Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962)

5. září 2010 v 11:22 | Venca |  Film
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:kTqOT8O6vBJh3M:http://www.impawards.com/1962/posters/what_ever_happened_to_baby_jane.jpg&t=1
Co se vlastně stalo s Baby Jane (What Ever Happened to Baby Jane?), 1962

USA Drama/Thriller

Bette Davis & Joan Crawford

Nejvíc očekávaný thrillerový snímek, který jsem měl ve filmotéce. Dvě úžasné herečky, dvě sestry, a jeden společný životní příběh.

Bude to znít už možná trochu divně, třetí snímek za sebou, třetí článek na blogu a třetí chvála. Musím to prozradit předem. Koukat na dvou a půl hodinový snímek a být permanentně v šoku, být zhnusen a nespustit z obrazovky oči, to se prostě nestává jen tak u kde čeho.


Baby Jane Hudson (Bette Davis) a Blanche Hudson (Joan Crawford) jsou překvapivě sestry. Baby Jane byla v svých dětských letech ta slavná, opěvovaná, ale také namyšlená a zpichlá. Jenže jak se říká marná sláva polní tráva. Jak šel čas sesterské role se otočily a zatímco po Baby Jane neštěkl ani pes, Blanche se stala úspěšnou filmovou hvězdou.

Zápletka nám začíná, když se dozvídáme, že očividně Blanche srazilo auto. Zůstala upoutaná na vozíčku a na stará kolena se o ní její sestra Baby Jane stará. No a nám se začíná odehrávat to pravé drama.

Baby Jane je na stará kolena zhrzená alkoholička, absolutně dokonale sešlá věkem, hořká jak ten nehořčejší grep, jízlivá, vyčítavá, žárlivá, pomstychtivá, neurotická, nostalgická až temně melancholická. (a úžasně šoupe bačkorama, když chodí po domě :D). Je protipólem své stále hezké, milé, usměvavé, ochotné sestře.

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2008/05/14/article-1019734-02C6F86A0000044D-323_468x391.jpg
Joan Crawford (vlevo) jako Blanche a v pozadí Bette Davis jako Baby Jane

To byl jen takový nástřel. Nechci Vám prozrazovat, co se vlastně stalo s Baby Jane.

Nicméně, co si neodpustím sdělit, že tohle je neskutečný film. Film, který prostě hltáte, který v člověku budí emoce, rozrušení, možná až vzrušení, takové to vzrušení z morbidnosti. Jen si říkáte, že to snad ani není možné.

Bette Davis předvedla něco neskutečného. Překonala všechen hnus, který kdy žena na filmovém plátně ztvárnila před ní i po ní. Joan Crawford jí skvěle sekundovala, její kladná role rozhodně nezapadla. A já jen doufám, že Blanche Hudson nakonec vše ve zdraví přežila.

Mimo to jsem moc rád, že se snímek i v roce 1962 natáčel černobíle, dodává tomu neskutečnou ažnoirovou atmosféru. Perfektní je i rozhodně kamera. Jedna z nejlepších. Ostatně jako přesně pasující dramatická hudba.

Nemohu jinak, tento film se zařadil mezi ta nejpozlacenější hollywoodská pozlátka, které jsem shlédnul

10/10

PS: Jinak o herečkách samotných, o jejich osobním vztahu a o tom jak to bylo s Baby Jane v trochu jiném úhlu,  se můžete dočíst v poměrně dobrém článku ZDE
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama