Září 2010

Květinářství u svatého Václava

27. září 2010 v 8:33 | Venca |  Botanika
Jak se to říká. Kovářova kobyla zůstane vždycky zbitá? To nejspíš ne, ale nemůžu si furt vzpomenout... možná zůstane bosá. Nicméně, takhle nějak to mám se svými pěstebními úspěchy. Nejsem zrovna moc úspěšná pěstební dělnice. Ač si všichni myslí, že když studuju botaniku, že je ze mě úspěšný zahrádkář. Opak je spíše pravdou.

Novgorodské prase na švestkách

18. září 2010 v 14:12 | Venca |  I muži mají své kuchařské dny
Pro dnešek jsem měl vymyšlený portugalský recept na čuníka s meruňkovou omáčkou. Ale jak jsem se vzbudil měl jsem před očima švestky a matičku Rus. Inu tak jsem trocha zapátral a našel si jednu chuťovku, sice netuším, jestli je z Nižného Novgorodu, každopádně to zní labužnicky. :)

Leopardí žena (1938)

16. září 2010 v 12:18 | Venca |  Film
http://3.bp.blogspot.com/_PizfJ8wPI-c/SwqwD6S7L2I/AAAAAAAAAnE/EMjQ9g22iCI/s1600/bringing+up+baby.jpg
Leopardí žena (Bringing up Baby), 1938

USA crazy komedie

Katharine Hepburn, Cary Grant

Všichni ví, jak je důležité míti Filipa. Ale víte, jak je důležité míti svého leoparda? Pokud jste se k tomu ještě nepropracovali, tak s dvojkou Hepburn & Grant se dozvíte vše podstatné.

Čekej do tmy (1967)

13. září 2010 v 17:11 | Venca |  Film
http://moviesoftheday.com/upload/covers/90110/wait-until-dark-cover-3.jpg
Čekej do tmy (Wait until dark), 1967

USA Thriller

Audrey Hepburn, Alan Arkin, Richard Crenna

Thrillerově laděná Snídaně u Tiffanyho. Místo okázalých večírků jeden podúrovňový byt a v něm slepá žena. Místo dojemných scén na rozlouženou trocha krvavých oděrků na přivítanou.

Marcello il mio

12. září 2010 v 13:44 | Venca |  Film
Září, kdo jiný by se lépe hodil na tento letně-podzimní čas než pan Mastroianni.
Mamonářsky se mi podařilo nashromáždit pět jeho filmů (pěju ódy na Levné knihy), které jsem si poctivě shovával na "jeden zátah". Tedy alespoň do jednoho měsíce.

A bude to Marcello bez Sophie Loren, pač se Sophií jsou jejich filmy v mém pohledu zatížené pocitem dokonalosti. :D

A bude to samozřejmě Marcello v nejlepších kinematografických letech ve všech jeho mistrných pózách, ať komediálních nebo dramatických.

Tož pozvánka do biografu na Javoříčské na září vypadá následovně:

Botanická ohlédnutí za rokem 2010

11. září 2010 v 20:13 | Venca |  Botanika
Hm, opět jsem neviděl Cyperus michellianus. Čímž bych začal, protože každá sezóna od roku 2007 končí tímto neúspěchem. Říkám si, jestli se mi to vůbec někdy podaří. :)

Letos to bylo celé nějaké porouchané. Jako každý rok jsem měl dubnovou zahajovačku s Gagea bohemica ssp. saxatilis. Středomoravskou botanickou perlou. Rok 2010 byl pro tuhle kytku na našem území velmi kritický. Nějaký idiot se rozhodl, že ze 3 trsů, které v České republice rostou, udělá jen dva a jeden z nich vytrhnul. Inu, doufám, že mu ruce dávno shnily. Pro takové chování opravdu nemám pochopení, obzvláště u lidí, kteří jsou si vědomi, co činí, a že u téhle kytky to tak prostě muselo být.

Býti hrdým Olomoučanem

11. září 2010 v 12:54 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Tak co, čtenáři. Jste hrdými občany svých měst, obcí či vsí?

Osobně jsem. Ač jsem v Olomouci stále jen přistěhovalcem chodícím po hanáckých uličkách pouhých pět let.

Začaly Dny evropského dědictví a začala oslava 10 let, kdy Sloup sv. Trojice byl zapsán mezi památky UNESCO (olomoucký Sloup každý zná, pro mě je to voda na mlýn, pač všemu rád dávám dramatický náboj a co může být v Holomóci dramatičtější než největší a nejvyšší barokní morový sloup na světě :)). Každopádně všechna ta sláva nám započala koncertem klasické hudby na Horním náměstí.

Konec sezóny

8. září 2010 v 19:16 | Venca |  Botanika
Dnešní den byl poslední. Poslední den v terénu z čistě botanických důvodů. Ach, to je vždycky sentimentu. Bylo to o moc lepší, že se mnou jeli kamarádi, a tak jsem z toho courání kolem Městečka Trnávky měl příjemně strávený den a ještě jsme si přinesli bedly a lišky. Radunka tak ráda sbírá houby :) A já byl nadšenej také, jelikož bedly ani lišky u nás doma na severu vůbec nerostou.

Klasika, jak jinak

8. září 2010 v 0:55 | Venca |  Hudba
Máte rádi žebříčky? Třeba i žebříčky plné zebřiček. Já moc. Především ty hudební. Vlastně cokoli, co se dá dávat pod sebe od (nej) po (nej).

Mám je v oblibě z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že s takovým žebříčkem nemusím souhlasit a obvykle s ním nesouhlasím. Proto buduji své vlastní žebříčky. Na těch svých alespoň vidím, kde teď jsem. A je moc zajimavé se na takový výčet podívat po pár letech. Kam jsem se posunul, co bych změnil, co se mi líbí více a co naopak méně.

Ze života Ph.D. vol. 2

7. září 2010 v 14:33 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Normálně jsem zaskočen.

Mé snové představy o absolvování vzletných předmětů v rámci doktorátu se rozplývají. Především jde o to, že zrušili, že doktorant si vymyslí, co chce absolvovat. Musí si vybrat z nabídky.

Ach jo. :(

Nejhorší na tom je, že se mi z daných předmětů absolutně nic nezamlouvá (což je můj základní studijní problém již od prváku na vysoké). Kde je sakra phylogeografie, a kde je konzervační biologie, kde je třeba vegetace střední Evropy... jsem znechucen. Zase, aby si člověk vybíral ze samých sraček.

Gosh.

Mimo to můj názor na knížepána se rapidně zhoršil. Je to totální ignorant, jehož činy a rozhodnutí hraničí s veškerou logičností. Ale znáte to, veřejná tajemství se nesmí ventilovat, obzvláště ne na netu.

Gosh gosh.

Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962)

5. září 2010 v 11:22 | Venca |  Film
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:kTqOT8O6vBJh3M:http://www.impawards.com/1962/posters/what_ever_happened_to_baby_jane.jpg&t=1
Co se vlastně stalo s Baby Jane (What Ever Happened to Baby Jane?), 1962

USA Drama/Thriller

Bette Davis & Joan Crawford

Nejvíc očekávaný thrillerový snímek, který jsem měl ve filmotéce. Dvě úžasné herečky, dvě sestry, a jeden společný životní příběh.

Bude to znít už možná trochu divně, třetí snímek za sebou, třetí článek na blogu a třetí chvála. Musím to prozradit předem. Koukat na dvou a půl hodinový snímek a být permanentně v šoku, být zhnusen a nespustit z obrazovky oči, to se prostě nestává jen tak u kde čeho.

Marocké kuřecí variace a sváteční Kaab el Ghzal

4. září 2010 v 19:03 | Venca |  I muži mají své kuchařské dny
Opět tu máme vařící okénko a opět zůstaneme v severní Africe.
Byl jsem sprostě uplacen. Ilčí mi ve čtvrtek uvařila vepřové výpečky se špenátem a bramborovým knedlíkem. Z čistné zištnosti. Musel jsem se za to odvděčit nějakou dobrotou.
To víte, ač vařím samou exotiku, česká kuchyně je má nejoblíbenější. Maso, tuk, olej, špek, knedlíky, ach, žádné zdravé odpornosti, můj žaludek je dimenzován přesně na takové jídlo a přežírání. Ve čtvrtek jsem chodil jako nafouklý balon a hýkal pod tíhou té prestižní domácí kuchyně. :)

Ze života Ph.D. vol. 1

3. září 2010 v 11:31 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Že by mě napadlo někdy v 15cti letech, že ze mě bude doktorant botaniky? To vůbec ne. Chtěl jsem jít do Prahy studovat letový dispečink. Rodiče mě nepustili. Dneska jsem mohl vydělávat 30 klacků čistého, plynule ovládat tři světové jazyky a být za vodou. Teď studuju doktorát na botanice, vydělám 7 táců a "ovládám" jeden světový jazyk, který tedy spíše ovládá mě.

Příběh z Filadelfie (1940)

2. září 2010 v 23:15 | Venca |  Film
http://www.mykindofnewyork.com/Comedies_images/Philadelphia%20Story.jpg
Příběh z Filadelfie (The Philadelphia story), 1940

USA Komendie/Romantický

Katharine Hepburn, Cary Grant, James Stewart

Jsem ještě pln čerstvých dojmů, tak se je pokusím zhmotnit v článku o příběhu několika předsvatebních dnů v životě Tracy Lord a všech mužů, kteří se kolem ní točí.

S odstupem sedmi dekád je pro diváka neskutečným lákadlem takovýto film, v němž se sejde zářivá hvězda Katharine Hepburn, hollywoodský miláček všech žen Cary Grant a přední Hitchcockův herec James Stewart. Co víc by si člověk mohl přát, než záruku předem, že film, který vás čeká, bude opravdu výjimečným zážitkem.

Sunset Blvd. (1950)

2. září 2010 v 14:22 | Venca |  Film
Sunset Blvd.
Sunset Blvd., 1950

USA Film-Noir/Drama

William Holden, Gloria Swanson

r. Billy Wilder

Nadčasový příběh a reflexe Hollywoodu samotného. Dlouhých šedesát let uplynulo od natočení jednoho ze stěžejních počinů filmu noir.

Vůbec nevím, kde mám začít. Těžko komentovat film, který většina z lidí má kdesi uložený v podvědomí. Přesto mě překvapuje, že nadšenců do klasických hollywoodských filmů není zase tolik.

Quo vadis vysoké školství?

1. září 2010 v 14:04 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Na politiku obvykle kašlu. Ač hubu věčně plnou poznámek, tak politické otázky mě již dlouho nezajímají. Přesto to školství. Asi si z principu musím trochu rýpnout. Zapřemýšlel jsem si, jaké by to bylo být ministrem školství. :) Tedy pouze v otázkách školské reformy. Reformy vysokého školství. Co bych osobně od takové reformy očekával a chtěl vidět v jasných a rázných závěrech.