Srpen 2010

BIOLOGY - All the cool kids are doing it

30. srpna 2010 v 14:54 | Venca |  Botanika
Ach ta dnešní mládež. Co si na bedra nakládá a co dobrovolně, možná až s radostí, odkládá. Studovat přírodní vědy je pro dnešní adolescenty nezajímavé. Proč? Na tuto otázku neexistuje vševysvětlující odpověď. Škoda.

Jak málo stačí ke štěstí

30. srpna 2010 v 4:56 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Hohoho,
dnes nebo už vlastně včera jsem usnul u filmu. A prospal jsem se natolik, že se mi nechtělo spát. Běžná situace, že :) Vzal jsem si pana Booka do postele, že se nechám uspat nějakým vzletnějším filmem, než byl Bostonský případ. Nějak mě vraždy gerontů nenadchly, promiň Henry Fondo.

Z principu jsem zkusil chytnout wifi. To víte, jsem doma a pač tu skoro vůbec nebývám, nemám doma internet. Hrůza! A nikdy se mi nepodařilo vlny virtuálna zachytit. Až dnes, v posteli. To je tak krásný pocit. Závislák dostal svou drogu. Tedy nejsem na internetu závislý, zvládám to bez něj, ale jsem vrcholný oportunista. Když je příležitost, tak na tom netu být prostě musím. Práce, zábava a moje virtuální já. Ach internete, chyběl jsi mi. :) Budu muset celé pondělí proležet v posteli, strašné.

Závislosti jsou tak.... nenapadá mě správný výraz.

Divoch (1953)

22. srpna 2010 v 10:11 | Venca |  Film
http://www.moviepostershop.com/the-wild-one-movie-poster-1020142540.jpg


Divoch (The Wild One), 1953

 USA Drama

 Marlon Brando, Mary Murphy,...

 Je to divoch, vážení. Rebel Dean zemřel, ať žije Brando motorkář.

Je libo Brusinky?

21. srpna 2010 v 11:46 | Venca |  Hudba
The Cranberries patří k mým nejoblíbenějším, zamilovaným mainstreamovým kapelám. Zrovna, když jsem se dostal do věku, kdy člověk trochu začne vnímat hudbu, přišly Brusinky. Psal se tak rok '94, u nás se rodila republika, vznikla Nova, byl pořad Eso a v něm Pergnerová uváděla singl  Zombie jakési irské kapely z Limericku. Mně bylo 8 let a všechno to mi přišlo přinejmenším zvláštní. Éterická chlapecky vypadající Dolores hýkala v pochmurných videoklipech plných bomb, vyzáblých dětí či druidů a jednorožců.

V ČR se něco rodilo. Byl to vztah českého posluchače k téhle kapele. V 90. letech byli The Cranberries celosvětově na svém vrcholu a i téměř každý Čech měl rád Brusinky stejně jako Kabáty. Aspoň si to myslím, i když toto přirovnání je ve skrze dost smutné.

Proč lidi všemu říkají bodlák a tráva?

20. srpna 2010 v 19:07 | Venca |  Botanika
Včera jsem koukal na blog nějaké slečny. Zaujal mě nadpis "Moje foto s bodláky" nebo něco na ten styl, již se nepamatuji. Ne že bych chtěl očumovat nějaké náctileté divoženky v bodláčí, ale z čistě profesionálního hlediska jsem se musel podívat. To víte, bodlák je bodlák. :) Jenže slečna vůbec neměla fotku s bodláky :( Nýbrž s kytkou co se zove Echinops ritro (tedy bělotrn modrý). Což je velmi estetická rostlinka a navíc budiž slečně připsáno k dobru, že je bodlákům aspoň příbuzná.

Africká královna (1951)

19. srpna 2010 v 17:49 | Venca |  Film
http://www.greatarchaeology.com/movies/The_African_Queen_%281951%29.jpg
Africká královna (The African Queen), 1951

GB/USA Dobrodružný/Válečný/Romantický

Katherine Hepburn & Humphrey Bogart

r. John Huston

Rok 1951 byl rokem Tramvaje do stanice touha. Šokoval filmové kritiky, veřejnost i oscarové akademiky. A najednou se do něj vklínila Africká královna. Bogart čorkl Oscara Brandovi za hlavní mužskou roli a Hepburn zůstala u nominace. Mužské ocenění bych rozhodně obrátil. Zřejmě už Humphrey čekal "přiliš dlouho" a Marlon byl "přiliš novou" personou.

BRUTAL cannibalistic murdering of plants. Inappropriate for children!!!

17. srpna 2010 v 14:10 | Venca |  Botanika
murder
TENTO ČLÁNEK PŘINÁŠÍ JEN SMRT A ZKÁZU

Manželství po italsku (1964)

16. srpna 2010 v 14:24 | Venca |  Film
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.soundtrackcollector.com/images/movie/large/Matrimonio_all_italiana_%281964%29.jpg&imgrefurl=http://www.soundtrackcollector.com/catalog/soundtrackdetail.php%3Fmovieid%3D19972&usg=__Soh237Ra8EeldskH35nVwTaJWvU=&

 Manželství po italsku (Matrimonio all'italiana), 1964

 ITA/FRA komedie/drama

 Sophia Loren & Marcello Mastroianni
r. Vittorio de Sica

Tak nevím, jestli už jsem tu pěl ódy na Sophii a Marcella. Myslím, že v jednom   článku ano. Celých 14 filmů spolu natočili. A dnes přináším jeden, který jsem toužil vidět dobrých několik měsíců. Jen sehnat jej je stejně těžké, jako sklopit zrak před prostitutkou Filumenou.

Všechny moje ženy :)

15. srpna 2010 v 23:52 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Přemýšlel jsem, jak navodím inspirativní atmosféru u žen. Koukám z okna a dávám si poslední prásky z cigarety a říkám si, že sakra nemůžu být takový sexista. Ale přesto mi z hlavy neuniká myšlenka, že žena pro muže nemůže být inspirativní. Tedy! Může, ale obvykle velmi povrchně a to vzhledem, šarmem, křivkami tedy spíše jako sexuálně vizuelní objekt... ale proč muž nedokáže o ženě smýšlet v intelektuální rovině? Znám tolik chytrejch ženskejch. Nevím. Možná tomu nepřály historické okolnosti, možná muži přirozeně ženy nevnímají jako sobě rovné. V tom smyslu velkoleposti, dosažitelnosti a viditelnosti úspěchů, kreativity, ctižádosti a co já vím, co ještě.

Když se řekne třeba žena spisovatelka. První, kdo mě napadne je Lenka Lanczová (nic proti kultu dívčích románů, který oslovuje už kolik? tři generace dívek) a Emily Brönte. Co na tom může muže inspirovat? Nic. Ba naopak. Umělkyni žádnou neznám. Ani jednu malířku, sochařku, grafičku nebo architektku. Ani z dnešní doby... a to tu máme onu emancipaci.  Možná tak módní průmysl, jenže i tam bych si asi vzpomněl na více mužů než žen. Proč se nad tím vůbec zamýšlím? Marně totiž přemýšlím, které slavné ženy mě v něčem inspirovaly. A než přemýšlet o ženách samotných (může si to chlap vůbec dovolit?), tak k nim raděj přejdu.

Všichni moji muži :)

15. srpna 2010 v 0:20 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Nadpis může znít poněkud zvláštně. Ale žádné háčky v tom netřeba vidět a hledat. Mile rád se obklopuji inspirativními lidmi. Člověk díky nim přichází na nové myšlenky. A přijde si obohacen. Ať  už se jedná o kamarády, rodinu a nebo vnější svět známých, slavných, méně známých a méně slavných lidí. Sakra je mi 24, už snad mohu říct, že jsem toho hodně zažil a hodně poznal. A mou životní pouť neustále někdo zajímavý přetíná.

Chtěl jsem si to tedy dát do kupy. Všechny lidi, kteří mě něčím obohatili, někam posunuli, něco mi dali a aniž by o tom věděli, jsem rád, že patří mezi mé oblíbence. Jsem tedy jejich obdivovatelem, fanouškem. Říkejme si tomu, jak chceme.

A začnu chlapama. Proč? Protože muž vchází do hospody jako první. :)

Toto jsou oni:

Botanické luštěnky

14. srpna 2010 v 12:46 | Venca |  Botanika
Napadlo vás, jak někdy vznikají mapy o rozšíření nějakého rostlinného druhu? Ano, správně... máme na to šikovné prgramy, které dělají tečky do mapy. :) A kde se ty tečky vezmou? Ano, správně... zadají se tam pomocí souřadnic. A kde se vezmou souřadnice? Ano správně z terénních pozorování, zápisníků, literatury a herbářových schéd.

The Cat Empire - Cinema (2010)

13. srpna 2010 v 16:28 | Venca |  Hudba
http://www.thecatempire.com

The Cat Empire - Cinema (2010)

fusion (jazz/latin/soul/salsa/dancehall/dub/funky)

42:05

Tak a je to tu! Po třech letech se věrní fanoušci téhle australské bandy hudebníků dočkali čtvrtého studiového alba. Pojďme společně nahlédnout do jejich muzikálního Kina.

Mary & Max (2009)

12. srpna 2010 v 19:40 | Venca |  Film
http://thereelworld.files.wordpress.com/2009/05/mary_and_max.jpg
Mary & Max, 2009

AUS Animovaný/Komedie/Drama


Animované filmy mi vždycky přišly divné. Ještě více umělé než normální filmy. Zvířata mají velké oči, blbě se smějí, všechno má zvláštní tvary a obludy jsou opravdu obludné a divím se dětem, že místo smíchu celé filmy neprobrečí strachy.

Absolvent (1967)

11. srpna 2010 v 22:49 | Venca |  Film
http://amarfilmreview.files.wordpress.com/2009/12/the-graduate1.jpg
Absolvent (The Graduate), 1967

USA Komedie/Romantický

Dustin Hoffman, Anne Bancroft, Katherine Ross

Prvotina Dustina Hoffmana opěvovaná na všechny strany. Dle mého soudu přeceňovaný film, který mě naprosto minul.

Opalizující Olomouc

8. srpna 2010 v 21:52 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Ach jo... tak jsem všiml, že na tomto v pořadí třetím blogu, mi chybí cokoli z Olomouce. Jak je to možné? Zřejmě příliš zahlcuji Fuckbook, Rajče a nebo nemám potřebu tady ventilovat fotky. Ostatně ten Blog.cz mi fotkama přijde naprosto přehlcený. Každý tu ze sebe dělá pana fotografa a mě to moc nebaví. Mám rád dokumentační fotky, tedy takové, které mají informační vypovídající hodnotu a jsou logicky doprovázené čím jiným než informacemi. Od toho fotím kytky, že :) A jelikož Olomouc zbožňuji a díky Olomouci mě kdysi v prváku chytla architektura, chodím pravidelně po městě a fotím baráky.

Vendelínovy činsko-thajské nudlové variace

7. srpna 2010 v 19:41 | Venca |  I muži mají své kuchařské dny
Dnes se nás po dlouhé době opět sešlo ppovícero. Máme návštěvu a tak jsem opět mohl uplatnit trochu kulinářského umu. Tedy pokud není troufalé to nazývat umem. :) Jelikož jsem vařil pro 5 lidí a chtělo to něco rychlého a mega velkého, zvolil jsem své osvědčené nudle. Češi tomu mají v oblibě říkat čína (byť převážně s rýží), já tomu říkám nudle. Je to výstižnější, protože nudle zde nefigurují jako příloha, nýbrž jako hlavní chod.

Co mě zrovna baví (léto 2010)

7. srpna 2010 v 16:14 | Venca |  Hudba
Léto, léto, léto... konečně je léto. Mám čas poslouchat hodně hudby... více než obvykle, i když obvykle je více než hodně. Jsou ale dny, kdy mě to objevování chytne a nemohu se odtrhnout od prolejzání všeho hudebně inspirativního. Občas se dokonce stane, že mě něco vrcholně zaujme. Takže netradičně brzy po sobě tu mám další příspěvěk do jediné pravidelné podrubriky Co mě zrovna baví.

Nuda jménem Vysočina

7. srpna 2010 v 11:22 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Tak jsem si užíval 5 dní se svými kamarády na chatě na Vysočině. Vysočinu nemám rád, nerad tam jezdím. Pokaždé, když tama dojedu, začne pršet. Jako by se mi ten kraj mstil. Vracím mu to svou zapšklostí a nerudností... občas se umoudří a je pak pěkně.

Zkrocení zlé ženy (1967)

2. srpna 2010 v 13:01 | Venca |  Film
ZZZ
Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew), 1967

ITA/USA komedie

Elizabeth Taylor & Richard Burton

Osudová spojení, takové jsou filmy s Elizabeth Taylor a Richardem Burtonem. Adaptace Shakespearovy hry v podání těchto herců... tomu říkám komedie, která stojí za shlédnutí.

Retro spektro III.

2. srpna 2010 v 9:25 | Venca |  Graficky i jinak
Zrovna probíhá brněnské grafické bienále. Zřejmě na mě onen grafický éter působí. Ne, že bych snad se svými patlaninami chtěl veřejně pobuřovat jakési porotce či snad poslouchat kritické připomínky návštěvníků. Jen se mi chce matlat ve vektorech ty svoje plakáty.

Dnešní série je poněkud různorodější... film noir, lízátka a láska k bližnímu svému. :)