"Už je ti teplo?" "Ano, dědečku..."

28. července 2010 v 21:32 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Jak vidí svět moucha? Složeně. Pohled mouchy má široký úhel, ale není ostrý.  Je to takové puzzle. Čím více plošek dává do sebe, tím složitější skládanku tvoří, byť jeho cílem je vidět jediný obraz. A tak i já si tu zafilosofuji na ono Téma týdne - homosexualita.


Jak jsem si pročítal různé články, nemohl jsem si nevšimnout, že lidé považují homosexualitu za normální a homosexuály za normální. Budiž, tedy nechme být bokem, co je normální... ve společnosti tím je zřejmě myšleno to, co je běžné a společensky přijatelné. To samozřejmě homosexualita není a dlouho ještě nebude. Možná jsme v době, kdy je společností tolerována, považována za životní styl, možná pózu, a vlastně to stačí. Ostatně jinak by to byla celkem nuda, stejně jako jsou dnes dvoudílné plavky, které nikoho nepobuřují, jen možná jejich obsah občas vzbudí pozdvižení.

Když se nad tím pokusím zamyslet jako biolog, tak je všechno v naprostém pořádku. Člověk jako živočišný druh samozřejmě není jediný, který má homosklony. To je dobré si uvědomit, zase tak daleko jsme se nedostali od ostatních primátů :) Ovšem nám už chybí ona animálnost a pudové chování. Jelikož jsme tvoři zhýčkaní a primárně neustále nesouložíme za potřebou rozmnožování se. Hlavně souložíme pořád (tedy během celého roku)! To také není moc obvyklé a navíc máme sklony projevovat k naší dru(a)hé polovičce citové projevy, které se nezakládají na hýčkání tvora, jenž nám vyplodí potomstvo (byť možná někde v hloubi duše tomu tak stále ještě bude). Homo šimpanz zřejmě nechová citové vazby k jinému samcovi, nýbrž zrovna si nemá kam jinam "ustříknout". Žel neznám žádné studie, zda byly prokázány citové vazby mezi samci šimpanzi, kteří trvale udržují homostyk.

Pohled ekologický je mnohem zajímavější. Jak mi je již od mladých studentských let vtloukáno do hlavy, základní ekologická pravidla jsou "nažrat se a dělat děti". O ničem jiném to není a nebude. A tady máme homo mantinel. Homosexuál se sice může cpát jako každý jiný, ale je ?přirozeně? vyloučen z reprodukčního procesu. Není na tom nic divného, zvláštního a ani špatného. Je to  selekční síto, přirozený výběr toho nejlepšího (= z toho co se může reprodukovat), co daná populace nabízí. Stejně jako nemocný zemře, zraněný bude sežrán, homosexuál nebude mít děti a alfa samec ošustí nejvíce samic. Každá populace podléhá řadě mechanismů a homosexualita je jedním z nich. Rozložili bychom si to v Gausově křivce najdeme homosexuály rozhodně v extrémních hladinách.

Shrneme-li si to, homosexualita je vzácná, homosexualita je přirozená a homosexualita je do jisté míry autoregulační proces v populaci. Homosexuálové žijí, ale neplodí, tudíž jsou časem eliminováni (smutné je, že v naší civilizaci jsou často eliminováni pranýřováním, ukopáváni, zavíráni do vězení a jinak veřejně zneškodňováni,... to je věc jiná). Každopádně frekvence výskytu by se jistě dala spočítat, stejně jako frekvence výskytu nějaké alely. :) Byť stále neumíme řádně rozlousknout do jaké míry je homosexualita dána geneticky a do jaké míry třeba environmentálními faktory.

Tak.

Podívám-li se na to pohledem člověka, vidím homosexuální svět jako ten heterosexuální. Už toho bylo napsáno dost a dost, tudíž skočím někam jinam. Mě na homosexuálech fascinuje jejich kreativita, myšlení, touha po vědění. V řadě případů jsou homosexuálové vizionáři, skvělí vědci, literáti, hudebníci, sportovci... prostě vynikají (na druhou stranu to i heterosexuálové, že :)). Jednak je to do jisté míry dáno jejich vnitřní uzavřeností, investicí do nadčasovosti a nemožnosti mít děti. Všechno to se odráží v potřebě seberealizace a uspokojení potřeb. Zároveň je to doprovázeno jakousi excentričností, v mnoha případech zjemnělostí, útlocitností a samozřejmě čím výraznější projev, tím více viditelný, tím více medializovaný, tím více kritizovaný a odsuzovaný.

Každopádně, jeden jedinec - jedno individuum - jedinečný originál. Lidi kolem sebe máme možnost si vybírat na základě našich, námi zvolených kritérií. Pokud je toto kritérium homosexualita, tak já jej rozhodně v kolence odškrtávám za přijatelné a s klidem se dám do poznávání osobnosti.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Livien Livien | E-mail | 28. července 2010 v 22:47 | Reagovat

Přinejmenším fascinující článek. Dostali jsme se přes spousty zvláštních podrobností od způsobu jakým kouká na svět moucha přes polemizaci nad citovou vnímavostí šimpanzů až po rozbor psychiky homosexuálů a jejich potřeby seberealizace. Ovšem až na fakt, kdy jste zmínil, co vás na homosexuálech fascinuje, jste ovšem ani náznakem nepoukázal, jaký na ně máte názor vy osobně. Vzhledem k tomu, že mě váš článek zaujal, mě tento malý fakt docela zajímá :)

2 xoxo xoxo | Web | 28. července 2010 v 22:59 | Reagovat

hihi goood článek:)
hele já nemám ráda reklamy a ty určitě taky ne ale jenom byh tě chtěla upozornit že zítra bys mohla přijít na můj blog páč tam pudou soutěže , rychlovky a hádanky:)
takže nezlob se a neber to plís jako reklamu!!!:)

3 Halfdann Halfdann | Web | 28. července 2010 v 23:04 | Reagovat

Perfektni clanek :)

4 dark-kikuska dark-kikuska | 28. července 2010 v 23:24 | Reagovat

Skvělý článek ano opravdu skvělý.Skládám ti obrovskou poklonu.Je to snad nejlepší článek co jsem četla na toto téma a nutí mi to přečíst ještě jednou x)

5 Říjnová Říjnová | Web | 28. července 2010 v 23:57 | Reagovat

Už jsem byla docela unavená z těch samých článků pořád dokola... Je to zajímavé. Řekla bych,že někteří lidi se chovají jako zvířata a když po ruce nemají nikoho jinýho,rázem se z nich stanou bisexuálové..
A rozhodně musím souhlasit s tím,že homosexuálové jsou kreativní a originální:)

6 vencisak vencisak | 29. července 2010 v 0:45 | Reagovat

[1]: Zdravím,
tedy myslel jsem, že to z toho nějak vzlíná. :) Pro mě to je těžké, neumím si najít jednoduchou odpověď. Homosexuál je pro mě v první řadě lidská bytost, která nosí nechtěný cejch (pokud si z oné homosexuality nedělá image či byznys). Nechtěný ve smyslu, že heterosexuála nikdo neoslovuje a neškatulkuje termínem označujícím sexuální chování a nedělá z něj "něco/někoho špatného či snad zlého". Tudíž k lidem přistupuji naprosto individuálně, na základě jejich povahy, na základě vztahů, ne jejich sexuální orientace. Z čehož vyplývá, že na homosexuála, jakožto termín pro člověka orientovaného na stejné pohlaví, nemám jiný pohled než jsem napsal,... mohu jej mít pouze na mediální obraz, na lidi kolem sebe a jelikož je mám kolem sebe a přijal jsem řadu z nich za své kamarády, tak je mám přirozeně rád.

7 Lucie Lucie | Web | 29. července 2010 v 10:18 | Reagovat

Moc kvalitní článek, koukl ses na to zase z jiného úhlu. Velice pěkně píšeš! A jestli studuješ biologii v Olomouci, tak jsme sousedi:-)

8 Livien Livien | 29. července 2010 v 10:39 | Reagovat

Díky za odpověď :) Konečně inteligentní názor po mnoha těch článích, co jsem přečetla...
S pozdravem a přáním hezkého dne
Livien

9 vencisak vencisak | Web | 29. července 2010 v 13:10 | Reagovat

[7]: Super,
tak to mě těší... Rád tu vidím Olomouc. Biologii přímo ne, teď už jen botaniku :)

[8]: Též přeji hezký den ;)

10 Alena Alena | 29. července 2010 v 13:51 | Reagovat

Taktéž musím pochválit, zajímavý článek... Co se genetické danosti homosexuality týče, nedávno jsem četla za oslíkovi poměrně zajímavý článek, ze kterého vyplývá, že "gen pro homosexualitu" (jakožto budoucí znalec genetiky sice vím, že žádný gen pro homosexualitu asi ve skutečnosti neexistuje a měla bych to vyjádřit nějak sofistikovaněji, ale co už:) by mohl u žen v podstatě vyvolávat větší koukání po chlapech než u kolegyň bez genu a potřebu mít více dětí. Vyplývá to ze studií, podle kterých ženy, které mají v blízké rodině muže-homosexuála, mají zpravidla více dětí než je průměr. To by mohlo vysvětlit to, proč se zdánlivě nevýhodný gen (zdánlivě proto, protože v článku byla i poměrně zajímavá myšlenka a jednoduchý výpočet toho, že homosexuálové, ač sami bez dětí, stejně
výrazně napomáhají šíření i svých genů péčí o děti svých plodných sester) v populaci stále dobře drží.
Nicméně nevysvětluje to lesbičky ani neujasňuje vliv oněch enviromentálních faktorů.
Ještě si dovolím tak trochu rejpnout do myšlenky, že zvířata se stávají homosexuály, zrovna když se není kam jinam vystříkat:) Někde jsem četla, že není úplně výjimkou ani homosexuální vztah mezi monogamními zvířaty, jako jsou například labutě, které to řeší tak, že si sem tam zaskočí za svobodným kamarádem/kamarádkou opačného pohlaví a nechají se oplodnit/nechat si snést vajíčka do svého hnízda, kde se pak o ně starají se svým homosexuálním partnerem. Docela zajímavá věc...

11 Venca Venca | 29. července 2010 v 15:27 | Reagovat

[10]: Zdar Kombucho,
začnu od konce, samozřejmě na tom nikterak nebazíruji... spíše to byl příklad... to s těma labutěma je zajímavé, ostatně v ideálním případě by to jistě takhle chtěl i kdejaký homosexuál, co touží po dětech, že:) Na druhou stranu si myslím, že u druhů, které mají sklony si udržovat harém a hraje tam roli dominance nejsilnějších jedinců, tak jsou taková to "ustříknutí" poměrně běžnou záležitostí.

U toho prvního moc nevím, co si z toho odnést... zajímalo by mě na jak velkém vzorku je ta studie založena... přijde mi to docela nejasné... především v tom nevidím význam pro přenos nebo uchování homosexuality jakožto znaku. Přijmeme-li tedy fakt, že může být třeba dědičná.

12 Alena Alena | 30. července 2010 v 0:22 | Reagovat

Ach jo, takovou pěknou reakci jsem napsala a ona se mi smazala, no nic, tak odznova - s tím zachováním homosexuality jako znaku to logiku má, pokud má nějaký gen za důsledek u nositelů mužského pohlaví homosexualitu a u nositelek ženského pohlaví sklony k více potomkům, je tedy zřejmé, že nositelky tohohle genu jej budou šířit poměrně úspěšně dále a to na své početné potomstvo obojího pohlaví. Stále se tedy budou rodit homosexuální samečci i plodnější samičky a znak stále bude existovat, i když samce reprodukčně znevýhodňuje - protože naopak zvýhodňuje samičky. Pokud je to nejasné to s tou pomocí při výchově a šíření vlastních genů, to se má asi tak - podle toho výzkumu je velice časté, že homosexuálové výrazně napomáhají s výchovou dětí potomků svých sourozenců. Matematicky vzato, tito potomci nesou čtvrtinu genů i onoho homosexuála a i když v naši společnosti tohle už asi nemá úplně smysl, v prostředí, kde funguje přírodní výběr, se rozhodně tahle pomoc vypatí a zvýší naději oněch potomků na přežití. Homosexuálové tedy touto pomocí šíří i část svých vlastních genů a bereme-li to pořád pouze matematicky, pomoc při výchově dvou dětí tvých sourozenců je v podstě ekvivalentem jednoho vlastního potomka. Nicméně ani vzorek populace ani odchylka v počtu dětí případných nositelek genu se mi nezdála natolik výrazná (i když já zase těmhle hrám s číslama nerozumím natolik, abych dokázala posoudit co už je dost velký vzorek a výrazná odchylka), aby mě to přesvědčilo o tom, že je homosexualita dědičná záležitost. Spíš jsem to nadhodila jako zajímavost k tématu a reakci na to tvoje nakousnutí genetiky.
Jinak, ohledně těch "ustříknutí když není poblíž lepší díra":) - to bych si samozřejmě nedovolila popírat (však to sami vidíme třeba ve vězeních atd, že jo), ale v tom článku mi to vyznělo tak, že se v přírodě homosexualita vyskytuje pouze v podobě těchto ustříknutí a chtěla jsem nadhodit, že jsou i mezi zvířátkama známy případy i té "doopravdické" homosexuality.

13 Venca Venca | 30. července 2010 v 10:07 | Reagovat

[12]:Super, chápu :) Vidíš, teď si to napsala moc hezky, že to i mně docvaklo, nechápal jsem to s tím "genem" u žen, už mi to je jasné... ano v tom případě by zachování takového znaku bylo zcela na logických základech.

To se omlouvám, pokud to vyznělo pžíliš ultimátně.

14 Jozin Jozin | E-mail | Web | 1. října 2011 v 5:40 | Reagovat

Ale jo, proč ne....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama