Vendelín se učí opeře

13. října 2010 v 10:01 | Venca |  Hudba
Jsou prostě záležitosti, do kterých člověk potažmo muž musí dozrát věkem. Pojídání oliv, pití whisky, láska k dětem, chuť si uvázat na krk ženskou skrze svatbu a v neposlední řadě to je opera.

Ve skrze mi nejde ani jedno. Byť zrovna dnes mi olivy ani moc nevadily a zrovna nemůžu spát, jelikož plně vnímám operní árie.

K opeře jsem se dostal jako malý v Pretty woman. Já vím, zní to dost divně. Ale tak na TV koukáme všichni a v tom filmu je ta vazba "láska na první pohledoposlech" velmi viditelná. Opera ve filmu mi tedy nic neřekla. Ba byly časy, kdy jsem ty hýkající sirény nemohl ani cítit a stále jsou časy, kdy vypištěné chlapce se zmáčklými koulemi a křehotinky hýkající Ave maria bytostně nesnáším a trhá mi to uši. Stejně tak jsem si nikterak pozitivní vazbu nevybudoval k mužskému barytonu, který mi zní jako hučení větráku.

Ale soprán. To je jiná káva! Přes soprán jsem si operu moc a moc oblíbil. Tedy alespoň poslech. Jelikož na operu samotnou jsem se ještě nikdy nepodíval. Což mě mrzí, ale mé vysoce specifické nároky není snadné uspokojit.

Své poprvé bych si optimálně představoval v milánské La Scale na Tosce, kde v roli Florie vystupuje Montserrat Caballé a já se dočkám epochálního zřícení prostorově výrazné až korpulentní Florie z hradeb v závěrečné scéně. Mírnější verze počítá s operou v Mahenově divadle v Brně (já vím, já vím... opera je v Janáčkově, ale nehodlám se tou opovržlivou stavbou zatěžovat). Ale pač už mé operní touhy dosahují takových výšin, dokážu slevit, že půjdu i do Moravského divadla v Olomouci, ale prostě musí tam být paní Vítkovská!!! :)

Ilčí mi vždycky říká, že nemám být zatížený na ty velkoprostorové divy. Že prostě Carmen ani Rusalka nemůžou být VELKÉ!!! Ale to je jedno, velký hlas si zaslouží velký prostor na jevišti...

To není podstatné. Jsem takovým operním kojencem. Protloukám se operami zatím velmi povrchně, oblibuji si árie, celky ještě nezvládám. Nemučím se natolik, abych zkoušel německy zpívané kusy nebo těžké kusy jako např. Janáčkovu Jenůfu nebo Káťu Kabánovou a tak... prostě klasika Puccini, Bellini, Verdi, Dvořák, Smetana, Grieg, Delibel, Donizetti, Rossini a Mozart.

A když si od těchto skladatelů vybereme to nejlepší v provedení Caballé, Callas, Beňačkové, Netrebko, Kiri Te Kanawy tak z toho zákonitě musí plynout naprosté očarování operou.

Carmen, La Traviatou, Toscou, Lakmé (ach ano nejkrásnější árie, slavný to Květinový duet, je právě z Lakmé), Normou, Samsonem a Dalilou, Turandot, Donem Giovannim, Aidou, Lazebníkem Sevillským, Rusalkou, Prodanou nevěstou a dále a dále....

Opera je holt v dnešní době naprosto lidská a dosažitelná, uchopitelná. Tedy až na to vidět takovou Libuši, to se běžnému smrtelníku asi nikdy nepovede, jak jsme se dnes shodli s Ilčí.

Každopádně se toho nebojte a nechte se vtáhnout do krásné hudby plné krásných, hutných, sytých, plných, barevných hlasů. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilči Ilči | 13. října 2010 v 14:04 | Reagovat

V Moravském divadle bych navrhovala Tosku (samosebou s paní Vítkovskou). Možná bys pak i poznal, že baryton může být úžasný, když to někdo umí (a olomoučtí pánové to umí!). A když překousneš i hubenou Carmen... Mimochodem do JANÁČKOVA divadla jsme zváni naší Kateřinou ;-)

2 Albert Pes Albert Pes | Web | 13. října 2010 v 23:37 | Reagovat

Opera... Nikdy... A to miluju vážnou hudbu...

3 Venca Venca | 15. října 2010 v 19:29 | Reagovat

[2]: taky jsem takhle začínal :) dej tomu čas ;))

4 Venca Venca | 17. října 2010 v 17:40 | Reagovat

[1]: no nemohu se dočkat, a už máme lístky na Madame Butterfly? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama