Africká královna (1951)

19. srpna 2010 v 17:49 | Venca |  Film
http://www.greatarchaeology.com/movies/The_African_Queen_%281951%29.jpg
Africká královna (The African Queen), 1951

GB/USA Dobrodružný/Válečný/Romantický

Katherine Hepburn & Humphrey Bogart

r. John Huston

Rok 1951 byl rokem Tramvaje do stanice touha. Šokoval filmové kritiky, veřejnost i oscarové akademiky. A najednou se do něj vklínila Africká královna. Bogart čorkl Oscara Brandovi za hlavní mužskou roli a Hepburn zůstala u nominace. Mužské ocenění bych rozhodně obrátil. Zřejmě už Humphrey čekal "přiliš dlouho" a Marlon byl "přiliš novou" personou.Byl to jediný film, který spolu tyto 2 filmové ikony natočily. Sešly se v upocené Africe na počátku 1. sv. války a rozhodly se společně potopit německý předpotopní bitevní parník.

Film jako takový je poměrně o ničem. Rose Sayer (K. Hepburn) zemře bratr reverend a jedinou možností jak se dostat z vypálené vesnice, je na rezavějící bárce Africká královnáa jejiž posádku tvoří pouze pan Allnut (H. Bogart). Rose je zapřísáhlá britská vlastenka a tak vymyslí, že potopí německý parník hluboko na dolním toku řeky pomocí amatérsky sestrojených torpéd. (má tak šikovného pana Allnuta) Inu, jak se dozvíte na konci, opravdu se to téhle vyvedené dvojce povede.

Příběh mě sám o sobě nezaujal (stále se opakuji :D). Být na té lodi kdokoli jiný než Bogart a Hepburn, Africká královna upadne do naprostého zapomnění. Jenže Katherine v roli staropanenské, konzervativní, kostnaté dámy a Humphrey jako neoholený upocený kapitán s ginovým oparem, jenž se mu line z úst, to už vážně stojí za to! Vidět jak v Rose zapaluje malý plamének šílenosti přerůstající v oheň chtivosti a touhy po adrenalinových zážitcích. Vidět jak se Rose, zřejmě doposud nepolíbená, vrhá do náručí nedobrovolně abstinujícího multifunkčního a statečného pana Allnuta je  filmový zážitek. Místy ve filmu probleskne i krásná jiskra sarkasmu, ryzího humoru a jedinečných scén. Třeba jako když se pan Allnut vzbouzí s kocovinou a slečna Sayer mu zrovna vylívá všechny zásoby ginu do řeky.

Africká královna je čistá hollywoodská dobrodružná klasika. Rozhodně bych neřekl, že jí všichni musí vidět. Oba herci mají mnohem více úchvatnějších rolí, ale v tomto filmu, ve kterém spojili své herecké umění dohromady, jsou opravdu jedineční, jejich postavy vybroušené a pro diváka nezapomenutelné.

7,5/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilči Ilči | 20. srpna 2010 v 22:28 | Reagovat

Ty toho Oscara Humphreymu prostě neodpustíš, viď? :-D Ale uznávám, že za Casablancu by si ho zasloužil víc.

2 vencisak vencisak | 21. srpna 2010 v 11:58 | Reagovat

ak tak, jsem moc rád, že sdílíš stejný názor, alespoň v tom, že za Casablancu by si ho zasloužil více :) Marlon si totiž taky zasloužil minimálně o jednoho Oscara více :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama