Březen 2011

Hrátky s Googlem

31. března 2011 v 23:27 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Taky máte rádi grafy, ANOVY, korelace, regrese a mnoharozměrné analýzy? Statistika je vám nevěrnějším přítelem? Nebo jen rádi koukáte na divnou čáru, plnou ještě divnějších peaků? Pokud jo, tak máte o zábavu vystaráno. Jak jsem se od známého mého známého dočetl a prej to psali i kdesi v Reflexu?, tak Google přišel s aplikací Ngram Viewer, která zobrazuje frekvenci konkrétních slov ve zhruba 200letém úseku. Ngram je roubovadlo knižní databáze GoogleBooks. Tož mi to nedalo a jal jsem se tuto aplikaci ozkoušet. Ooo, no báječná to věc. A báječná myšlenka, vyhledávat v tom, co bylo lidstvem již vytištěno. Už jen proto, jak skvostně ony grafy odráží naše civilizační bytí a nebytí.

Tož malá ukázka toho, co jsem vyzkoumal.

Olomoucké metamorfózy

30. března 2011 v 20:32 | Venca |  Architektura
Z čisté srdeční lásky nebo také z nastávající nostalgie. Stále a jen zlatá Olomouc. Křehká stará panna mezi českými městy. :) Má drahá osoba mě neustále vyvádí z němého úžasu a rozčarování nad krásou Olomouce, přesto si nedám své zalíbení vzít. Město spící více než Šípková Růženka, ale stále skvostně alabstrové. I po těch letech jí nemám celou nafocenou, stále nějaké nové úhly, pohledy, střety a především realizace, které by neměly zůstat zraku skryté. Tož mě před pár týdny slunce vytáhlo do víru maloměšťáckého velkoměsta a tak pojďte se mrknout na jinou než barokní Olomouc.

Není plevel jako plevel

28. března 2011 v 19:50 | Venca |  Botanika
Mému drahému, erudovanému čtenáři nebude žádnou novinkou, že s plevelem to není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vzhledem k tomu, že venku začíná bujet jaro, litovelské luhy a lesy jsou pokryté jarními cibulovinami, magnolie se snaží vybouchnout v záplavu květů a všechny květinářky nás zásobují hnojivy vyhoněnými petrklíči a čímsi, co za týden chcípne, musím si připustit i já, že je na čase začít myslet na kytky.

Mrchy, mrchy, mrchy!!!

26. března 2011 v 13:42 | Venca |  Film
Tak joo. Když už nám umřela Elizabeth Taylor, tak mi to nedá. Krom posmutnělého och, by mělo následovat nadšené vzpomínkové ach. Taylorka byla jednou z nějvětších filmových mrch. A Venca má filmové mrchy moc rád. Psychopatky, citové vyděračky, křičící furie, potvory, kurevnice, alkoholičky, egocentričky, zhrzené milovnice, žárlivé Medusy a škaredé babiznice. Aspoň máte na očích, co ve skutečnosti doma nechcete mit ani po koupi ve slevě
.
Tudíž si dovolím, na počest velké Liz, vzdát holt této jedinečné, překrásné roli mrchy na filmovém plátně.

Ze života Ph.D. vol. 4

24. března 2011 v 19:12 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Uff... tomu se říká mozkový výplach. Učení. Nikoli ze strany studenta, ale ze strany přednášejícího. Mám za sebou 2 týdny intenzivních cvik kapraďorostů XY studijních kombinací, XY studentů... neb co si člověk navařil, to si musí také sníst. Učení mě ovšem neskutečně baví. Na doktorátu je to jedna z nejpříjemnějších záležitostí. Tedy pokud jste na takový druh exhibicionismu připravení a vybavení. Ne každému to dělá dobře na duši.

O knihách a lidech

22. března 2011 v 11:16 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Venku je krásně, co? Mám den volna... co s tím? No samozřejmě nikam nejdu. :)) Vztahy kazí kamarádství, to říkám pořád. Od čehož se odvíjí spousta věcí. Nevadí. Když jsem doma, tak jsem si aspoň uklidil v knihovně. V příruční domácí knihovně. Knihoven je totiž spousta druhů. Veřejných, pracovních a domácích (domácích domácích a domácích privátových). Knihovna je velká pokladnice a knihy jsou drahé poklady. Taková domácí knihovna má samozřejmě několik funkcí - měla by sloužit k ukládání knih. Uložené knihy nás uspokojují, buď tím, že tam jsou nebo tím, že je čteme. Uložené knihy, velké množství uložených knih ve velké knihovně je nesmírně estetická záležitost. Ukazuje nám, že člověk má cit pro jistý druh estetiky. Zároveň má vkus. To víte, kniha obohacuje ducha. A z toho, co člověk čte nebo má uložené v knihovně se dá vypozorovat řada povahových rysů. První, co obvykle udělám na návštěvě, že si prohlídnu, co maj lidé v knihovně. Smutné je, když lidé nemají knihovnu a ještě smutnější, když nemají knihy.

Mexiko za 10 min. - Guacamole

21. března 2011 v 19:09 | Venca |  I muži mají své kuchařské dny
Už jsme tu dlouho neměli nějakou chutnost. Nj, je čas to trochu napravit. Dnes to bude rychlovka, mexická, jemně pálivá... k tomu nevzhledné konzistence a podivné barvy. Řeč bude o jednom základním pokrmu mexické kuchyně, kterýse nazývá Guacamole.

Není Hepburn jako Hepburn

20. března 2011 v 10:42 | Venca |  Film
Drazí čtenáři,
neměl bych opomínat ženy. Sice na blogu.cz je žen až moc. Žen co příliš píší a žen co příliš čtou, co ostatní ženy píší. Naopak mužů je tu málo a mužů píšících o ženách ještě méně. Nerad píšu o ženách... až na světlé výjimky. Tou výjimkou nejsvětlejší jsou herečky. Tímto článkem plynule navážu na článek kuřácký a zároveň na článek o dvou mistrech filmového plátna, který si můžete přečíst ZDE.

Tolkienovo zhoubné prokletí aneb jak Frodo s Glumem k cigáru přišli

16. března 2011 v 0:34 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Víte, ještě nevíte, ale dozvíte se, drazí čtenáři. Zrovna když jsem se zadíval skrze žhnoucí motor své cigarety na Šrotovu vilu, došla mi zářná myšlenka, která je obsažena v nadpisu. Pán prstenů vlastně není vůbec o prstenu, ale o cigaretách. Tolkien byl prohnilej blafač dýmky, který dokázal všechen ten tabákový kouř, chuť, pachuť přetransformovat do fantasy. To víte, když blafete z dýmky, kolečka kouře se dělají jedna radost. Od toho abyste viděli v kouřových signálech prsten už není daleko. Když už máte co kouřit, měli byste mít i kuřáky, kteří budou vaše oblíbené závislosti sdílet. Jeden závislák je vlastně obrazem zvrcklé plíce dehtem nasáklé, který žadoní po svém miláčkovi. Druhej je dítě, které k závislosti musí teprve přijít. Navíc má chlupatý nohy a ten handicap si jakožto slabá povaha musí kompenzovat. Čtenář může namítat, že Pytlík byl naopak povaha silná. No všichni jsme siláci, než cigaretkám podlehneme. Pak nám musí kousat prsty, abychom se našeho dělátka koleček zbavili. Zatímco banda filosofickej budižkničemů se nyní mohutně dohaduje, co chtěl Tolkien svou knihou říci, my už to dávno víme. Vše je o kvalitním pokouření.

Trendy v taneční hudbě

12. března 2011 v 0:33 | Venca |  Hudba
Milí čtenáři, je zase na čase tu po sobě zanechati stopu. Na srdéčku nemám nic světoborného, přesto po poslechu radia KISS Morava, jsem se nějak nakazil tou taneční hudbou, kterou mi pouštěli do ucha. Nic proti tomu rádiu, pánové mě v během dvou cest v MHD několikrát rozesmáli, ale jaksi pokaždé, když si ho zapnu, slyším to samé. Ano, ano... první symptom toho, že posloucháte mainstream je, že slyšíte neustále to samé.