Manželství po italsku (1964)

16. srpna 2010 v 14:24 | Venca |  Film
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://www.soundtrackcollector.com/images/movie/large/Matrimonio_all_italiana_%281964%29.jpg&imgrefurl=http://www.soundtrackcollector.com/catalog/soundtrackdetail.php%3Fmovieid%3D19972&usg=__Soh237Ra8EeldskH35nVwTaJWvU=&

 Manželství po italsku (Matrimonio all'italiana), 1964

 ITA/FRA komedie/drama

 Sophia Loren & Marcello Mastroianni
r. Vittorio de Sica

Tak nevím, jestli už jsem tu pěl ódy na Sophii a Marcella. Myslím, že v jednom   článku ano. Celých 14 filmů spolu natočili. A dnes přináším jeden, který jsem toužil vidět dobrých několik měsíců. Jen sehnat jej je stejně těžké, jako sklopit zrak před prostitutkou Filumenou.Tak tak, Sophia Loren si zde zahrála vnadnou, excentrickou holku pro všechny, kterou vychovala ulice. A jak tomu je ve většině filmů se Sophií a Marcellem, pointou je jejich osudové setkání.
V Manželství po italsku se tedy setkává Filumena s úspěšným obchodníkem, poněkud uhlazeným Domenicem za poněkud zvláštních okolností 2. světové války, tedy za leteckého náletu, při kterém Filumena nechce opustit nevěstinec a Domenico nedokáže spustit zrak z jejich hlubokých očí (možná i něčeho jiného a dosti hlubokého).

Oba se následně setkají až po letech. Z mladé 17cky je vyzrálá, naprosto okouzlující žena. No kdo by se Domenicovi divil, že jeho návštěvy u Filumeny mají čím dál častější intervaly. Vygraduje to až tak daleko, že Filumeně koupí byt a následně si jí nastěhuje domů k mamá. Přesto vzít si jí nechce, skrývá jí a obcuje s prodavačkou v svém obchodě.

http://guidatv.sky.it/guidatv/programma/film/drammatico/matrimonio-all-italiana_9660.shtml


Filumena začne předstírat smrtelnou chorobu, Domenico nad jejím ložem zapřísáhá a nechá se překecat k rychlosvatbě. Filumena ožívá. :) Dominco se příčí. Domenico se s Filumenou rozvádí. :) Filumena mu prozrazuje tajemství, že má tři syny (není se čemu divit, že si toho tolik upíchala) a nahazuje Domenicovi návnadu tvrzením, že jeden její syn je i jeho synem. Domenico se brání, omdlévá, dostává bolesti na hrudi, přemýšlí a spekuluje. V Domenicovi hlodá svědomí. Filumena se stěhuje na venkov, Domenico za ní přijíždí a prosí, ať mu řekne, který z nich je jeho.

Vše končí šťastně. Jak jinak! Domenico si již právoplatně bere za svou ženu Filumenu a přijímá všechny tři synky za své.


Toť ve stručnosti příběh plný lásky i nenávisti, křiku i ticha, vtipu i smutku. Vittorio de Sica předvedl své komediantské umění s melodramatickým nádechem, přesně tak, jak jsme od něho zvyklí. Přesně s herci, kteří do jeho filmů pasují, které on proslavil a oni proslavili jeho. Nechybí nic jídlo, slunce, italské hádky, rychlé dialogy, šílené gestikulace, mistrný Mastroianni a nádherná Loren, která si za tento film vysloužila nominaci na Oscara.

8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama