Botanická ohlédnutí za rokem 2010

11. září 2010 v 20:13 | Venca |  Botanika
Hm, opět jsem neviděl Cyperus michellianus. Čímž bych začal, protože každá sezóna od roku 2007 končí tímto neúspěchem. Říkám si, jestli se mi to vůbec někdy podaří. :)

Letos to bylo celé nějaké porouchané. Jako každý rok jsem měl dubnovou zahajovačku s Gagea bohemica ssp. saxatilis. Středomoravskou botanickou perlou. Rok 2010 byl pro tuhle kytku na našem území velmi kritický. Nějaký idiot se rozhodl, že ze 3 trsů, které v České republice rostou, udělá jen dva a jeden z nich vytrhnul. Inu, doufám, že mu ruce dávno shnily. Pro takové chování opravdu nemám pochopení, obzvláště u lidí, kteří jsou si vědomi, co činí, a že u téhle kytky to tak prostě muselo být.


Květen se více méně nesl v pracovním duchu na jižní Moravě. A začao mi to tak moc pěkně. Rok 2010 jsem měl laděný do vzácných plevelů. Adonis aestivalis, Ranunculus arvensis, Erysimum repandum, Lathyrus aphaca, Adonis flammea... naskakovalo to samovolně. Byť opět jsem tomu nenasadil vytouženou korunu v podobě Caucalis platycarpos.

Samozřejmě nesměla chybět ani botanická exkurze pro prváky do Bílých Karpat a na Pálavu. To je prostě tradice. Byla to první ze 3 letošních návštěv BK. Většinou tama lidé jezdí na orchideje, já měl jasný cíl vidět nejvzácnější bělokarpatskou kytku - Pedicularis exaltata. Povedlo se, alespoň něco. :) A abych nebyl takový orchideový ignorant, takový Orchis ustulata mě samozřejmě potěšil také.

V červenci následovalo přesunutí botanizování směrem na západ na Znojemsko. Konečně po těch letech. Kamarád tam nevědomky objevil první moravskou lokalitu Thesium bavarum a tak se to muselo jít všechno zkontrolovat, ověřit, sepsat, nafotit a za pár dní už z toho snad bude i krátká zpráva do Additament. Na co však rozhodně nezapomenu je můj zoologický incident a bolestivá rána do obličeje od srnce. :D

Ze Znojmeska diagonálou do Beskyd. Mapování na Pulčíně a hledání nejvzácnější beskydské kytky - Thesium pyrenaicum. Opět neúspěšné. :( Což je dost zlé. Dva roky za sebou a stále nic.

A ani jsem se nestačil rozkoukat a byl srpen. Stihl jsem už jen Žďárské vrchy, kde nic neroste, a Bouzovsko. Nejvíc mě mrzí, že letos jsem se vlastně nepodíval do Čech, ani na milované polabské černavy, ani na Českolipsko a už vůbec ne domů na Šluknovsko. Prostě bída. Přesto to byl úrodný rok na vzácné kytky. To by samozřejmě ani jinak nešlo.

Dost keců, připojím alespoň pár fotek, ať z toho aspoň něco máte. :)

Lathyrus aphaca
můj plevelný miláček :D hrachor pačočkový (Lathyrus aphaca), kriticky ohrožený druh pro ČR

Pedicularis exaltata
tak tady je ta nejvzácnější bělokarpatská kytka - všivec statný (Pedicularis exaltata)

Phelipanche arenaria
pro změnu jedna vzácná parazitická záležitost - mordovka písečná (Phelipanche arenaria)

Rumex stenophyllus
že by byly i šťovíky vzácné, kriticky ohrožené? No jejéééj :D Šťovík úzkolistý (Rumex stenophyllus) a krása a smrad cukrovarnických odkališť na Hané :)

Adonis flammea
A jelikož to nahrávání fotek na blog je vážně otravné, tak to už utnu. Na závěr rozhodně ne to nejlepší, každopádně rozhodně však ten nejvzácnější hlaváček, který v ČR roste - hlaváček plamenný (Adonis flammea)

Ječmeniště
trocha z jiného soudku, krajinářské variace na JZ Moravě (EVL Ječmeniště), neb si povšimněte jakým stylem se hospodaří na polích v ČR a v Rakousku (schválně které je které?)

cukrovar
odkaz Evropské unie - jeden z poslední cukrovarů na Hané, kupujte český cukr, jelikož bez těchto smrdutých odkališť cukrové řepy bychom přišli i o tolik vzácných kytek :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 muschak muschak | Web | 15. září 2010 v 23:33 | Reagovat

Obě pole už jsou v Rakousku ;) Ale i tak je to hezká fotka!

2 Venca Venca | 16. září 2010 v 11:56 | Reagovat

to jsou, pravdu máš :) Ale teď jsi mi tu zkazil reflexi českého a rakouského zemědělství :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama