Divoch (1953)

22. srpna 2010 v 10:11 | Venca |  Film
http://www.moviepostershop.com/the-wild-one-movie-poster-1020142540.jpg


Divoch (The Wild One), 1953

 USA Drama

 Marlon Brando, Mary Murphy,...

 Je to divoch, vážení. Rebel Dean zemřel, ať žije Brando motorkář.


Rebelujících postav si Marlon zahrál v tomhle období hned několik. Postava Johnyho, vůdce moto gangu, byla snad ušitá Brandovi přímo na míru. Marlon se ve filmu proháněl na své vlastní motorce ve stylové kožené bunde B.R.M.C. (Black Rebel Motorcycle Club - dnes je to hudební skupina, která se pojmenovala právě podle tohoto gangu), s čepicí nakřivo a ukradeným pohárem přivázaným mezi řídítky.

Divoch byl na tu dobu kontroverzní, v některých zemích byl dokonce zakázán. Dnes může působit poněkud směšně, ale pokud si jej rozhodnete užít, pak už vám nic nebrání  obdivovat herecký koncert pana herce.

Potulní motorkáři plují krajem, zastaví se v malém zapadákově. Johny se zakouká do dívky Kathy, ale přes svou betonovou krustu jí nedokáže vyjádřit city. Dochází k osudové noční projíždce a k zastávce v temném parkovém zákoutí, kde Johny dívku dost nemotorně a obhrouble políbí. Ta se nebrání a řekne, že nedokáže vzdorovat, že je moc unavená z práce. :) Z dívenky se stává psychoanalytička, která Johnyho rozebere. Pohádají se (jestli se tomu dá říkat hádka, Johny je drsný chlapec, moc toho nenamluví), Kathy uteče. Místní domorodci se mezitím na motorkáře naštvali a rozhodli se vzít zákon do svých rukou. Samozřejmě to má odnést vůdce gangu, kterého si odchytnou, trochu zmlátí, ten utíká na motorce, někdo po něm hodí hever, motorka se splaší a zabije domorodce. Johny je uvězněn a následně propuštěn, rozhodne se s gangem odjet. Ale nezapomene se rozloučit. Daruje dívce svou ukradenou trofej a poprvé se ve filmu usměje.

Sheriff: "Nechceš těm lidem něco říci? Nechápeš, že stáli při tobě? Aspoň jim poděkuj.

ticho (Johny otočený zády, hraje si s trofejí a kouká do země)

Kathy: "To není třeba. Neví jak."


Ve filmu se skrývá spousta paralel a vyčnívá řada charakterů. Máme tu rebela, anarchistu stavícícho se proti společnosti, máme tu milou trochu naivní, rychle se měnící ve velmi uvědomnělou dívku. Zamilují se do sebe. Máme tu uťáplého ale dobráckého policistu, což je dívky otec. Máme tu mravokárného a dobráckého sheriffa. (Všimněte si, jak se snažili cajty líčit v dobrém světle). Máme tu rozumné ale i hrubé domorodce a bandu motorkářů, kteří se chovají jak stádo tupců, ale jako individuality nikterak nepřekvapují.

http://www.mardecortesbaja.com/BrandoWildOneBW.jpg

Divoch je výtečný film. Není přeslazený, nemá hollywoodský konec. Je plný úžasné hudby. Marlon Brando opět exceluje. Není to však nucená one man show, je to hercova role zahraná s naprostou přirozeností. (Neměl bych ho tak protěžovat :D)

9/10
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 22. srpna 2010 v 18:13 | Reagovat

Prima recenze ...

2 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 18. února 2011 v 15:40 | Reagovat

hezky to tu mas [:D]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama