Hudba z IS-landu

17. listopadu 2011 v 18:08 | Venca |  Hudba
Severská svěží scéna... nemyslíte, že je celkem paradoxní, jak chudopočetný ostrov v Atlantiku chrlí tak velké množství globálně hýbavých hudebních těles? Tedy v první řadě je takovým bizarním tělesem Björk následovaná ambientně mlčenlivými Sigur Rós. Zaslepeně bychom se mohli domnívat, že tito hudebníci zaberou hudební scénu pro sebe, ale zdání opravdu klame. Tak jak na Islandu probublávají horké prameny i muzika a hudebníci se neustále derou na povrch zemský.Islandské hudební scéně moc nerozumím, ale co není, může být. Dnes jsem se začetl do několika článků, abych pochopil, kde se vůbec bere tolik hudebníků mezi několika set tisícovým obyvatelstvem. Hudba je pro ostrovany značně podstatná součást života, výchovy, zábavy a čehokoli s ní spojeného. Islanďani prostě mají muziku v krvi, rádi zpívají, rádi na něco hrají a snad i díky dlouholetým sžíváním se s muzikou dokáží tvořit a produkovat hodně pestrou škálu hudby samotné. Prostě Island není Česko. Obrovskou tradici má na Islandu folklór a s ním i velká míra transcendce v hudební produkci kapel. Však Sigur Rós a Jónsi dělaj ambient právě tak zajímavý jako je tradiční hudba jejich země.

Islandská produkce je i hodně rocková, resp. post-rocková. Ovšem čeho si osobně na jejich muzice vážím nejvíce je alternativní, experimentální, elektronická scéna, kterou mají naprosto špičkovou. Björk představuje jakousi špičku ledové hory a co se skrývá pod ní, to si vám dovolím představit.

FM Belfast (Electronic/Alt pop)
Moji současní No. 1 islandské muziky. Neotřelé, na severské poměry živé, temperamentní, energické, prostě tady máte jistotu, že si zatancujte. Rádio FM na vlnách Belfast.
Amiina (Folk/Ambient)
Dámská varianta Sigur Rós využívající k vytváření hudby spousty roztodivných i známějších nástrojů cimbálovka v islandském moderním kabátě. :)
Ólafur Arnalds (Ambient/Post Rock)
Islandsky typicky melodický, snový ambient, který mě osobně hodně míjí a uspává, ale ve světě již velmi známý hudebník.
Sóley (Folk/Alternative)
Mladičká pianistka s výzorem dnešní alternativních slečen s velkými brýlemi, ale jde jí to dobře a její letošní album We Sink určitě stojí za poslech.
Sin Fang/Sin Fang Bous (Electronic/Folk/Lo-fi)
Jestli je Bjórk královnou islandské pop kultury, Sin Fang je nekorunovaným králem lo fi elektronické muziky. Vynikající záležitost.
Emiliana Torrini (Pop/Trip hop)
Popová diva No 1, která před pár léty vlétla na hudební scénu svým Jungle Drums a jak to tak vypadá, chytla se poměrně dobře.

Hjaltalín (Alternative rock)
Kytarově laděný Hjaltalín (název mi evokuje naftalín, nemohu si pomoct :)) - toť současná post rocková islandská scéna a já si myslím, že o nich určitě ještě uslyšíme.
GusGus (Electronic/Downtempo/Trip Hop)
Věřím, že tuto a následující kapelu nemusím vůbec představovat, protože lidi, kteří maj elektroniku rádi, tak je jistě dobře znají. Velcí hudební inovátoři a progresoři pomalého electro tempa.
múm (Electronic/Experimental)
múm nejsou vůbec finští Moomíni, prostě múm :D
Apparat Organ Quartet (Electronic/Experimental)
Že by měl Island divokej underground? Já myslím že určitě a tohle organické, orgánové, oregánové těleso rozhodně stojí za poslech.
Helgi Hrafn Jónsson (Folk/Pop)
Máte rádi Tomáše Kluse? Kluka se svalama, blond vlásky, kukučem neviňátka, hezkým úsměvem a joo i vtipnými texty? :)) Helgi je takovej Tomáš Klus z Reykjavíku.
Lay Low (Folk/Pop)
A kdyby byl Tomáš holka, tak by jistě byl Lay Low. Holčičí popík, který se vám vreje pod kůži. Alternativa ke švédské Säkert!
Bang Gang (Downtempo/Trip hop)
K múm a Gus Gus musím přidat downtempo nové a neoposlouchané, tak snad se bude líbit.

A pokud máte zcela jiného favorita, vůbec se nedivím. Protože naposlouchat vše islandské, to bychom tu byli do Vánoc. A pokud vás něco zaujalo, jsem jedině rád. :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nobody Nobody | Web | 17. listopadu 2011 v 18:27 | Reagovat

Nejvíc mi šmakuje první. :) Připomíná mi hodiny strávený na záchodě v přítomnosti tý krabice, co se na ní hrál tetris. :D

No a Múmínci jsou taky fajný. Už kvůli názvu :D, ale hlavně jsou hrozně příjemný na poslech.

2 uajiii uajiii | Web | 18. listopadu 2011 v 14:58 | Reagovat

Tak tímhle jsi mi kápnul do největší noty, kterou mohu mít. Mám hudbu z Islandu moc rád, však víš. Zapomněl jsi ale na Olofa Arnaldse- hodně se plete s Olafurem Arnaldsem, ale je to úplně jiný kafe. Tak ji prozkoumej, já prozkoumám zbytek, co neznám.
Supr!

3 vencisak vencisak | Web | 24. listopadu 2011 v 11:46 | Reagovat

[1]: :DDD Lenine, poradím ti. Nesedávej na záchodě dlouho nebo se z něj už nezvedneš :)

[2]: tak doufám, že sis něco pěkného vybral... zkusím pána co má skoro stejné jméno jako pán v tomto článku :)

4 Nobody Nobody | Web | 24. listopadu 2011 v 14:25 | Reagovat

[3]: To víš, svět je prostě k posrání. Mimo to není lepšího místa pro čtení povinné četby. :D

Ale proč bych se z něj neměla zvednout? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama