Zkrocení zlé ženy (1967)

2. srpna 2010 v 13:01 | Venca |  Film
ZZZ
Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew), 1967

ITA/USA komedie

Elizabeth Taylor & Richard Burton

Osudová spojení, takové jsou filmy s Elizabeth Taylor a Richardem Burtonem. Adaptace Shakespearovy hry v podání těchto herců... tomu říkám komedie, která stojí za shlédnutí.Po světě filmu můžeme chtít cokoli, všechno nám dá. Co nám ale už nikdy nedá, jsou nové filmy s Elizabeth Taylor a Richardem Burtonem. Na filmovém plátně existuje jen několik dvojic, několik spojení žena-muž, vynikají herečka-vynikající herec a společně nezapomenutelný pár. Elizabeth Taylor-Richard Burton, Katherine Hepburn-Spencer Tracy, Eva Dahlbeck-Gunnar Björstrand, milovaná dvojka Sophia Loren-Marcello Mastroianni.

Obsazení zrovna Elizabeth a Richarda může režisér Franc Zeffirelli považovat za svůj majsterštyk. Ostatně kdo jiný by mohl stvárnit chudého, jazykem obratného, poněkud bohémského, bodrého šlechtice Petruccia než Richard! A kdo jiný by zvládl věčně nespokojenou, vyšilující, agresivní, ale nádhernou Kateřinu než Elizabeth!

Příběh vlastně nemusím vůbec rozvádět. Myslím, že Shakespearovy hry zná vážně každý. Petruccio potřebuje peníze a tak se uchází o dcerunku bohatého padovského šlechtice Kateřinu. Pro vidinu věna se klidně obětuje a přijme tuto saň za svou choť.

zzzz
"And you, Katherina, do you here Petruccio, whether is your lawful, faithful husband?"
I will nooooooooooot.... :D
foto: www.imbd.com, © Columbia Pictures

Kateřina prochází jakýmsi obrozeneckým vystřízlivěním a umírněním své bouřlivé povahy. Trošku mě mrzelo, že proměna v poslušnou ženušku proběhla tak rychle. Koukat na vzpupnou Elizabeth a naprosto ignorantského Richarda je prostě zážitek nade vše.

Film má hodně mravokárný konec. Doporučuji především feministkám. Myslím, že některým popraská pár cévek v mozku.

Zkrocení zlé ženy je geniální. Nemluvě o předloze, mluvě o této filmové adaptaci. Již dlouho jsem neviděl komedii, u které bych se tak upřímně zasmál.

10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 6. srpna 2010 v 19:20 | Reagovat

Byly hnusný, ale nikomu to neříkej...:-)) Jáhly naslano mi moc nejedou, ale na sladko jsou moc dobrý, viz jáhlovej nákyp s ovocem.

2 vencisak vencisak | 6. srpna 2010 v 20:01 | Reagovat

dobrá, nechám si to pro sebe :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama