Quo vadis vysoké školství?

1. září 2010 v 14:04 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Na politiku obvykle kašlu. Ač hubu věčně plnou poznámek, tak politické otázky mě již dlouho nezajímají. Přesto to školství. Asi si z principu musím trochu rýpnout. Zapřemýšlel jsem si, jaké by to bylo být ministrem školství. :) Tedy pouze v otázkách školské reformy. Reformy vysokého školství. Co bych osobně od takové reformy očekával a chtěl vidět v jasných a rázných závěrech.

1.) Zrušit ba přímo zakázat SCIO testy. To mě v současnosti pálí nejvíce. Univerzity a VŠ si nesmí mýt ruce od přijímání svých vlastních studentů na základě výsledků testů připravených soukromým sektorem. Opravdu zakázat. Přijímací řízení musí být v rukou kateder.

Proč? Protože výběr založený na testech spojených s ústním pohovorem je jednak nejobjektivnější, jednak se projevuje zájem pracovníka o studenta a jednak vím, s kým mám tu čest v řadě směrů.

2.) Kvalita na úkor kvantity. Druhý bod je spojený s bodem prvním. Nemůžeme zvládat výběrové řízení, protože přijímáme moc studentů. Váš problém, zpřísněte pravidla a berte jich méně.

3.) Stát musí zvýšit investice do vědy, výzkumu a univerzit samotných. Zvýšit koeficient finanční náročnosti technickým, technologickým a biologickým oborům. To, že letos se okrouhá rozpočet o 350 mil. Kč je více než výstražné. Veřejné univerzity musí být hýčkány. Pracovníci nesmí být svázáni, ale mají mít rozlet. Finanční především. Univerzity by měly účelně hýřit a rozhazovat peníze na výzkum. Měly by obsazovat nové pozice. Měly by mít dostatek pracovníků pro vzdělávání i výzkum. Měly by nabízet vyšší stipendia, větší možnosti pro studenty. Pokud na takové věci budou mít peníze, může se po nich mnohem více chtít po vědecko-výzkumné stránce. A univerzity toho mohou mnohem více chtít po svých studentech.

A kde ty prachy brát? Třeba naprosto okrouhat investice do Ministerstva obrany. Tam jsou peníze zcela zbytečné. Nebo okrouhat neperspektivní pracoviště AV, budiž i to by šlo. Prachy si musí každý umět zasloužit.

4.) Zprůhlednit činnost Grantové agentury ČR. Sakra jak ta instituce funguje! A kdo tahá za provázky?!

5.) Zprůhlednit sektor soukromého vysokého školství.

6.) Nepodpořit rozdělení VŠ na výzkumné a vzdělávací. Největší hloupost, kam by mohly vést příští kroky. Každá univerzita musí splňovat obě části stejně. Kvalitně vzdělávat a kvalitně bádat.

7.) Provést audity na všech veřejných i soukromých vysokých školách.

8.) Nepodpořit školné na veřejných vysokých školách. Je naprosto zbytečné, pokud školy budou mít dostatek financí i odpovídající počet studentů, kteří prošli náročným výběrovým sítem. Dostat se na vysokou musí být obtížné, nikoli nedosažitelné, třeba i z finančních důvodů.

9.) Podporovat spolupráci mezi univerzitami a státními institucemi stejně jako se soukromým sektorem v oblasti vzdělávací, vědecké, technologické, zakázkové.

To by zatím asi stačilo. Nechce se mi nad tím dál přemýšlet. Prostě pár zhmotněných myšlenek, co zrovna přecházely po přechodu. Ač tak nebo onak, stejně bude všechno jinak
i na omak.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 AjA AjA | Web | 1. září 2010 v 22:50 | Reagovat

aj bych k tomu dodala jeste celou radu dalsich pripominek a podbodu, ale momentalne jsem unavena :) ve vetsine ovsem souhlasim...

2 Vendelín Vendelín | 2. září 2010 v 11:32 | Reagovat

našlo by se toho spousty, ale trávit čas nad přemýšlením je docela zbytečné. žel, oni si to stejně udělají po svém.

3 Dragowlin Dragowlin | Web | 25. března 2011 v 19:16 | Reagovat

Ha . Ministerstvo obrany. To je muří ucho v naší rodině. "všechny bych je vyházel, nacpal peníze do školství a zdravotnictví a bude to" Takhle za gripeny a podobné haraburdí platíme ty zeleniny, co se tváří, jako chutné ovoce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama