Květen 2013

To byl náš song pohledem biologa III

14. května 2013 v 23:33 | Venca |  Hudba
Vážení čtenáři,
konečně tu máme třetí pokračování oblíbeného cyklu biologických rozborů populárních českých songů. V předešlých článcích jsme se věnovali dámské části tria Golden Kids. A nyní přichází na řadu poslední člen Václav Neckář. Těleso Golden kids, jak již víme, se velmi hluboce přitom nikterak vyhraněně ve svých skladbách věnovalo biologii. Helena pronikala k řešení lepideptorologických problémů, Marta umně propojovala botanické disciplíny s etologií zvířat. Václav nebyl nikterak vyhraněný tip. V řadě songů se dotýkal veterinářství, agronomie (Kdybych měl salaš) s důrazem na chov hospodářských zvířat (Hříbě) ale i problematice chovu ptactva v zoologických zahradách (Zoo). Heleně sekundoval ve zkoumání motýlů (Motýlek).

Hyperrealismus 1967-2012

9. května 2013 v 20:47 | Venca |  Umění
Nerad porušuji pravidla, ale co bych neudělal pro blaho všech a ostatně i sebe. To víte, bez fotek to nemá smysl, obzvláště chcete-li psát o výstavě, kde se mezi zdánlivými fotografiemi pohybujete. Tudíž než mě ochranka španělsky vykérovala, něco málo jsem z této prominentní výstavy nafotil.

Ze sbírek madridského muzea Thyssen-Bornemisza

3. května 2013 v 12:32 | Venca |  Umění
Milí čtenáři,
po delší pauze jsem si pro Vás připravil článek. Věřím, že článek zcela exkluzivní. Celý svůj dosavadní život jsem si přál navštívit Madrid. Z mnoha důvodů, o kterých napíšu někdy příště. Nicméně jeden z nich je očividný již z názvu článku. Muzeum Thyssen patří do tzv. "Zlatého trojúhelníku umění", který je rozložen v centru města mezi Paseo del Prado a Atochou. Krom soukromého Thyssenu zahrnuje národní muzeum Prado s uměním do 20. století a královské muzeum moderního umění Reina Sofia.