Trendy v taneční hudbě

12. března 2011 v 0:33 | Venca |  Hudba
Milí čtenáři, je zase na čase tu po sobě zanechati stopu. Na srdéčku nemám nic světoborného, přesto po poslechu radia KISS Morava, jsem se nějak nakazil tou taneční hudbou, kterou mi pouštěli do ucha. Nic proti tomu rádiu, pánové mě v během dvou cest v MHD několikrát rozesmáli, ale jaksi pokaždé, když si ho zapnu, slyším to samé. Ano, ano... první symptom toho, že posloucháte mainstream je, že slyšíte neustále to samé.


Tož taneční hudba je derivát lidského konzumu, který není třeba prvoplánovitě odsuzovat. Tanec je lidskému duchu a tělu prospěšná záležitost a je fajn, že pro její uskutečňování nabízí muzika nepřeberné množství hudebních stylů. Hm, byly časy, kdy jsem se v tomhle odvětví hudebního průmyslu poměrně vyznal. Pětiletá kariéra diskdžoukeje sebou nesla jisté vzdělávací povinnosti. Byť se ze zábavy stala pouze práce a můj hudební vkus nabral diametrálních obrátek, pokaždé když slyším nějakou taneční hudbu, tak si jí poslechnu a kriticky zhodnotím.

Urban bushman a kdo nebuší, ten nejede

Taneční muzika si prodělala vývoj jako každá jiná. Samozřejmě máme klasickou taneční hudbu reprezentovanou klasickými a latinsko-americkými tanci a taneční hudbu moderní, že. Kam spadá všechno možné, počínaje discem 70. let, po různé komerční žánry a odvětví popu (europop), techna, trance music, house music, r'n'b a v neposlední řadě fúzí na bázi elektroniky.

Vrátíme-li se o pár let zpět a mrknem se, co zrovna letělo, zjistíme, že jsme se zase tak daleko v taneční hudbě nedostali. Unylé r'n'b melodie, na které se vrtělo v bocích se změnily na urban music, zrychlily a zelektronizovaly. Tahle fúze je asi nejzásadnější počin, který v tomhle desetiletí nastal. Hudební tělesa zareagovala poměrně rychle a všechny ultra mainstreamové hvězdy tanečního r'n'b se pouze transformovaly. Ostatně, kdo tak neučinil, skončil v zapomnění. Naopak pro ostatní to možná bylo jedno velké vzkříšení. Viz taková J Lo. Kdo by to do prdelaté hispánky řekl, že skončí u takové muziky.

Zato klasický pop je téměř na vymření. Zůstaly jen náctileté mucholapky typu Justin Bieber pro nánynky, nostalgické boy bandy pro starší třicátnice a Elton John pro důchodce a staré teplóše. Všechny ty Lady Gaga, Rihanny, Beyoncé atd. jednoznačně zbytek mainstreamu se svým urban/electro/r'n'b válcují. Zbytek je krok pozadu, nicméně s každým novým albem blíže tomu, co je trendy a sexy. Berme je však pouze za interpretátorky vývoje, který nastavují úplně jiní lidé, producenti, hudební společnosti, a pod.

Clap your hands, jedem trance

U taneční hudby typu trance se ovšem nezměnilo naprosto nic. Rychle tuc, tuc, tuc, pomalé "zpěvavé" intermezzo stylu everybody hands up a následné tuc, tuc, tuc. Dokonce se stále vyskytují nahrávky s mončičákovým hlasem, které tedy pro mě představují naprostý vrchol hnusu. V trancu taky najdeme jednoznačně největší množství odpadního materiálu, rumunských zpěvaček s jedním hitem pro cikány támhle v Bukurešti a pod. Koupit si trancové CD jsou naprosto vyhozené peníze. Naprostá fádnost a steretyp. Největším počinem je zde 150. předělávka něčeho slavného, ohraného, zapomenutého, znovuobjeveného nebo něčeho co zrovna letí. Přesto je fascinující, že trance nevymírá a na pozici klubové či diskotékové scény má neotřesitelnou pozici od dob europopu let 90. To samé platí pro techno a house, které jsou více méně omezené svou no jak bych to nazval instrumentalizací? Asi špatný termín, ale house nám tu přežívá již třicet let se svým typickým four the floor beatem a low bassem zabaleným v mixáži těžké syntetiky. Kvalitního housu se na českou disco scénu dostává opravdu málo a kvalitní house či drum'n'bass Djs jsou stále poměrně velký klubový underground omezený na Británii a Ameriku, příp. Francii, Holandsko, Německo.

Dnes jsem také zjistil, že pro to, abyste zjistili, co dnes letí vám stačí poslech tří CD. Jedno výběrko best of dance obsahující 20 skladeb hraných třístý den v roce, jedno výběrko trance music obsahující z 20 skladeb 10 coverů, 5 mončičáků a 5 rumunských či jiných balkánských zpěvaček nebo v jiné varientě italských seladonů či laciných německých umca umca těles. A v neposlední řadě je potřeba si stáhnout něco nejnovějšího, kde je z 20 skladeb jen 10, které se hrají pouze stopadesátý den v roce, 2 případně více novinek mainstreamových hvězd, které již zaznamenaly vysoké prodeje samostatných LP a nějaký ten sentiment starých časů třeba v podání znovusložených Take that, že. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rýža Rýža | Web | 12. března 2011 v 9:51 | Reagovat

Ty jo, já nevím jestli to byl účel ale já se u toho článků třískala smíchy!:))) - Zato klasický pop je téměř na vymření. Zůstali jen náctileté mucholapky typu Justin Bieber pro nánynky, nostalgické boy bandy pro starší třicátnice a Elton John pro důchodce a staré teplóše. - nááádherná věta, kvůli té jsem spadla i ze židle!:)

2 vencisak vencisak | Web | 12. března 2011 v 16:38 | Reagovat

tož to jsem rád, vtip a nadsázka na prvním místě :)

3 Jeremy Jeremy | Web | 20. března 2011 v 7:46 | Reagovat

hezky napsané, taneční hudbu nemusím, vždy když jsem ji náhodou vystaven, mám pocit, že když do 5 minut neuteču, dostanu ve svém životě svůj první epileptický záchvat (naštěstí už dnes to tolik nehrozí, neboť na disco už nechodím - asi by na mě koukali jak na blázna :-)

4 vencisak vencisak | Web | 20. března 2011 v 8:37 | Reagovat

nj, je fakt, že člověk z takové hudby obvykle vyroste, stejně jako z dětské velikosti oblečení :)

5 Borůvková Borůvková | Web | 1. května 2011 v 13:56 | Reagovat

Hehe, celou dobu jsem se během článku smála.. :DD (To byl účel??:D)

6 vencisak vencisak | Web | 1. května 2011 v 16:37 | Reagovat

tak, tak, úsměv od začátku do konce, to byl účel :)

7 Jirka Jirka | 17. ledna 2012 v 10:34 | Reagovat

me to moc vtipne neprislo ba naopak pomerne trapne shazovani neceho cemu zrejme autor vubec nerozumi. Trance je nadherna hudba, a pokud to neni tvuj styl neni potreba se do toho zbytecne navazet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama