Jak se na Šumavě došumnělo

26. dubna 2011 v 15:24 | Venca |  Ochranářské glosování
V rámci profesního píchání do vosích hnízd si musím řádně píchnout i já. To víte, ještě aby ochranář mlčel, když ústředním tématem mediálního dění je národní park. Informace o dění na Šumavě se jistě dostala ke každému z nás. Věřím, že i Blesk a AHA dané zprávy zaregistrovaly. Byť zatím nejsou krvavé, ale alespoň jsou plné vyhrocených dialogů, útrpných výčitek a požadavků na pomyslné setnutí hlav.


Nerad bych se považoval za proroka, ale jsem vlastně rád, že došlo na má slova. Stejně jako před pár lety se Stranou zelených, tak i se Šumavou. Škoda, že jsem malý pán na to, abych mohl něco měnit. Ale budiž v tomto státě stejnak nikdo nic neposlouchá, stejně jako kdysi v Troji neposlouchali proroka Laokoona. :D

Možná si v těžké kocovině střízlivění konečně uvědomíme, že člověku opravdu nejde o blaho přírody, ale pouze o blaho sebe sama. Šumava Klostermannova je ta tam, stejně jako hvozdy plné tokajících tetřívků, krásných lesů, doby možná i před Schwarzenbergské, kdy jsme opravdu mohli mluvit o přírodě více přírodní než člověkem ovlivněné. Pryč je Šumava plná osvíceneckých obyvatel, dob, kdy na Šumavě se téměř ochrana přírody na našem území rodila.

Dnes je Šumava symbolem moderního podnikání v oblasti turismu a výletního místa pro Pražáky. S puncem Kateřiny Neumannové, bilaterálních možností s Němci a potažmo s Rakušáky, s hamižnými podnikateli, psychopatickými organizacemi typu Šumava 21, s intervencí Hnutí Duha a s Národním parkem, kde ve vedení stojí podivný kašpárek, který ukázal republice kdo zrovna sedí u korýtka. Bohužel ukázal se velmi přímo, což je pro něj rozhodně na škodu. K tomu si přidáme maňáskové divadlo v podobě rozčílených vědců a máme opravdu směšný tiátr odehrávající se na zahrádce Zdeňka Bakaly v Modravě.

Vše se zdánlivě točí kolem kůrovce a kůrovcových kalamit. Natolik omleté téma, že se divím, že stávající vedení si dovolí tak veřejně proklamovat radikální řešení v podobě holosečné těžby, odvezení dřeva a nových výsadeb krásných smrčků. Pan ministr zřejmě pod tlakem lobbistů dosadil na pozici naprostý protipól radikálních environmentalistů tedy samozvaného pána lesa Stráského. Chyba je tedy především na jeho straně, ať cepují ministra.

Ostatně cepovat by se měl každý předešlý ministr a ředitel NP, protože s danou situací nedělal naprosto nic. Tudíž muselo dojít k zákonitému vyhrocení situace. Ani vědecká rada totiž nedělala se Šumavou nic. Krom toho, že se kompaktní, celistvé I. zóny rozdrobily na pidi midi malé plošky skrze park. V každé moderní učebnici ochrany přírody se dočtete, že takhle se území nechrání. Zároveň se prostě čekalo, až na Šumavu opět dorazí kůrovec. Ono totiž proč bychom měnili lesní skladbu, když se katastrofa zatím nekoná. Stačilo se podívat přes kopec do Bavorského lesa, jak se kůrovec s lesem vypořádal.

Vidíte, ani páni z Bavor nejsou všemocní a neporučí broukům, kde a co maj žrát. Totiž situace před sto lety byla stejná jak u nás tak v Německu. Rozsáhlá těžba a plošné zalesňování, navíc ekotypy smrků kdesi z Jizerek nebo Skandinávie. Vznikl tedy paradoxně monokulturní les, který jsme se rozhodli chránit.

Nejprve v podobě CHKO. Což byl báječný stav. CHKO má poněkud odlišné a mírnější fungování než NP. Především ochranné podmínky nejsou tvrdé a na takovém území se klade důraz na "harmonické" spojení člověka a přírody. Šumava jistě takové území představuje. Jenže, Č ech chtěl více Národních parků!!! Jeden, druhej, třetí, čtvrtej.

Šumava se stala tedy Národním parkem a CHKO začalo sloužit pouze jako ochranné pásmo. Samozřejmě značka NP je mnohem lukrativnější, jak pro podnikání, tak pro ochranáře. Zároveň jako by lidem dávala křídla a silná slova do úst, jak je třeba nechat Šumavu na pokoji a jak je Šumava neskutečně cenná. Z pragmatického pohledu je cenná především pro ony turisty a podnikatele. Ano jistě máme tu řadu vzácných druhů, ano jistě, máme tu ledovcová jezera, pár zachovalých ukázek lesních společenstev pralesovitého typu,poměrně pěkná rašeliniště a Vltavský luh. Taky chceme aby obyvatelé nechcípali hladem, aby na Šumavu jezdilo více Pražáků, více se lyžovalo, aby se postavilo ještě více lanovek. horských chat, sjezdovek, cyklotratí a co já vím co ještě. Servis je nezbytný. Nabídka kompromisů žádná.

Proč? Protože v ČR není a hlavně nefunguje kultura a morálka ochrany přírody. Češi jsou morálně sto let za opicema, byť ochrana přírody měla v naší zemi obrovskou, rozuměj obrovskou tradici. Čech mamonář a hamižná svině nechápe, že přes něco nejede vlak. A my se mu to budeme snažit během pár měsíců ukázat? Naučit jej to?

Prosím vás. Nebuďme naivní.
Nechal bych Šumavu došumnět. Vrátil bych jí o 30 let zpátky, zrušil jí statut Národního parku, cenná území vyhrásil NPR a bylo by to vyřešené. Ostrouhali by totiž naprosto všichni. Mezinárodní ostuda, obce, podnikatelé, ochranáři a doufám, že i lesníci. Chránit rozsáhlý celek se nám očividně nedaří. Což je smutné, obzvláště snažíme-li se o to více než 100 let. Šumava jsou druhé Krkonoše. Zájezdní místečko, kde se všichni přiživují, ale nikdo o něj nepečuje.

Sbohem Thesium pyrenaicum, loučíme se v Pánu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. dubna 2011 v 16:32 | Reagovat

Ono se stačí projet tady po okraji, já na kraji Šumavy žiju a vypadá to..no všude jinak, někde je to pěkný, někde zdevastovaný.

2 Nobody Nobody | Web | 26. dubna 2011 v 16:47 | Reagovat

No jo. Méně je prostě občas více. Ale penízky hejbou světem. To je jediná skutečná pravda. :D

3 vencisak vencisak | Web | 26. dubna 2011 v 21:48 | Reagovat

halt holky máte ultimátní tvrzení, kterým nelze jinak než přitakat ;)

4 matutka matutka | Web | 29. dubna 2011 v 10:38 | Reagovat

Musím uznat, že vyjímečně s tebou sdílím stejný názor na věc ochranářskou. :)
Změna dřevinné skladby, zrušení NP a navracení CHKO,  vyhlášení NPR (PR) a výměna vedení MŽP A SNP je jediná cesta jak zachránit tvoji lněnku a nám Šumavské hvozdy. V nějkých tvých novinách na záchodě jsem našel, že Chalupa (současný ministr ŽP) by mohl nahradit Johna na vnitru. Je to zajímavý posun od přírody k policii,ale třeba tam bude chlapec méně škodit a bude k něčemu užitečný...

5 vencisak vencisak | Web | 30. dubna 2011 v 8:10 | Reagovat

[4]: jooo, multifunkčnost politiků opravdu nezná mezí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama