Listopad 2013

Kraków vs. Wroclaw

30. listopadu 2013 v 18:11 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Dají se porovnávat dvě města? No jasně, že dají. My Češi jsme v tom někdy až neustálém srovnávání naprostými mistry. Zvláště jedná-li se o meziměstskou rivalitu (Hradec-Pardubice, Praha-Brno-Ostrava, Olomouc-Přerov-Prostějov, Děčín-Ústí n/L., Horní Lhota-Dolní Lhota atp.). Většinou tomu říkám rivalita malomocnosti. Furt si musíme dokazovat, kde, v čem a proč jsou lidé, sportovní klub či město samotné lepší. Nu já se do této role pokusím vžít, s tím rozdílem, že si myslím, že návštěva obou polských měst bude pro každého krásným zážitkem. Jenže, když máte polské kamarády, svým způsobem na vás jejich litanie za přízeň milovanému městu působí. A přece tomu tak snadno nepodlehnu, no ne?


Ze sbírek berlínského Muzea Berggruen

9. listopadu 2013 v 22:30 | Venca |  Umění
V Berlíně najdete zhruba 250 různých muzeí. Skoro by se chtělo říct, že německé hlavní město je centrem světového muzejnictví. A já vám dneska jedno velmi významné - samozřejmě obrázkové - muzeum ukážu. Pro zasvěceného návštěvníka Berlína patří mezi nezbytná místa k vidění, přesto byste jej marně hledali v centru města. Je nutno se vypraviti k Charlottenburgu, kde se přímo naproti baroknímu letnímu pálaci Friedricha I. tyčí dvě neoklasicistní dvojčata patřící berlínské Národní galerii. Podobná jsou si vzhledem i tématickým obsahem. Jedno z nich pro dnešek vynechám a budu psát o již zmíněném Muzeu Berggruen, které hostí stálou sbírku nazvanou "Picasso a jeho doba."

Ostnitý svět ostružiníků

4. listopadu 2013 v 8:34 | Venca |  Botanika
Pokud si v této zemi někdo myslí, že fotbal nebo hokej jsou národním sportem číslo jedna, tak se dle mého soudu zcela mýlí. Národním sportem číslo jedna je jednoznačně sbírání lesních plodů. Houbaření, neasi! Každej to dělá! Matky s dětmi, máničky, důchodci, modelky, punkáči, feťáci, buzny a lesby, fotbalisti, politici, zubaři. Lidé bez rozdílu věku, vyznání, orientace či zaměstnání.