Superlativy botanické nomenklatury aneb češtinářská NEJ v botanice

3. prosince 2011 v 13:35 | Venca |  Botanika
Milánkové,
venku je hnusně a já mám hnusnou náladu. A pač mi jí zlepšuje jen málo věcí, je čas na kvítí. Nápad se zrodil, když jsem si prohlížel fotky z jara, na kterých byl jeden keř, který má druhové jméno fragrantissima tedy nejvonnější. A mě ta předpona nej- zaujala.Mohlo by se zdát, že takových kytek, které mají druhové jméno začínající nej- je hodně, ba dokonce nejvíce. Ale ani tak moc jich není. Samozřejmě všichni víme, že předpona nej- patří těm k nejrozšířenejším a tvoří se takřka ke všemu, co vyjadřuje vlastnost nebo schopnost. Superlativ je plný superlativů a nevyjímaje botanické názvosloví. To víte i botanikům přišly kytky tak velké, že jsou největší, tak voňavé, že jsou nejvonnější.

Co je zajímavé, v názvosloví nenajdeme ani moc největších kytek, největší je třeba tykev největší (Cucurbita maxima), zapalička největší (Tordylium maximum) nebo naprosto paradoxně drobounká kytka pochybek největší (Androsace maxima). V názvosloví jednoznačně převládají rostliny nejvyšší a nejmenší. Jasné jak facka, rostlinstvo roste obvykle do výšky a výška je důležitým znakem. Nejvyšší je například komonice nejvyšší (Melilotus altissimus), všedobrd nejvyšší (Imperatoria verticillaris - zde si všimněte, že latinský název nekoresponduje s názvem českým), vikev nejvyšší (Vicia altissima), úpolín nejvyšší (Trollius altissimus) či nápadná lesní tráva kostřava nejvyšší (Festuca altissima).

Nejmenších kytek je rovněž požehnaně. Tu třeba písečnatka nejmenší (Arnoseris minima), rozkošnej drobýšek nejmenší (Centunculus minimus), trpaslička nejmenší (Mibora minima), bělolist nejmenší (Filago minima), vodní mrcha okřehek nejmenší (Lemna minuta), tolice nejmenší (Medicago minima), myší ocásek nejmenší (Myosurus minimus), vtipné kapradí míčovka nejmenší (Pilularia minuta) příbuzná naší míčovce kulkonosné, dále vylovím třeba zevar nejmenší (Sparganium natans) a další kytku litorálů orobinec nejmenší (Typha minima) a určitě by se toho našlo více.

Chtěl jsem vám představit spíše netradiční superlativy, které provází české botanické názvosloví. A na začátku jsem zmínil, že existuje rostlina, která má ty nejvonnější květy. Což je velmi subjektivní, ale musím říct, že voní velmi výrazně a procházet kolem zimolezu nejvonnějšího (Lonicera fragrantisssima) je opravdu zážitek. U nás se pouze pěstuje jinak pochází z Dálného Východu. Konkuruje mu jasmín nejvonněší (Jasminum odoratissimum), který to má o to snažší, že jeho druhový název mnohem objektivněji vystihuje vlastnost.

Dokonce máme kytku, která je ze všech nejtenčí. Patří mezi mrkve, i když byste to do ní nikdy neřekli. Jsou to moje oblíbené mrkve rodu prorostlík a na jižní Moravě můžete vidět velmi vzácný prorostlík nejtenčí (Bupleurum tenuissimum), který se vážně blbě hledá. :)

Máme i kytku, která je ze všech nejtmavší. Ta pro změnu roste na horách, špatně se určuje a patří mezi ostřice. Je to ostřice nejtmavší (Carex aterrima), ale pozor na to, máme i ostřici tmavou (Carex atrata).

Na světě roste rostlina ze všech nejužitečnější. My konzumní Evropané jí moc neoceníme, ale v Africe je manihot nejužitečnější (Manihot utilissima) opravdu hojně využíván.

Pokud se budete chtít pomazlit, můžete to zkusit na rostlině nejměkčí. Paradoxně jím je ostružiník (Rubus permollissimus), takže pozor na ostny. :D

Naopak takovým šmirgl papírem je rostlina nejtužší. Takovou jest hulevník nejtužší (Sysimbrium strictissimum), který rovněž hnusně smrdí, aby toho nebylo málo.

Tak, myslím, že jsem obsáhl všechna možná živoucí nej, které česká botanická nomenklatura nabízí. A myslím, že pokud vás superlativy nezaujaly, řada rodových názvů rostlin je rozhodně k popukání. :)

Pár fotek závěrem.

pochybek největší (aneb když největší má 10 cm)

zimolez nejvonnější (odér kterej jen tak nepocítíte)

prorostlík nejtenčí (naše nejhubenější chrundí)

zapalička největší (ta je aspoň nepřehlédnutelná)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 3. prosince 2011 v 13:59 | Reagovat

Pobavila jsem se :)

2 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:09 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama