Všechny moje ženy :)

15. srpna 2010 v 23:52 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Přemýšlel jsem, jak navodím inspirativní atmosféru u žen. Koukám z okna a dávám si poslední prásky z cigarety a říkám si, že sakra nemůžu být takový sexista. Ale přesto mi z hlavy neuniká myšlenka, že žena pro muže nemůže být inspirativní. Tedy! Může, ale obvykle velmi povrchně a to vzhledem, šarmem, křivkami tedy spíše jako sexuálně vizuelní objekt... ale proč muž nedokáže o ženě smýšlet v intelektuální rovině? Znám tolik chytrejch ženskejch. Nevím. Možná tomu nepřály historické okolnosti, možná muži přirozeně ženy nevnímají jako sobě rovné. V tom smyslu velkoleposti, dosažitelnosti a viditelnosti úspěchů, kreativity, ctižádosti a co já vím, co ještě.

Když se řekne třeba žena spisovatelka. První, kdo mě napadne je Lenka Lanczová (nic proti kultu dívčích románů, který oslovuje už kolik? tři generace dívek) a Emily Brönte. Co na tom může muže inspirovat? Nic. Ba naopak. Umělkyni žádnou neznám. Ani jednu malířku, sochařku, grafičku nebo architektku. Ani z dnešní doby... a to tu máme onu emancipaci.  Možná tak módní průmysl, jenže i tam bych si asi vzpomněl na více mužů než žen. Proč se nad tím vůbec zamýšlím? Marně totiž přemýšlím, které slavné ženy mě v něčem inspirovaly. A než přemýšlet o ženách samotných (může si to chlap vůbec dovolit?), tak k nim raděj přejdu.Golda Meir (1898-1978) - izraelská politička. - tuto dámu jsem měl vždycky moc rád... byla totiž chlapem v sukni... klín zaražený mezi hádající se kohouty... žena, co rozhodovala, vládla, byla v Izraeli první a do dnes poslední ministerskou předsedkyní... kdo dá víc, kdo dokáže vládnout v tak problematické zemi jako je Izrael.

Magdalena Forsberg (1967-      ) - švédská biatlonistka. To samé co Ole Einar. Má sportovní ikona, po ní už biatlon nikdy nebude tak úžasným sportem.

Montserrat Caballé (1933 -    ) - španělská sopranistka. - K opeře jsem měl vždycky tak daleko, co jen to šlo. Až přišla Montserrat. Dáma, co vypadá a zpívá jako správná operní pěvkyně. Kyproučká, na jevišti nepřehlédnutelná, dramatická, zvučná až rezonující. Obdivuju jí i její interpretaci Toscy. Tak bych si přál jí vidět, jak se řítí z hradeb v závěrečné scéně. Navíc se jí nedá upřít jedna věc. Nebyla to Maria Callas, co přiblížila nadpozemský svět opery obyčejným lidem, ale Montserrat když nazpívala s Mercurym Barcelonu.

Katherine Hepburn (1907-2003) - americká herečka. - Tolik krásných a dobrých hereček je na světě. Ale Katherine Hepburn byla jen jedna! Zamiloval jsem se do ní ve Lvu v zimě, kdy jí bylo 60 let a byla už poměrně "ženou v letech". Ale i když jí bylo 80 a hrála s Henrym Fondou ve filmu Na zlatém jezeře (nebo 30 a řádila s Cary Grantem), tak byla stále fenomenální. Ten její hlas,  ten její "Bryn Mawr" akcent, sarkasmus a ostrý jazyk nikdy žádná herečka nepřekoná.

Ella Fitzgerald (1917-1996) - americká zpěvačka. - The First Lady of Song. I have to agree and can not resist. Can anyone be singing so incredibly positive? Yes, she did it.

Anna Netrebko (1971-      ) - ruská sopranistka. - Tato diva je pro mě ztělesněním ženy, která když začne zpívat, tak muži jí padají k nohám. Byl jsem naprosto šokovaný, když jsem si vygooglil jakousi Annu Netrebko, která mi z repráků pěla "Měsíčku na nebi hlubokém".


To je asi vše, po třech pivech jich více nevymyslím. Aspoň ne více žen zrozených z racionálního úsudku. :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama