Sestup Orfeův (1959)

27. července 2010 v 19:38 | Venca |  Film
d
Sestup Orfeův (The Fugitive kind), 1959

USA - drama
Marlon Brando, Anna Magnani, Joanne Woodward...

Žádný sestup Marlona Branda se rozhodně nekoná, ba možná naopak... další skvěle zfilmovaná divadelní hra, tedy role, která Marlonovi více než sluší a jen dokazuje, jaký to byl "Pan herec" téměř 2 desítky let před Kmotrem.Záliba ve starých "brandovských" filmech započala jak jinak než Tramvají do stanice Touha (o té jindy). A stále drží, zatím se mi nechce do jeho válečných filmů či zřídkavých komedií. Sestup Orfeův je příběhem tuláka, který neví, co se životem. Typický chlap s kytarou a hadím sakem (zapomeňte na to sako Lynchovo, které odtud obšhlehnul :)), který se shodou náhod dostane do jakéhosi zapadákova, kde najde práci u zralé a neukojené ženy Anny Magnani (žen strhaná, kruhy pod očima, ale naprosto okouzlující a zralá jak šťavnaté hrozny). Ve filmu se občas objeví naprosto cáklá a opravdu zbytečná postava ztvárněná jinak úžasnou herečkou Joanne Woodward (čím víc nad tím přemýšlím, tím méně tuším, co v tom filmu vlastně dělala).

Jakoby tomu někdo chtěl, Marlon a Anna se do sebe neutěšitelně zamilují. Zatímco o patro víš nad krámem leží chorý (žárlivý) manžel, z povadlé Anny se stává rozkvetlá růže, zatímco Marlon (jak jinak) ledově klidný, s úžasnou mimikou to tak nějak navenek přejde (chvílema to vypadá, že ke své kytaře, kterou sebou stále vlačí, chová vřelejší city než k Anně) :D

maa
zdroj: imbd.com, © Pennebraker Productions

Film disponuje vybroušenými dialogy (ostatně předlohou je divadelní hra), a tak se dá s klidem přežít jeho vláčné tempo. Jak tomu má u dramatu být, ke konci filmu se dočkáme i řádného a velmi velmi nečekaného konce, který vlastně nemůžu napsat, jelikož by potenciální divák přišel o to nejlepší.

Každopádně pokud má někdo rád klasický Hollywood let 50., tak by mu tento film rozhodně neměl ujít.

9/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama