Naturabohemica.cz

9. dubna 2012 v 20:50 | Venca |  Botanika
Ne, že bych byl zatížen na reklamní a propagátorské články, ale pro jednou snad mohu udělat výjimku.V červenci tomu budou již 4 roky, co fungují stránky naturabohemica.cz. My jim familierně říkáme EnBéčko. A většina lidí o nich asi nikdy neslyšela. Tedy většina, která se nezajímá o to, co u nás roste a žije. Naopak většina lidí, kteří se zajímají, je snad znají.

Celý ten popularizační projekt vznikl z velkého profesního nadšení. To víte, kamarádi chodí tak často do hospody, kde si často povídaj o tom "jak bylo fakt hustý...", až se konečně vyhecují a něco stvoří. To něco nemá řád a vzniká na zelené louce. To něco nemá zprvu žádné konkrétní cíle. Jen bandu lidí, co rádi fotí a myslí si, že je hezký psát o kytičkách a zvířátkách. Všemu tomu nadšení velí Filip a po ruce je Vocajmajda, který zvládá programování. Pak tu jsou další čtyři Olomoučáci, co tvoří redakci a hurá z nicoty se rýsuje poměrně dobrý web.

Za čtyři roky si web prošel svým, řekněme, rozkolísaným obdobím, hnuso designem a redaktorskými problémy. Byli tu lidi, co zvládli psát o broucích, pavoucích, žábách a kytkách. A čím více toho bylo, tím více nám docházelo, že spousty věcí chybí. Houby, lišejníky, mechy a zvířatech ani nemluvě.

Z webu se stal postupně projekt, který by mohla třeba kdejaká VŠ závidět. Spolupracují na ní studenti z Palackého univerzity v Olomouci (to si zamapatujte, zbytek není podstatný :)), pražské Karlovky, hradecké vejšky a nové též Českobudějovičáci. Takový velký integrační shluk lidí, co se víceméně znaj a kamaráděj a spojuje je záliba v přírodě.

Dneska k nám chodí tak 300 lidí denně, lidé chválí i konstruktivně kritizují, dělaj o nás přitroublé slidy do přednášek, ptaj se, jestli nám to jako platí fakulta, dělaj si srandu z chyb, citují nás a tak různě. Prostě se zajímaj, hlavně se snad zajímaj o ty krásy naší přírody, o kterých celý projekt vlastně je.

Ani nevím, kolik druhů už za sebou máme. Není to převratné číslo, denně by měl přibýt jeden nový článek, ale znáte to. Někdy se halt psát nechce. :)

Každopádně jsem chtěl hlavně zdůraznit jednu věc. Když se chce, tak to jde. Natura je svým způsobem unikát. Webů o kytkách je u nás několik. O zvířatech moc ne. Ale EnBéčko je jediné, které má kytky i zvířata pohromadě. A navíc o nich píšou lidé, kteří jsou jimi profesně zdeformovaní. Někteří opravdu enormně, ale ono by to vlastně ani jinak nešlo.

Tudíž nám můžete popřát šťastné nakročení do pátého roku a jít se začíst do krás naší přírody nebo si jen prohlédnout snad a většinou moc pěkné fotografie.


Holá lidés.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 uajiii uajiii | Web | 10. dubna 2012 v 15:45 | Reagovat

Vy jste dobří! Jen tak dál! Čím přispíváš ty? Mrkvema a čím ještě? Já doopravdy tiše závidím, protože můj největší vědecký majstrštych byla seminárka o ozonové díře:D

2 Nobody Nobody | Web | 10. dubna 2012 v 21:44 | Reagovat

Tos měl říct před třema rokama, Véno, když po mě šílená profesorka biologie chtěla 100 druhů rostlin v herbáři + info. Nejhorší měsícé mého života, které by mi Váš web určitě usnadnil. :D

Tak teda aspoň další 4 roky!

3 vencisak vencisak | Web | 10. dubna 2012 v 22:38 | Reagovat

[1]: nu mám na starosti naše nejvzácnější kvítí a v poslední době taky ostružiníky, na výčet článků se dostaneš přes redakci...závidět nemusíš, nech se okouzlovat krásami přírody :)

[2]: aneb jak umí učitelé z herbáře udělat peklo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama