a prezentuje se sólo nebo s belgickými Moon Invaders.  Paradoxní je, že své první sólo album vydala až v roce 1997 a  do té doby stihla nazpívat jen album s Nioami Phillips. Přesto její působení ve skupině Skatalites zaslouží býti ceněno více než vysoce.


-Doreen Shaffer & The Skatalites - Adorable You -

Mnohem výraznější sólovou postavou jamajské hudby je stále žijící Marcia Griffiths. Běžně s přívlastkem "The Queen of reggae". A do jisté míry královnou skutečně je.  Vlastně je jí skutečně, jelikož byla oceněná jako nejvýraznější ženská postava jamajské hudby. 40 let trvající kariéra, bezpočet vydaných alb, slavné hity v U.S. hitparádách (což nebylo vůbec zvykem), řada nahrávek s Bobem Andym, kteří společně vystupovali jako duo Bob & Marcia a nebo její působení v hudebním tělesu I-Threes společně s Ritou Marley a Judy Mowatt.
Super na ní je, že jí objevil zpěvák skupiny Blue Busters, což byla jedna z prvních jamajských kapel hrajících SKA, a prý se do její hlasu zamiloval. Marcia toho za život zvládla celou řadu a její hity jsou dnes opravdu legendárními počiny "Feels like jumping", cover "Young, gifted and black", "Stepping out of Babylon" nebo její komerčně nejúspěšnější song "Electric boogie". Jen doufám, že se někdy objeví i v ČR.


- Marcia Griffiths - Back in the days -

A poslední do trojky nemůže být nikdo jiný než Phyllis Dillon. Dáma, která skončila svou hudební dráhu tak rychle, že by se mohlo zdát, že po sobě nic nezanechala. Když jí bylo 24, po 5 letech utla zpívání a nahrávání tipec. Přesto žádná z předešlých zpěvaček nebyla víc rocksteady jak Phyllis. Známé a slavné jsou především její nahrávky s Altonem Ellisem a řada coverů v té době populárních songů jako Midnight Confessions v org. od Grass Roots nebo slavná to Perfidia, která v ska hudbě doposud zůstává nepřekonaná. Phyllis se ke zpívání vrátila po 20ti letech, zajela si celosvětové tour, oživila zájem o SKA hudbu obecně a v roce 2004 opustila svět na rakovinu.


 - Phyllis Dillon - It's rockin time -

Takže asi tak... žádný smysl toto povídání nemá. Spíše je fajn, když lidi nezapomínají a na hudbu, na skvělou hudbu, především :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama