Opalizující Olomouc

8. srpna 2010 v 21:52 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Ach jo... tak jsem všiml, že na tomto v pořadí třetím blogu, mi chybí cokoli z Olomouce. Jak je to možné? Zřejmě příliš zahlcuji Fuckbook, Rajče a nebo nemám potřebu tady ventilovat fotky. Ostatně ten Blog.cz mi fotkama přijde naprosto přehlcený. Každý tu ze sebe dělá pana fotografa a mě to moc nebaví. Mám rád dokumentační fotky, tedy takové, které mají informační vypovídající hodnotu a jsou logicky doprovázené čím jiným než informacemi. Od toho fotím kytky, že :) A jelikož Olomouc zbožňuji a díky Olomouci mě kdysi v prváku chytla architektura, chodím pravidelně po městě a fotím baráky.


Architektura je fantastická, Olomouc je fantastická. A i když v současnosti Olomouc spí, téměř nic zajímavého se nestaví, oblíbil jsem si především focení honosných vil. Joo to když Olomouc prorazila hradby a v urbanistickém duchu Camilla Sitteho se začalo stavět, to byly jiné časy. Dnes mi přijde, že se radní snaží město až příliš zakonzervovat nebo povolují obludné, naprosto ohyzdné stavby a tak především v 90. letech 20. století tu vyrostla řada vrcholně nevkusných staveb. Nevadí, 90. léta byla kazem v celé republice. Dnes se dle mého ametérského pohledu staví zajímavěji, byť ne zrovna v hanácké perle. Každopádně pro mlsného fotografa baráků má Olomouc připravené skvosty.

A tak přináším něco z dnešního výletu. Fotky jsou upravené, některé jen křivkami, některé pomocí gradientové mapy. Cílem nebylo dělat machry, spíše si hrát s barvami, se světlem a stíny... jinak netuším, co ten Blog s fotkama dělá, ale vůbec tady nic nevyniká a při zmenšování se fotky opravdu kazí jakýmsi šumem, tak pardon.

vila
moje zamilovaná olomoucká vila na Videňské ulici a že to bylo zamilování na první pohled do těch strohých ladných linií... mám jich sice na Vídeňské hned několik, ale dnes jsem šel jen kolem této... vila Camilly a Josefa Krausových a advokáta Bruckmanna postavená v konstruktivně neoklasicistním slohu ve 30. letech 20. století

silo
a něco modernějšího... poměrně opěvovaná předělávka staré věže sila u Tržnice na rodinnou vilu... přestavba trvala tři roky a dokončená byla v roce 2007... dnes se označuje jako Vila na sile Barbory a Radima Králíkových

promenáda
olomoucká parková perla... slavná 710 m dlouhá promenádní Rudolfova alej, která v současnosti prochází dosti bouřlivým omlazením

giebel
a to už jsme Na Šibeníku v jedné z vilových čtvrtí, kde bylo ve 20. letech 20. století postaveno několik vil v duchu Neue Sachlichkeit. Ta nejukázkovější s romantizujícími prvky byla postavena pro Wilhelma Giebela a v současnosti je zřejmě na prodej. Btw, webovky nefungují.

statni zastupitelstvi
opět něco současnějšího... přestavba budoby bývalých tiskáren na administrativní budovu státního zastupitelství z roku 2003 s rukopisem Ateliéru R

jazz
mmm, kdysi za časů přejícím kuřákům můj favorizovaný olomoucký klub... je libo jazz?

metropol
Konec... The End... já doufám, že ne... poslední klasické olomoucké kino... a výzva více než aktuální Zachraňme Metropol.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 8. srpna 2010 v 22:23 | Reagovat

Metropol pude do kytek, co postavili Cinestar...bohužel. Bylo to víc než jasný. V Metropolu jsem viděla všechny díly Pána prstenů, ráda na to vzpomínám, bylo to narvaný až po okraj...Velice pěkné fotky, taky kolem toho čast chodím a okukuju...v poslední době vyrostlo docela dost nových baráčků, ale přiznám se, že mám radši ty starší...ráda koukám nahoru do oken baráků v centru.

2 vencisak vencisak | 9. srpna 2010 v 12:29 | Reagovat

Doufám, že město si Metropol podrží... moc do kina nechodím, ale musím uznat, že Metropol má svou atmosféru a byla bylo vážně škoda, kdyby jej zavřeli. Starší jsou lepší, to s tebou souhlasím, ty vily a zahrady mají duši, to současné ani moc, vlastně vůbec ne.

3 zoe zoe | Web | 10. srpna 2010 v 22:50 | Reagovat

Moc pěkné, takový malý exkurz jako v šumných městech aneb Když se blížím k Olomouci, přestane mi srdce tlouci:)

4 vencisak vencisak | 11. srpna 2010 v 22:30 | Reagovat

kéž bych to uměl tak jako pan Vávra v Šumných městech :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama