O Vídni

19. prosince 2010 v 20:02 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Překonávám sama sebe. Vyrazit do germánsky mluvící země je pro mě velmi netradiční. I když pravda, byl jsem si jist, že Vídeň bude rakouská minimálně. Tedy že nebudu celý den muset poslouchat němčinu. Což byla pravda, ale všude slyšet češtinu, slovenštinu a polštinu, to také není pravé ořechové.


Nicméně na Vídeň jsem se těšil převelice. Výstavní město, s výstavními baráky, úžasně kulturní, úžasně kavárensky povalečské. Centrum raumplanu, secese, art noveau, okázalých muzeí. Vše bylo naplněno do puntíku. Samozřejmě že když člověk vyrazí v předvánoční čas, nemůže si nechat ujít ani trhy a proslavené vídeňské punče. Člověk olomoucký se hrdě k punčům hlásí, protože Olomouc je punči vyhlášená. Ovšem když ochutná punče vídeňské, musí říct, že v ČR se dělaj odporné patoky. Nehledě na ten servis v hrníčkách, který popíjení lahodného moku povyšuje do zářných výšin.

Žel, byl jsem blbej, zapomněl jsem si foťák v práci a do Vídně jel zcela obnažen. Ještě že mi Fík občas půjčil svůj a já si mohl něco málo pocvakat. Byl jsem trochu přešlej, pač z mojich epochálních architektonických plánů muselo sejít, ale dá se říct, že jsem viděl téměř vše v hlavní trase, co jsem vidět chtěl, tedy krom domů od Otto Wagnera, ale aspoň bude proč se vracet.

Nejvíce mě asi uchvátil Haas haus od Holleina, který je opravdu monumentální. Je hned u Stephansdomu a musím říct, že mu krásně sekunduje. Chápu, že spoustě lidí je asi trnem v oku a považují tuto stavbu za něco naprosto obskurního, ale když se člověk zadívá do prosklených obloukových křivek a vidí, jak se v nich zrcadlí Palace Equitable, tak ho to prostě dojme. Mě teda mnohem víc než Stephansdom. Je to prostě postmoderní Loos. A já si Looseho nemůžu vynachválit. To byla pecka, stojíte na Michalském náměstí, všichni čučej na Hofburg a vy s otevřenou hubou, Hofburgu čelem vzad, slintáte nad obchodním domem Goldman & Salatsch. Na Vídni se mi tyhle kontrasty starých a nových stavebních slohů moc líbily. Jde vidět, že město jede stále dál a to je dobře.

Co se ovšem nemění, je kavárenský svět. Vídeň je jako stvořená pro kavárenské povaleče. Které jiné město by mělo také být! Možná do dvojice Paříž, ale do svaté trojice mě už nic nenapadá. Snad jen Praha. Cafe Louvre, Savoy, Imperial, Slavia, Orient, kdo by neměl pražské grand cafés rád.

Ve Vídni je jich několik, těch slavných, přeslavných.... u Albertiny Café Mozart a Hotel Sacher, na Ringstrasse Cafe Landtmann, bohémská Cafe (Leopold) Hawelka na Dorotheergasse, která má prostě epochální šmrnc, ale že by to bylo grand café, to se říct nedá. No nerad bych opomenul také Cafe Demel, Cafe Sperl, Cafe Frauenhuber a nakonec nesmí chybět Cafe Central, kam jsme vyrazili my. Teda skoro jsme dali i Cafe Hawelka, ale tam bylo neskutečně narváno. Central najdete na Herrengasse, v krásném to rohovém domu. Interiéry jsou naprosto ale naprosto skvostné, obsluha tiptop.  O kávě a štrudlu ani nemluvě. Nejraděj bych tam ztvrdnul celý den. Tak se to má dělat, hodiny a hodiny v kavárně. V Centralu stejně jako Loos, Adler, Freud a mnoho jiných.

Už jsem hrozně upsanej. Vídeň je jiná Praha. Více velkolepá a okázalá. Nevím, jestli hezčí. Každopádně by to chtělo nejméně týden a ne jeden den. Musím říct, že tohle je město, kam se budu moc rád vracet. Už ne v zimě, protože to je fakt opruz, ale v létě. Už jen proto, abych mohl navštívit Kunsthistorické muzeum, Kunstforum, MuseumQuartier, Přírodovědecké muzeum a pořádně si užil vídeňskou architekturu.

goldman
obchodní dům Goldman & Salatsch by Adolf Loos

haas haus
Holleinův Haas-haus

cafe central
interiéry Cafe Central (photo by Fík)

radhaus
vídeňský Rathaus (photo by Fík)

přf
přírodovědecké muzeum na Marien-Theresien platz (photo by Fík)

skotský kostel
skotský kostel na Freyungu (photo by Fík)

and more, more, more, more, more.....


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Pes Albert Pes | Web | 20. prosince 2010 v 13:51 | Reagovat

Ač mi architektůra příliš neříká, uznávám, že Vídeň je krásná, i když se tam moc německy člověk nedomluví...

2 Venca Venca | 20. prosince 2010 v 18:36 | Reagovat

[1]: a to je na škodu? :D

3 Albert Pes Albert Pes | Web | 21. prosince 2010 v 11:39 | Reagovat

Němčina... Takový krásný, filosofický a básnivý jazyk!

4 Venca Venca | 21. prosince 2010 v 14:08 | Reagovat

myslíš také tvrdý a nezpěvný!

5 Fraxinus augustifolia Fraxinus augustifolia | 23. prosince 2010 v 4:10 | Reagovat

Zbývá už jen dodat, že Vídní českých zemí je Brno :D

(Mimochodem, postrádám zmínku o Bernhardově Café Bräunerhof.)

6 Venca Venca | 23. prosince 2010 v 16:49 | Reagovat

[5]: jistě si chtěl říct, že Brno je lacinou napodobeninou Vídně, potom bych i souhlasil :)

no to víš, tam je tolik kaváren, že se nemůže na každou dostat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama