Sunset Blvd. (1950)

2. září 2010 v 14:22 | Venca |  Film
Sunset Blvd.
Sunset Blvd., 1950

USA Film-Noir/Drama

William Holden, Gloria Swanson

r. Billy Wilder

Nadčasový příběh a reflexe Hollywoodu samotného. Dlouhých šedesát let uplynulo od natočení jednoho ze stěžejních počinů filmu noir.

Vůbec nevím, kde mám začít. Těžko komentovat film, který většina z lidí má kdesi uložený v podvědomí. Přesto mě překvapuje, že nadšenců do klasických hollywoodských filmů není zase tolik.


Sunset Blvd. je filmem o filmovém světě. Je jeho potěmnělým až zčernalým zrcadlem, které odráží němou minulost v křičící užvaněnou současnost. Je příběhem vyhaslé filmové hvězdy Normy Desmond (Gloria Swanson), která uzavřená ve světě podivných bizarností a nostalgie sepisuje scénář pro svůj epochální návrat před kamery. Cestu jí zkříží chudý scénárista Gillis (Wiliam Holden), kterého zaměstná jako korektora. Ten přes brakový scénář práci přijímá pod tíhou slíbených peněz a možnosti schovat se v té obrovské vile před exekutory.

Co se ve filmu stane, se dozvíme již na začátku - vražda. Jak a proč k ní došlo je ovšem tajemstvím, které je zahaleno v noirovém prostředí a pikanterii v každé minutě onoho příběhu. Milostné trojúhelníky, Paramount studia, večírky, slavní režiséři, zapomenuté herečky, oddanost, šílenost, bláznoství, žárlivost, pokusy o sebevraždu. To všechno má v sobě Sunset Blvd., možná i mnohem více.

Film, který byl nominován na 11 Oscarů a odnesl si 3 sošky. Bohužel si sošku neodnesla Gloria Swanson. Dle mého soudu je to opravdová škoda. Byla úžasná a rozhodně vytvořila jednu z nezapomenutelných filmových postav - roli Normy Desmond. Dům plný Normy Desmond a dalších Norem Desmond, které se všechny dočkaly opět záře reflektorů, v poslední scéně na tom stočeném schodišti, tam, kde právě scházela Salomé. Ostatně všechny hlavní postavy se dočkaly toho, po čem toužily. Norma kamer, Gillis vysněného bazénu.

http://thisrecording.com/storage/sunset-boulevard_01.jpg?__SQUARESPACE_CACHEVERSION=1244036130437


Pokud jste o filmu slyšeli, tak víte, že je dobrý. Osobně si myslím, že je ještě lepší, než se o něm říká.

10/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 2. září 2010 v 14:55 | Reagovat

Slyšel jsem o něm, lae neviděl ho.
Budu to must napravit.
Děkuji za inspiraci.

2 vencisak vencisak | 2. září 2010 v 16:12 | Reagovat

za málo! jsem rád, že filmy vůbec někoho zajímají :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama