Proč lidi všemu říkají bodlák a tráva?

20. srpna 2010 v 19:07 | Venca |  Botanika
Včera jsem koukal na blog nějaké slečny. Zaujal mě nadpis "Moje foto s bodláky" nebo něco na ten styl, již se nepamatuji. Ne že bych chtěl očumovat nějaké náctileté divoženky v bodláčí, ale z čistě profesionálního hlediska jsem se musel podívat. To víte, bodlák je bodlák. :) Jenže slečna vůbec neměla fotku s bodláky :( Nýbrž s kytkou co se zove Echinops ritro (tedy bělotrn modrý). Což je velmi estetická rostlinka a navíc budiž slečně připsáno k dobru, že je bodlákům aspoň příbuzná.


Nevím, kam lidé neustále chodí na to, že všechno je bodlák a nebo všechno je tráva. Trošku jsem si nad tím zapřemýšlel. Ostatně asi na tom nebude nic složitého. Bohužel to vychází z lidské nevědomosti a možná podvědomosti. Zřejmě vše co v rostlinné říši píchá nebo bodá je bodlák, pokud to není růže, kterou všichni znají.  A vše zelené, co má jen dlouhé úzké listy je zákonitě tráva.

S bodláky to není tak složité jako s trávami. Nejlepší si je kytky demonstrovat na fotkách. Žel bodláky nejsou vzácné, tudíž fotky nemám, stačí se mrknout SEM. I pro amatéra musí být snadné pravé bodláky poznat. (Vynechám jak je poznat, jelikož to opravdu nikoho nezajímá.) A ve skrze nejdou s ničím zaměnit. Možná jen s kytkou, která se jmenuje ostropestřec (Silybum spp.) a rovněž patří do čeledi Asteraceae. Pak ještě třeba s ostropsem trubilem, ale ten je pro změnu nezaměnitelný sám o sobě. Občas mohou být matoucí třeba lidové názvy jiných kytek, třeba pcháči zelinnému (Cirsium oleraceum) se lidově říká žlutý bodlák nebo picháč, pozor nikoli píchač. :) Smutné je, když lidé častují naprosto nepřibuzné rody právě bodlákem. S oblibou to dělá i moje mamka. Já jí to prostě nikdy nevysvětlím, že ty štětky (Dipsacus spp.) jsou štětky a ne bodláky a už vůbec jim nejsou příbuzné. Její ultimátní odpověď, že všechno vypadá stejně, mě fakt ničí.

dipsacus laciniatus
Dipsacus laciniatus (štětka laločnatá) neb co opravdu není bodlák

onoprdum
Onopordum acanthium (ostropes trubil), blížíme se, ale opět nejsme u bodláku

carlina a
Bodlák došel, bodlák není! Carlina acaulis (pupava bezlodyžná)

cirsium
příbuzenstvo na návštěvě, ale bodlák z toho opět nebude... Cirsium eriophorum (pcháč bělohlavý)

S trávami to je těžké. Skutečných trav je opravdu spousty. A rostlin, co travami nejsou, je ještě více. Přesto stačí jedno milé sousloví "rostlina graminoidního vzhledu" a zcela se vyhneme botanickému faux pas, že zaměňujeme celé čeledi rostlin. Přesto poznávat trávy a rostliny, co vypadají jako trávy, je jeden z nejtěžších úkolů každého botanika. Sám je zrovna moc neovládám. A kdyby jste si chtěli přečíst něco o tom, co jsou trávy a co už ne, můžete třeba ZDE.

Holt, já vím. Hnípu. Dobrá, nechám toho. Přesto nikomu neuškodí se trochu zajímat. A už vůbec ne o přírodu. Kort, když se všichni ohání, jak jí mají rádi. Máš rád, tak se uč jí i poznávat. ;)

Holá lidés.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ilči Ilči | 20. srpna 2010 v 22:26 | Reagovat

Tak já nevím, ale poznat pcháč od bodláku je pro mě španělská vesnice. Pohádku o chmýru si nech, stejně na něm nikdy nic nevykoukám. O travách a spol. raději pomlčím... Máš rád přírodu? Tak se ji uč poznávat! Třeba takový mechy jsou na to ideální :-D

2 vencisak vencisak | 20. srpna 2010 v 23:05 | Reagovat

:)))
však když jsem venku s Huňáčem, tak se o mešíky i zajímám, byť si je druhý den nepamatuju :D

jistěže poznáš pcháč od bodláku, jen se nedělej :)

3 anniele anniele | Web | 1. září 2010 v 15:36 | Reagovat

Druhů trav moc neznám (možná botanicky určitě oblíbené: hezká x nehezká tráva?).. ještě tak poznám trávu po které se nechodí ale směje:-D..
Úplně tragická -co se týče trávy- nejsem, ale zato se španělskou vesnicí bych se domluvila..

4 Venca Venca | 1. září 2010 v 23:47 | Reagovat

hezká tráva je základ :) teda hlavně oceňuji, že se někomu líbí trávy :)

vidíš, bral bych raději domluvení se ve španělské vesnici, než umět poznat desítky druhů trav.

es cierto?

5 eva eva | E-mail | 12. července 2017 v 7:41 | Reagovat

Ale pcháč bělohlavý je jednička jakkoli. Viděla jsem ho minulý týden. Zatím má jen poupata, ale obrovská, a vypadá jak mimozemšťan Hledala jsem co jsem to našla v přírodě, až jsem padla na tento článek. Pcháč j
e nádhera, jakkoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama