Botanické luštěnky

14. srpna 2010 v 12:46 | Venca |  Botanika
Napadlo vás, jak někdy vznikají mapy o rozšíření nějakého rostlinného druhu? Ano, správně... máme na to šikovné prgramy, které dělají tečky do mapy. :) A kde se ty tečky vezmou? Ano, správně... zadají se tam pomocí souřadnic. A kde se vezmou souřadnice? Ano správně z terénních pozorování, zápisníků, literatury a herbářových schéd.


Herbáře jsou totiž nesmírně užitečnou věcí, kterou botanikové vytváří, shromažďují a skladují. Spousta lidí muselo dělat herbář třeba na střední škole. A jak to vypadá profesionálně? Představte si třeba herbárium Národního muzea v Praze. Temné dlouhé chodby, takové krypty, s posuvnými skříněmi, kde je nashromážděno zhruba 2 miliony herbářových dokladů. To už je slušná sbírka, že.
A obsahuje i několik set let staré doklady opatřené ručně psanými štítky (schédami).

Hm, zrovna nám začíná ta sranda. Teda pro někoho sranda. Luštění herbářových schéd. To víte, nejen doktoři škrábou. I botanici škrábou. Naštěstí dnes používají PC a luštit se nic nemusí. Dříve to bylo horší, mnohem horší. Když se člověk věnuje chorologii, tedy nauce o rozšíření, tak se musí zákonitě věnovat i práci s herbářovými doklady.

Připravil jsem si pro Vás něco málo schéd našich velectěných botaniků. Můžete si zkusit něco rozluštit. Některá rozluštění mile rád ocením pivkem. :)


1
scheda No. 1 - Thesium linophyllon, 1934... nápověda České středohoří, luštíme kopec


2
scheda no. 2. - Thesium alpinum, nedatováno, leg. Josephine Kablik, luštíme pohoří (tohle je snadné, protože tato česká botanička sbírala pouze v jedné oblasti)

3
scheda No. 3 - sběr z roku 1949, luštíme podpis sběratele, nápověda pražský botanik

4
scheda No. 4 - Thesium linophyllon, 1930, leg. H. Laus, luštíme lokalitu... Lausova typicky svítivě barevná scheda

5
scheda No. 5 - Thesium alpinum, 1862, leg. A. Makowsky, luštíme lokalitu... opravdu strašný Makowského škrabopis, asi jeden z nejhorších

6
scheda No. 6 - Thesium arvense, 1899, luštíme podpis a lokalitu... velmi snadné :)

7
scheda No. 7. - 1926, luštíme podpis a lokalitu... tohle je za panáka a pivo... opravdu těžké, možná nejhorší škrabopis i podpis, nápověda... brněnský botanik

8
scheda No. 8. - 1912, H. Zimmermann, luštíme název města na jižní Moravě odkud pochází tento sběr
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 14. srpna 2010 v 14:27 | Reagovat

Vskutku, někteří škrabou hůř jak já.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama