Příběh z Filadelfie (1940)

2. září 2010 v 23:15 | Venca |  Film
http://www.mykindofnewyork.com/Comedies_images/Philadelphia%20Story.jpg
Příběh z Filadelfie (The Philadelphia story), 1940

USA Komendie/Romantický

Katharine Hepburn, Cary Grant, James Stewart

Jsem ještě pln čerstvých dojmů, tak se je pokusím zhmotnit v článku o příběhu několika předsvatebních dnů v životě Tracy Lord a všech mužů, kteří se kolem ní točí.

S odstupem sedmi dekád je pro diváka neskutečným lákadlem takovýto film, v němž se sejde zářivá hvězda Katharine Hepburn, hollywoodský miláček všech žen Cary Grant a přední Hitchcockův herec James Stewart. Co víc by si člověk mohl přát, než záruku předem, že film, který vás čeká, bude opravdu výjimečným zážitkem.


Příběh bohaté Tracy Lord (Katharine Hepburn) začíná, když ze dveří svého domova vyhodí manžela Dexe (Caryho Granta). O dva roky si chystá vzít za muže průmyslníka Kittredge (John Howard). Co však osud nechce, Dex chystá návrat, možná i pomstu a přichystá si pro Tracy nemilé překvapení, když se nejenom on objeví u ní doma, ale ještě si sebou přivede dva novináře včetně Mika Connora (James Stewart), kteří mají za úkol celou svatbu zdokumentovat a připravit pikantní příběh ze života filadelfské smetánky.

A dámy a pánové začíná nám show. Kvapíkové tempo nabírá obrátek, tepané dialogy dráždí bránice, scény vám nedovolí uhnout zrakem z obrazovky.
Katharine Hepburn zde má postavu pro ní přímo stvořenou - Tracy Lord je bohyně, možná královna, možná socha z bronzu, dokonalá, překrásná, sarkastická, uštěpačná, jízlivá, hravá, ale bez soucitu. A dokonalost chce po všech kolem sebe, chyby na druhých prostě nepřekousne. A do toho James "profesor" Stewart jako Mike, spisovatel, co se musí živit novinařinou pro bulvární plátek. Opovrhující vyššími vrstvami, ale na první pohled podlehnuvší kouzlu Tracy. A co ten exmanžel Cary Grant, to je prostě světák, staví lodě, na oko se mstí, ale nikdo nepochybuje o tom, že Tracy beznadějně miluje.

O tom, jak to všechno dopadlo se nechte překvapit. :)


Hello Dexter, hello George... hello Mikeyyyy :D

Příběh z Filadelfie je v tomto žánru romantické komedie výjimečný film. Nastavil laťku tak vysoko, že si nevybavím na žádný lepší film, který po něm následoval. Snad až na Love Actually, ale to je sakra let. Inu užijte si jeden ze tří (doufám, nechce se mi hledat) filmů dvojice Hepburn-Grant společně s oscarovým Jamesem Stewartem. Stojí to za to!.

10/10.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilči Ilči | 4. září 2010 v 19:19 | Reagovat

Marně přemýšlím, která romantická komedie mě bavila tak jako Příběh z Filadelfie. Pravda, ještě nepřišla řada na Prázdniny v Římě. Gregory strčí páně Granta i Stewarta do kapci, o tom nepochybuju. S Hepburnovic děvčaty už to bude jiná... :-D

2 Venca Venca | 5. září 2010 v 10:28 | Reagovat

no mohu jedině přitakat :D Ale nejsem jsem si s těma Prázdninama tak jistý, uvidíme :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama