Čekej do tmy (1967)

13. září 2010 v 17:11 | Venca |  Film
http://moviesoftheday.com/upload/covers/90110/wait-until-dark-cover-3.jpg
Čekej do tmy (Wait until dark), 1967

USA Thriller

Audrey Hepburn, Alan Arkin, Richard Crenna

Thrillerově laděná Snídaně u Tiffanyho. Místo okázalých večírků jeden podúrovňový byt a v něm slepá žena. Místo dojemných scén na rozlouženou trocha krvavých oděrků na přivítanou.Audrey Hepburn přivedla patetickou romanci k dokonalosti. Uměla propojit svůj šarm a vizáž s rolemi krásných mladých slečen ve světě za růžovými brýlemi. Ovšem octla-li se ve světě, který za nimi skrýt nelze, její osobní kouzlo se poněkud vytrácelo.

Tímto případem byl i pokus o thriller Čekej do tmy. Krásná, slepá ženuška Susie, která se svým handicapem hrdě bojuje, se stává součástí plánu, jak se dostat ke ztracené panence plné heroinu. Příběh bezmála trvající 2 hodiny je zajímavý zhruba posledních 10 min. Jinak to je thrillerová nuda. Napínavé to není vůbec. Kde je ztracená panenka víte téměř okamžitě. Na to, jak to ženušce ve filmu pálí, tak to že by má možnost utéct moc neřeší. Doslova pláchnout mohla asi tak 100x (po venku chodila bez problému, po bytě běhala jak laňka) a mohla rovněž 100x zavolat cajty (než zjistila, že jí ustřihli drát), raději však volí pomoc holky od sousedů. A na to, že bydlí v domě plném sousedů, se v kritických chvílích jakoby čistě náhodou všichni kamsi vytratili. Kočena prostě neohroženě zůstává doma, než má dojít na nejhorší. Najednou kolem začínají umírat lidé a přijde řada i na vzpupnou Susie.

Samozřejmě všechno dobře dopadne, což je vážně škoda. Zločinci pomřou a hlavní hrdinka se útrpně krčí za lednicí. Nakonec i Susie slzička z prodělaného traumatu ukápne.

Ať mám Audrey Hepburn opravdu rád, tak v téhle herecké poloze se mi krom svého vzhledu vážně nelíbila. Čekej do tmy je thrillerový odvar. Byť zřejmě spousta diváků se mnou jistě souhlasit nebude. Pokud si tento film chcete užít a vidět ho možná v tom pravém světle, rozhodně si jej pusťte před dokonalým snímkem Co se vlastně stalo s Baby Jane či Osvícením.

6,5/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama