Mary & Max (2009)

12. srpna 2010 v 19:40 | Venca |  Film
http://thereelworld.files.wordpress.com/2009/05/mary_and_max.jpg
Mary & Max, 2009

AUS Animovaný/Komedie/Drama


Animované filmy mi vždycky přišly divné. Ještě více umělé než normální filmy. Zvířata mají velké oči, blbě se smějí, všechno má zvláštní tvary a obludy jsou opravdu obludné a divím se dětem, že místo smíchu celé filmy neprobrečí strachy.

A tak jsem od tohoto filmu nečekal žádné zázraky. Hned, jak jsem si ho pustil, tak jsem ho chtěl vypnout. Ale během několika málo minut mě onen plastelínový svět natolik zaujmul, že jsem jej vypnout nedokázal.

Mary a max je opravdu prazvláštním australsko-americkým příběhem. Natolik nereálným až se mi chce věřit, že všechno, co se v tomto filmu stalo, je naprosto reálně možné.

Mary je na počátku osmiletou holčičkou z australského maloměsta, docela nevzhlednou, asociální, která se kamarádí s kohoutem, s velkým mateřským znaménkem na čele, co ráda kouká na seriál, jí čokoládu a jednou se rozhodne, že si najde opravdového kamaráda. Vybere si v seznamu nějakého adresáta Maxe Horovitze z New Yorku a pošle mu dopis.

Maxovi je něco přes 40, bydlí v New Yorku, je samotář, bez přátel, tlustý, bázlivý, kouká na stejný seriál jako Mary a trpí duševní poruchou projevující se panickými záchvaty a úzkostí a zvýšenou potřebou jezení čokolády. Dopis, který dostane od Mary naprosto změní jeho život. Přes rozpaky se rozhodne odepsat a tak začíná jedno velké transoceánskokontinentální přátelství.

Oba žijí nadále své životy. Mary chodí do školy, tajně se zamiluje do svého souseda (řeckého imigranta), jí čokoládu, kouká na seriál a přemýšlí o životě.  Max žije ve svém racionálním světě, sází v loterii, kupuje si neustále rybičky a oba si vzájemně píší. A oba se těší, až jim ten druhý napíše.

Mary časem dospěje, rozhodne se studovat Maxovu chorobu, mezitím jí zemřou oba rodiče, nechá si odstranit mateřské znaménko z čela a vezme si svého řeckého souseda za manžela. Max vyhraje v loterii a koupí si doživotní zásobu čokolády, všechny hrdiny z oblíbeného seriálu a zbytek peněz dá sousedce.

Mary si celý život šetřila, aby mohla jet jednou za Maxem do N.Y.C. Až jednou to má přijít. Náhle je však přátelství v troskách, Mary upadá do depresí, manžel jí zdrhne za novozélandským homohonákem ovcí. Celý život ztrácí cenu. Přesto si oba uvědomí, jak cenné je jejich přátelství. Max Mary odpustí křivdu a tak se po letech a už s děckem Mary vypraví za Maxem. Žel, ten den, kdy Mary zaklepe na domovní dveře Maxova bytu už je pozdě. Oba se konečně shledají, jeden živý, jeden mrtvý.

Celý ten podivný černobíle-sépiově barevný svět a příběh sám je vlastně šílený. Plný nečekaných zvratů, černo-černého humoru, smutku, radostí a bizardností. Je to taková parodie života samého. A přes všechny glosy a bonmoty se divák nestačí ani na chvilku nudit. Možná si z toho odnese i mnohem více než jen příjemnou podívanou.

10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama