BIOLOGY - All the cool kids are doing it

30. srpna 2010 v 14:54 | Venca |  Botanika
Ach ta dnešní mládež. Co si na bedra nakládá a co dobrovolně, možná až s radostí, odkládá. Studovat přírodní vědy je pro dnešní adolescenty nezajímavé. Proč? Na tuto otázku neexistuje vševysvětlující odpověď. Škoda.


V první řadě svaluji vinu na středoškolské a především gymnaziální pedagogy. Když kolikrát vidím lidi, kteří vystudují Pedagogickou fakultu a pak učí děti biologii, tak mi je vážně do pláče. Učitelé jsou ničitelé dětského zájmu. Pohřbívají ho pod tunou zbytečné látky, učení nazpaměť, diktátu a nudnou dikcí. Naučte se poznat 500 kytek z obrázkové knížky, udělejte herbář (aniž víte, proč ho děláte a jak správně jej máte dělat), zahlťte se odbornou terminologií (aniž vám je řádně vysvětlena), atd. Učitel nefascinuje, učitel je diktátor a ještě si hanebně nechá říkat profesor, gymnázia tak smrdí.

V druhé řadě je dobré si uvědomit, že přírodní vědy jsou těžké. Pouze doktořina se jim může vyrovnat. Není nic těžšího, než umět uvažovat v matematice, fyzice, chápat chemické, biochemické procesy, analyzovat, dedukovat, předpovídat, vyhodnocovat, syntetizovat, učit se kvantitativně a myslet kvalitativně. Pro to není stvořený opravdu každý.

V třetí řadě je smutné, že vystudovaný přírodovědec se neuživí, ježto nemá peníze. Práce v oboru TÉMĚŘ na všech pozicích a ve všech oborech není řádně finančně ohodnocena.

Ve čtvrté řadě společnost neumí udělat takovým oborům reklamu, neumí z nich udělat cool záležitost, neumí to ani rodiče, kteří chtějí mít doma právníky a doktory. Samozřejmě je to logické, vášeň pro věc se ve skrze dědí a děti šlapou v rodičovských kolejích.

V páté řadě je to nezájem dětí samotných. Ten by samozřejmě měl být výše, ale děti se dají cepovat, děti nadchne slon stejně jako masožravka požírající mouchu, stejně jako něco bouchajícího, něco s laserem... snad jen geologické kladívko opravdu nikoho nenadchne. :D

Vemte si to takhle. Třeba botanika, proč je může být takový obor cool?

1.) Nedělá ho každý. Botaniků (systematiků, taxonomů, floristů, fylogeografů, fylogenetiků, ekologů) je obecně jako šafránu. Možná byste se vešli do nějakých 300-500 studentů na všech českých přírodovědeckých fakultách od prvního do pátého ročníku, možná i s doktorandy.

2.) Je stejně progresivní jako každý jiný biologický obor, což znamená, že se neustále někam posouvá, pracuje s moderními poznatky a prostředky.

3.) Je to syntetický obor. Zabaví se zde čistý biolog i přírodovědec, farmakolog, etnolog, historik, grafolog, architekt.

4.) Objevit v oboru něco nového není zas tak těžké.

5.) Objevit a popsat nový druh není také moc těžké, byť mnohem těžší než být takovým zoologem.

6.) Holku botaničku není zas tak těžké sbalit, pač kolem sebe moc lidí nemá.

7.) I botanik se může politicky angažovat a stát se ministrem životního prostředí, Ambrozek to taky zvládl.

8.) Neděláte obor prospěšný pro člověka

9.) Řešíte fascinující otázky, třeba v Olomouci jak a proč spolu některé kytky souloží a co z toho mají

10.) Jste hodně v terénu (přírodě)

11.) Jezdíte obřími terénními auty

12.) Vidíte to, co běžný člověk nikdy v životě neuvidí

13.) Poznáte neskutečně zajímavé lidi

Proč to cool rozhodně není?

1.) Pokud nejste ministrem životního prostředí, vedoucím fakulty, ředitelem něčeho nebo biologickým hodnotitelem, tak nebude žít na vysoké noze

2.) Budete se pohybovat mezi podivnými lidmi, pokud tedy mezi ně nepatříte (viz. ztotožnění scool bodem 12)

3.) Budete muset občas i skutečně studovat

4.) Budete se pohybovat mezi namyšlenými egoisty

5.) Na herbář se sice balí holky lépe než na sbírku motýlů, ale zase tolik holek herbáře nefascinují


Tak proč dnes lidi studují samé trotloviny, zbytečnosti, studují ekonomky. A co studujete vy? A chtěl někdo někdy studovat na přírodovědě? A proč tam sakra není?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 1. září 2010 v 7:34 | Reagovat

...já už ne:D A ... po sedmi letech si říkám, že já sakra nešla radši na práva - zvlášť když tam bych se po střední dostala, mít podanou přihlášku:) Uplatnění k hovnu, nikde mě nechcou ani s dvěma titulama, pokud v tom člověk nechce dál pokračovat na vědecké úrovni, což rozhodně VĚTŠINA nechce a ani nemůže, kam bysme došli, kdyby všichni chodili na doktoráty? Tak je to absolutné ztráta existence. Co ze mě je? NIC. Nic nevim, nic neumim, to že umím poznat o pár zviřátek víc, orientuju se v poli evoluční biologie - ale to hlavně proto, že mě to zajímá, a nebo mám potuchy o plánu péče a nějaké ekologii? Pekařina sice byla jasná volba, ale přírodověda pro mě byla hodně špatná volba. V těch 18, kdy jsem se hlásila na výšku jsem byla blbá, nic nevěděla, neměla představu, jenže tak je to vždycky. A těma dvěma posledníma rokama jsem tomu dala korunu. Trochu smutné, leč...pravdivé:(

2 Rýža Rýža | Web | 1. září 2010 v 7:36 | Reagovat

BTW, i s debilní ekonomkou bych na tom byla mnohem líp než teď...a právě v tomhle okamžiku, kdy už není žádná cestička, kudy obejít tu krutou pravdu to na mě dolíhá úplně nejvíc.

3 Rýža Rýža | Web | 1. září 2010 v 7:41 | Reagovat

...ale hlavně že jsem studovala obor, při jehož vyslovení všichni udělají uznalý obličej a řeknou hmmm, to je teda zajímavé. Ale co z toho mám? Hovno, žádnou perspektivu, leda tak tu, že když se zadaří, budu se prdelit někde v kanclu a brát tabulkovou dvacítku hrubýho. Ach, jaká krása. Protože TOHLE je realita těch tvých cool biologických kids. Kolipkak procent by jich šlo do výzkumu, co myslíš? A kolik ... tam kam já ... doprdele:)

4 vencisak vencisak | 1. září 2010 v 13:13 | Reagovat

samozřejmě máš v mnoha věcech pravdu, s prací to je těžké nebo alespoň s uplatněním, přesto si myslím, že to jde a mnohem snáž s Mgr. než s Ph.D., například... tituly jsou v reálném světě opravdu přítěží.

na druhou stranu, ty jsi dobrovolně vystudovala obor, který tě zdánlivě nezajímá a hodnotíš jej jako zbytečný... proč? protože na takové odborné pozice, na které se mlžeš hlásit si nepřijdeš dostatečně dobrá. Nebo tomu je snad jinak... můžeš přeci dělat tolik věcí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama