To byl náš song pohledem biologa II

28. října 2012 v 21:17 | Venca |  Hudba
Marta Kubišová - BezK druhému pokračování rozborů starých dobrých písní jsem si vybral skladbu s názvem Bez od Marty Kubišové. Marta jí nazpívala v roce 1964 s Jazzovou skupinou Divadla Alfa v Plzni, text napsal Zbyněk Kovanda a hudbu složil Bohuslav Ondráček.

Marta rozhodně nebyla troškařka a tato dle názvu ryze botanická skladba je součástí velkovýpravné botanické nahrávky s názvem Magdaléna, Dejte mi kousek louky... Čtenář, obeznámen zpěvaččiným životem, si jistě povšiml, jak Marta od raných šedesátých tíhla k přírodě a přes botaniku se pomalu propracovávala až řešení socio-animálních vztahů mezi člověkem a zvířetem. Patří tak mezi významné etology, kteří prorazili na hudebním poli.

Zároveň by nikomu neměla uniknout skutečnost naznačená již v prvním článku, že členové (členky) popového uskupení Golden Kids zpívali biologické songy. Zda se v nich realizoval i Václav Neckář se třebas dozvíme v nějakém dalším pokračování.


A teď již k samotné skladbě, ve které Marta sleduje vliv omamného aroma Sambucus cf. nigra na psychiku člověka.

Text:

Šlapu si to po zemi,
(Marta je stále při smyslech, stojí pevně na nohou.)
zamazané sazemi.
(Zřejmě se pohybuje ve vysoce znečištěném prostředí v industriální oblasti velkého města. Můžeme také přemýšlet, že její výzkum probíhá v období topné sezóny. Ovšem zde může nastat problém ve fenologii kvetení bezu, který kvete obvykle v měsíci květnu, kdy je již dávno po inverzích.)
Chodit jen po zemi,
to není k ničemu
já si myslím to je k zbláznění.
(Badatelka je frustrována skutečností, že musí po zemi pouze chodit. Zde můžeme poodhalit, že inklinuje k používání různých psychotropních látek, které ji umožňují se od chůze odprostit.)
Tak si raděj zalezu,
jako motýl do bezu,
(Zde je očividná spojitost s badatelkou Helenou Vondráčkou, kterou jsme si minule představili jako lepideptoroložku! Marta využívá poznatků své kolegyně a s využitím halucinogenních účinků bezu se mění v motýla.)
při tomhle pokusu
(Věříme, že mu předcházely laboratorní pokusy na zvířatech.)
aspoň u nosu
příjemně ta kytka zavoní.
(Nasální inhalace nebo též čichačství je zde potvrzena.)

Jé, jé, jé
sotva voní,
je to kytka,
co teď?
(Silné množství vdechnutého bezu v badatelce vyvolává těkavé myšlenky.)
Lezu po ní.
(Možná i silné halucinace.)
Je to kytka
co se ke mně kloní,
(Rostliny se jeví jako gigantická stvoření, které se k metamorficky proměněné badatelce naklánějí.)
a jak voní-í-í

Já, já, já lezu po ní,
ať to na mě nikdo nevyzvoní,
(Pokusy zřejmě probíhají jako přísně tajné a pod dozorem státní bezpečnosti. Můžeme jen spekulovat, zda tento výzkum nebyl tím pravým důvodem, který zapřičinil nelibost Marty ve vysokých politických kruzích.)
že jsem motýl,
a že lezu po ní,
když tak voní.

Jó, to co voní to je bez,
(Badatelka nám opakovaně potvrzuje, že čichá k čistě přírodním zdrojům.)
kam já motýl, kam já vlez,
(se silnými psychotropními účinky,...)
já vlezu do stromu,
jak u nás do domu,
a už mě strach nahání.
(které na lidskou mysl nesmazatelně působí.)

Není lepší, věřte mi,
žít jak motýl vůněmi.
(Badatelka naštěstí upozorňuje na vedlejší účinky.)
Teď lezu po bezu,
ať vlezu, kam vlezu,
všude to jen bezem zavoní.
(A silnou návykovost, které se nelze jen tak zbavit.)


Marta Kubišová plně reflektovala dobu šedesátých let. Její zhudebněný výzkum psychoaktivních drog za účelem zmírnění posttraumatických stresových a obsedantně kompulzivních poruch vyvolaných životem v silně znečištěném prostředí byl nesmírně progresivní. Ovšem badatelka již neměla dostatek času na vyladění všech vedlejších účinků. Její výzkum byl možná i násilně přerušen režimem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenin Lenin | 28. října 2012 v 21:35 | Reagovat

Inu, nejprve jsem dlouze přemítala, jak bez (jakože BEZ nějaké věci/etc.) souvisí s botanikou, ale když mě napadla ta osvobozující myšlenka přečíst článek a přijít na důvod, smála jsem se od začátku do konce. :) Príma!

2 Robka Robka | E-mail | Web | 28. října 2012 v 23:06 | Reagovat

Hezká písnička a rozbor jejího textu opravdu biologicky fundovaný a vydařený. jen se tam vloudila malá chyba - badatelku nenahání straka, ale strach.

3 Johansen Johansen | 29. října 2012 v 9:00 | Reagovat

Čekám na Neckáře! Že by zoolog?

4 vencisak vencisak | Web | 29. října 2012 v 10:49 | Reagovat

[1]: to jsem rád, že pobavilo :)

[2]: opraveno, text je z odposlechu, tak občas se mi tam vloudila chyba

[3]: uvidíme, zaměřím se na něj! :D

5 Megan Megan | 3. listopadu 2012 v 17:04 | Reagovat

Ahoj na internetu jsem hledala něco jak si vydělat doma i kdyby to mělo bejt jen pár stovek. A ejhle narazila jsem na slušnou věc nainstalujete si lištu do pc a stačí trávit pár hodin denně na internetu a peníze se načítají samy. Přes lištu kterou si nainstalujete projde až 100 reklam za hodinu. Takže žádné klikání a podobné věci. Stačí být jen na internetu, vše je bez poplatků takže za zkoušku nic nedáte, zrušit se to dá vždycky :). A záleží jen ná Vás kolik si budete chtít vydělat, pokud trávíte hodně času doma stačí zapnout pc najet na libovolnou internetovou stránku a jít koukat na tv nebo vařit :D. Doporučuji zkuste to :) http://www.revolucnireklama.cz/index.php?ido2=6626 (pokud by Vám blblo přihlášení do systému klikejte do zeleného okénka "přihlásit" uplně v pravo :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama