Šluknovský industriál

2. ledna 2013 v 18:00 | Venca |  Architektura
Štěstí, že v této republice existují lidé, kteří mají celkem zajímavá povolání. V tomto případě sedí ve Výzkumném centru průmyslového dědictví FA na ČVUT a věnují se až do roku 2015 mapování industriálních staveb v České republice. Jestli v tom budou pokračovat i poté, mi známo není, ale já bych jim na takové projekty prachy házel rovnou vidlema.Mně se na celé té věci líbí, že si konečně někdo začal všímat industriální architektury (a její architektonické kvality), její rozmanitosti, typologie, vývoje celého průmyslového období, které dnes můžeme chápat i jako dědictví doby (uvidíme, jestli o těch prefabrikovaných výrobních halách dneška bude za to 150 let také tak někdo psát, budeme-li pracovat s myšlenkou, že ty stavby vůbec budou stát, heh). Zároveň však (po)ukazuje na objekty a rozsáhlé komplexy v mnoha případech bezprostředně ohrožené likvidací, demolicí, nevhodnou revitalizací a možná předestírá dobu velkých demonstrací za kvalitní architekturu a psaní petic proti jejímu ničení. Ne, čtenáři a čtenářky, to nejspíše ne, ježto vám neukážu žádný industriál velkého města, nýbrž jen a pouze ze Šluknova.

Kde dochází k systematickému ničení, rozkrádání (zasypávání kradoucích občanů ruinami - trochu spravedlnosti), posvěceným demolicím a všem dalším zvěrstvům, na které bohužel nikdo neupozorňuje. Je to škoda. Kort když uvážím, kolikrát byla televize během předloňského roku ve Šluknově přítomna. :) No a jelikož jsem během pár loňských návštěv pořídil několik fotografií a díky systematické práci řady lidí je mohu i pojmenovat, pojďte se podívat na to naše dědictví, do c.k. ráje balvny, flanelu a plsti, co se během pár desítek let na dobro vytratí.

Sladovna zámeckého pivovaru vlastněná od roku 1874 říšským radou Ernstem Grumbtem, asi poslední zajímavá éra šluknovského píva.


Šlichtovna a úpravna látek Rudolf Worf, 1888

Poslední mohykán

Tkalcovna a úpravna bavlněných látek Wenzela Jänchena, 1893-1894


Mechanická tkalcovna Franze Krause juniora, z dílny firmy Johanna Willyho Rotha, 1888

Závod na výrobu flanelů Franze J. Millera vznikající od roku 1888, dílem F. Jäntsche a firmy J.W.Roth. Dnes apoteóza Penny marketu a starostky, která se zasadila o rovnoprávnost a boj s monopolem společnosti Tesco a s nevzhlednými stavbami, jako byla ta v pozadí, kde nás bude vítat poněkud netransparentní stomatologické centrum.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nebožka Nebožka | Web | 2. ledna 2013 v 19:09 | Reagovat

Věčná škoda. Vybavil se mi příběh jednoho bezdomovce, který se usídlil kdesi na nějakém podobně opuštěném místě a choval tam ovce. Úřadům se to ovšem nelíbilo, pána vyhnaly a bývalou továrnu strhli. Dost možná tam teď bude stát další nezbytný hypermarket. (Jenom si už bohužel nevzpomínám, o jaké místo šlo.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama