Leden 2011

Jak jsem se vnitřně nasral

25. ledna 2011 v 0:16 | Venca |  Film
Občas mi stačí zdánlivě malicherné věci jako si přečíst dva komentáře jednoho člověka na dva filmy, abych začal uvažovat nad tím, v jakém divném světě žiju. Nechtěl bych na nějakém zdánlivě malicherném komentáři paušalizovat filmového diváka, přesto si mírné námitky neodpustím. Už jen proto, že komentátor má na CSFD přes tisíc pochvalných bodů a tudíž jak server sám zmiňuje, má jeho komentář "větší váhu". Těch 1000 lidí tedy může být s jeho názory ztotožněno a těch 6 hlasů, které mám já, se možná může ztotožnit se mnou. :D

Nicméně k věci.

Etymologické okénko aneb rostliny jako součást řecké mytologie

24. ledna 2011 v 15:36 | ;Venca |  Botanika
Už jsme tu dlouho neměli nic o kytkách. Mám dnes rostlinné tesknění. Jak jste se již nechali přesvědčit, kytky jsou samozřejmě fascinující organismy z mnoha hledisek. Nechám je dneska spát po stránce biologické a ukážu vám, jak to bylo s kytkama ve starověkém Řecku.

Původ názvosloví rostlinných druhů je prostě zajímavý. Pominu-li názvy české, kde největší perly skrývají staré práce botaniků 19. století, máme tu názvosloví latinské. Hrabat se v tom mě baví už hrozně dlouho. Obzvláště pokud má latinský název spojitost s Řeckem a řeckou mytologií.

Na pořadu dne Hitch(ed)cock

2. ledna 2011 v 14:42 | Venca |  Film
Well, it's time to be scary a little. Time for movies.  For today I choose stories from the crypts. Don't worry, men. It won't be downright scary. I'll write something about divine Alfred Hitchcock. Not long ago like his stories. I've never seen Psycho. So in addition of that famous scene with knife. I've never seen The Birds too. Anyway, it all started when I watched beautiful Grace Kelly in Rear window - great story, amazing camera looking into people's windows and following their motives, actions, etc.. Above all James Stewart wonders who is murderer. Hell, he was terribly good!