Všichni moji muži :)

15. srpna 2010 v 0:20 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Nadpis může znít poněkud zvláštně. Ale žádné háčky v tom netřeba vidět a hledat. Mile rád se obklopuji inspirativními lidmi. Člověk díky nim přichází na nové myšlenky. A přijde si obohacen. Ať  už se jedná o kamarády, rodinu a nebo vnější svět známých, slavných, méně známých a méně slavných lidí. Sakra je mi 24, už snad mohu říct, že jsem toho hodně zažil a hodně poznal. A mou životní pouť neustále někdo zajímavý přetíná.

Chtěl jsem si to tedy dát do kupy. Všechny lidi, kteří mě něčím obohatili, někam posunuli, něco mi dali a aniž by o tom věděli, jsem rád, že patří mezi mé oblíbence. Jsem tedy jejich obdivovatelem, fanouškem. Říkejme si tomu, jak chceme.

A začnu chlapama. Proč? Protože muž vchází do hospody jako první. :)

Toto jsou oni:


Josef Vágner (1928-2000) - český přírodovědec, cestovatel, zoolog, popularizátor. - Tak to mi bylo asi 10 let -  když jsem se zamiloval do jedné z jeho knížek o Africe. Zvířata mě v dětství držela, naštěstí v dospělosti pustila, ale tomuto pánovi vděčím za prvotní impuls ke studiu.

Pierre Auguste Renoir (1841-1919) - francouzský malíř. - 13 let. - Jsem na sebe tak pyšný, že jsem ve 13 věděl, kdo byl Renoir, co dělal a jak to dělal. Můj impresionistický inspirátor a snad díky jeho Kale v zahradě jsem si oblíbil kytky.

http://www.abcgallery.com/R/renoir/renoir3.html
Arum and conservatory plants, 1864

James Clerk Maxwell (1831-1879) - skotský fyzik. - Tak to mi táhlo na 14 a Maxwella jsem zbožňoval. Pamatuju se na svůj referát o jeho rovnicích popisujících elektromagnetické pole, které jsem vykládal přes paní Rostovou na základce a nikdo tomu nerozumněl. Byla to sranda. Fyzika byla na základce vážně skvělá. Dnes jsem rád, že už to mám za sebou, ale diferenciální tvar Gaussova zákona elektrostatiky bych ještě možná vymyslel.

Antonín Dvořák (1841-1904) - český skladatel. - čerstvý mladík. Moje první CD, které jsem si koupil, byla jeho Novosvětská symfonie. Asi jsem prožil vážně divné mládí. Řekl jsem si, že budu mít největší sbírku klasické hudby na světě :D Bohužel z toho sešlo, ale jeho mám z českých skladatelů nejraději. Nejenom pro Novosvětskou, ale pro Slovanské tance a Dumky především.

Friedrich Nietzsche (1844-1900) - německý filosof a filolog. Sweet sixteen jak zpívá B.B.King . - a tomu jsem pro změnu nerozumněl já. Zrovna jsem dočítal Tak pravil Zarathustra a byl jsem naprosto mimo. Objevil jsem nadčlověka. Člověk je cosi, co bylo překonáno. Jeho myšlenky mě v mnohém ovlivnily, díky za to.

--- Osamělý, kráčíš cestou milujícího: sám sebe miluješ, a proto sebou pohrdáš, jak jen milující pohrdají ---

Émile Zola (1840-1902) - francouzský spisovatel. - taky 16. - Měl jsem čtivé období a zrovna si na patníku chodníku dočítal Nanu. Nebyl jsem zhnusen, ale nadšen. Realismus! Jak skvělá to syrově obnažená doba. Vydrželo mi to do dnes.

David Vávra (1954-       ) - český architekt, který nikdy nic nepostavil - 17 - Tomuto pánovi a jeho Šumným městům vážně děkuji. Díky jeho obrazotvornosti, jazykozručnosti a nadšení pro věc jsem propadl barákům. A furt mě to drží. Neodpustím si to v žádném městě a panu Vávrovi neodpusatím, že tak odflákl díl o Olomouci. Architektura - přepych civilizace!

pan Sedliský - pedagog, myslivec. - táž doba. - Náš středoškolský učitel ekologie. Neb, skoro vše, co jsem se naučil, mám od něj. Byl skvělý a ukázal mi, jak myslivec dokáže přemýšlet o ryzí ekologii. Tak rád na něj vzpomínám.

Ole Einar Bjørndalen (1974-       ) - švédský biatlonista. - 18 - Pane jo, to je let, to je let. A on furt sviští po sněhu jako za mlada. Můj sportovní hrdina, se kterým jsem prožil všechny jeho olympijské úspěchy.

Josef Holub (1930-1999) - český botanik. - 19 let. - Ach, jeho taxonomické koncepce mě uchvátily. On byl pan botanik. On i když spal, přemýšlel, jak to má všechno správně vypadat. Pracovitý a pilný, dobou ničený, mnou obdivovaný pan Holub.

Walt Whitman (1819-1892) - americký spisovatel. - 19 - přemýšlel jsem, jestli uvést jeho nebo Antonína Sovu. Oni dva, jeden humanistický utopista a druhý beznadějný romantik, se mi válí u hlavy a když je chuť na poezii, volba je jasná.

--- Jsem rozporuplný. Jsem rozmanitý. Mám mnoho podob. ---

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Walt_Whitman_edit_2.jpg


Geniální bezdomovec z fary - 22 - zjevil se v olomouckém parku a bez okolků se mě zeptal, kdo byl poslední český korunovaný král. 2 hodiny jsme si povídali o historii. Tak dlouho už mě nikdo nenadchl. Řekl, že takové věci se naučí každý, vzal si cigaretu a od té doby jsem ho neviděl.

Edvard Grieg (1843-1907) - norský skladatel. - 23 - Griegův Peer Gynt mi vrátil chuť na klasickou hudbu. Najednou jsem zjistil, o co jsem těch X let přicházel. Magnum opus!

Vladimir Ashkenazy (1937-     ) - ruský dirigent, pianista - 23 - a u klasiky musím ještě zůstat, ta je totiž věčná :) A tenhle pán umí Chopina a Rachmaninova ze všech nejlépe. Omlouvám se panu Horowitzovi, ale Ashkenazyho interpretace jsou nepřekonatelné.

http://www.smh.com.au/news/arts/ashkenazy-from-russia-with-love-and-a-baton/2007/04/07/1175366528553.html


Pedro Almodóvar (1951 -     ) - španělský režisér - 23 - Pedrovi jsem na blogu už věnoval jeden článek, tak ho nechám být.... ale jestli existuje v současném filmu někdo inspirativní, tak rozhodně on

Django Reinhardt (1910-1953) - belgický jazzový kytarista - 23 - Django mi spojil tolik věcí dohromady, jazz, cikánskou hudbu, swing, melodie mafiánských filmů, jeho hudba to je radost!

Marlon Brando (1924-2004) - 24 - tak letos to je Marlon.... nejenom Marlon jako don Corleone, ale Marlon ve svých nejstarších rolích, ve filmech Elii Kazana... PAN HEREC, díky němuž jsou mi filmy v poslední době tak blízké.


Tak na tyto pány jsem si bezprostředně vzpomenul. Holt ohlédnu-li se, sám na sebe působím dost usedle. :)) Ale tak člověk má tolik stran, nevím, kolik ze své knihy jsem dal právě přečíst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 15. srpna 2010 v 9:25 | Reagovat

Kde je Paul?:)

2 vencisak vencisak | 15. srpna 2010 v 10:18 | Reagovat

jak kde je Paul? :D Jeden herec snad stačí! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama