Kraków vs. Wroclaw

30. listopadu 2013 v 18:11 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Dají se porovnávat dvě města? No jasně, že dají. My Češi jsme v tom někdy až neustálém srovnávání naprostými mistry. Zvláště jedná-li se o meziměstskou rivalitu (Hradec-Pardubice, Praha-Brno-Ostrava, Olomouc-Přerov-Prostějov, Děčín-Ústí n/L., Horní Lhota-Dolní Lhota atp.). Většinou tomu říkám rivalita malomocnosti. Furt si musíme dokazovat, kde, v čem a proč jsou lidé, sportovní klub či město samotné lepší. Nu já se do této role pokusím vžít, s tím rozdílem, že si myslím, že návštěva obou polských měst bude pro každého krásným zážitkem. Jenže, když máte polské kamarády, svým způsobem na vás jejich litanie za přízeň milovanému městu působí. A přece tomu tak snadno nepodlehnu, no ne?Doprava na místo činu

Za výchozí bod si zvolme Olomouc. :) Proč? Protože leží zhruba stejně daleko od obou míst. Do Krakowa (správně česky Krakov) vzdušnou čarou 200 km, do Wroclawi 170 km (správně česky Vratislav). Nejezdíte-li autem, nezbývá vám, než využít hromadné dopravy. Do Krakowa se dostanete v optimálním případě za tři a půl hodiny. Vlak do Ostravy-Svinov, kde přestoupíte minibusu jedné ze společností, která zajišťuje přepravu na ose Ostrava-Katowice-Kraków. Výsledná cena se pohybuje od 400 do 700 Kč. Do Wrocku je to už mnohem horší, normální spojení téměř neexistuje a cestovat pod pět hodin je shola nemožné. V ideálním případě vyrazíte v 5 ráno z Olomouce, přestoupíte v České Třebové a v Ústí nad Orlicí, odkud už pojedete přímým vlakem do Wroclawi. Každá další varianta je časově náročnější. Cenově to vyjde podobně.

Kraków : Wroclaw 1-0

První dojem

Přijedete-li vlakem do obou měst, budete nadšeni. Krásně upravené přednádraží, velkoměstský nádech, nic jak v Praze "ulička hanby" plná bezďáků a zvláštních existencí na lavičkách. Wroclaw boduje konstrukcí zastřešení nástupišť (analogie pražského hlavního nádraží) a neony, které k městu neodmyslitelně patří. Ikonický je nápis "Dobry wieczor we Wroclawiu". V Krakowě nás bohužel vítá mega nákupní galerie a to je omšelá nuda, co si budem povídat.

Kraków : Wroclaw 1-1

Turistický ruch

Obě polská města jsou velmi populární turistickou destinací, jak pro Poláky, tak pro cizince. Ovšem šílený turistický chaos, mračna obchodů se suvenýry, potulné umělce a lidí lákající do různých podniků najdete především v Krakowě. Otrkaný Pražák je zvyklý, mně to moc příjemné nebylo. Největší turistický ruch ve Wroclawi je u obří betonové schránky na 120 m dlouhý obraz Bitvy u Raclavic. Je to něco ve stylu ježdění na Slovanskou epopej. :D

Kraków : Wroclaw 1-2

Rynek glowny /hlavní náměstí/: Wroclaw, Kraków

Městské prostředí


Toužíte-li po konzistentním historickém centru, Kraków je jasnou volbou. Městu dominuje vrch Wawel s hradem a katedrálou sv. Stanislava a sv. Václava. Vrchol tohoto místa nastal za vlády Jagellonců, přesto si dodnes uchovává pomyslný status nejdůležitejšího svatostánku celé země. Wroclaw byla za 2. sv. války masivně bombardována a na městském jádře se to citelně podepsalo. Pro milovníky poválečné socialistické architektury je však dobrým cílem. Wroclaw je takový malý Berlín, kde se neustále něco staví a je logicky centrem moderní polské architektury, občas velmi zajímavé, občas velmi nešťastné.

Kraków : Wroclaw 2-2

Wroclaw: železobetonové konstrukce - odkaz wroclawské architektury 20. století světu (zastřešení Haly století UNESCO, zastřešení městské tržnice), plechová Iglica před Halou století

Nábřeží

Wroclaw je vodním městem. Leží na soutoku pěti řek, z nichž tou největší je Odra. Nejkrásnějšími místy tohoto města jsou jednoznačně nábřeží, ostrovy a mosty. Město plně využívá svůj potenciál a lidé se na těchto místech rádi koncentrují. Krakowem protéká nejdelší polská řeka Wisla, ale to je asi tak všechno. Že by zde byly náplavky, po kterých byste se chtěli procházet, to rozhodně ne. Líná velká řeka prostě teče a to je asi tak vše, co dokážu konstatovat.

Kraków : Wroclaw 2-3

Wroclaw: ostrovy na Odře, Kraków: západ slunce nad Vislou

Bary, kluby, kavárny


Lidé z Wrocku si myslí, jak se u nich dobře paří. Já si to tedy nemyslím. Jejich rádoby berlínský přístup k věci, je sice pěkný, ale podniků tomu odpovídajících je zde zoufale málo. A to si neodpustím všude vlézt, všude se opít a všechno ochutnat. Ale aby mi v hospodě točili odpornou medovou Litovel, na to jsem prostě alergickej. Lidí z Krakowa znám málo! Ale skvělých podniků jsem za pár dní poznal mračno. V městské části Kazimierz zažijete spousty krásných chvil v mnoha designových kavárnách a barech a ani vás nebudou příliš otravovat českým pivem. Nejedu přece do Polska, abych popíjel, co mi hrdlem proteklo v hektolitrech. Navíc jsem si v Krakowě zamiloval umělecké, eklektické Café Szafé, kde prostě chcete sedět až do rána. :)) Jinak si můžete o tomto podniku přečíst stejnojmennou knihu Lukasze Debského, která byla přeložena i do češtiny.

Kraków : Wroclaw 3-3

Kraków: Café Szafé, 4Konfederacka, Miejsce bar, Klub Pausa

Muzea a galerie


Obě města v tomto ohledu mají co nabídnout! V Krakowě najdeme jednoznačně nejvýznamnější obraz na polském území. V Czartoryski museu si můžete prohlédnout ikonickou Dámu s hranostajem od Leonarda da Vinci. Obraz je to maličký, ale pořádaj se kvůli němu zájezdy. :) Poláci maj o něm i poměrně vtipnou komedii Vinci. Kraków boduje i Muzeem moderního umění MOCAK (překřtil jsem to na močák) a blízkou Fabrykou Schindlera, která je věnovaná Krakowu během nacistické okupace. Město je přirozeným středobodem kulturního dění v Polsku, s odkazem na umění, film (Spielbergův Schindlerův seznam, Kieszlowského Dvojí život Veroniky,...) i literaturu. Wroclaw boduje rovněž! Překrásně restrukturalizovaným gotickým kostelem do Muzea architektury, které mě doslova nadchlo a strávil jsem v něm několik hodin. Velký podíl na tom měla výstava Jiřího Koláře. :)) Hned za rohem se nacházi již zmiňovaná schráně na obraz Panorama Raclawicka. Betonový kýbl ze 70. let. Za vidění stojí i expozice v Hale století. Co se týče filmu, točil se zde asi nejslavnější polský film Popel a démant Andrzeje Wajdy, Osamělá žena od Agnieszky Holland či Rukopis nalezený v Zaragoze od Jerzy Hase.

Kraków : Wroclaw 4-3

Kraków: MOCAK, Wroclaw: Panorama Raclawicka, Museum architektury

Z učebnic urbanismu


Tohle je taková specifická kategorie, řekl bych. :) Ale každý milovník architektury musí v životě navštívit dvě čtvrtě, které patří do učebnic architektury nebo spíše urbanismu. Tu katowickou čtvrť - Nikiszowiec - jsem vám představil v samostatném článku (TADY, a sorry, že ji využívám pro tento článek, který je o městu poněkud vzdáleném :D). S Wroclawí se pojí čtvrť - Sepolno. Která byla vybudována dle koncepce zahradního města, přiléhající k olympijskému parku. Prostorový plán připomíná německou orlici a to je skutečný bizár. Němeční architekti ji budovali v letech 1919-35. Tělo orlice tvoří rozsáhlé náměstí, hlavou je zakončena škola, spodkem je zakončen kostel, ve kterém později bylo kino, v symetrických křídlech jsou domy určené k bydlení. :)

Kraków : Wroclaw 4-4

Prostorý plán čtvrť Sepolno (zdroj: Wikipedia)

Kostely

Jedete-li v Polsku kamkoliv, kostely vás prostě neminou. :) Už jsem mluvil o tom nejvýznamnějším krakowském kostele, krom něho stojí za vidění třeba fejkovej vatikánskej kostel sv. Petra a Pavla, a samozřejmě asi 20 synagog v židovském městě. Wroclaw je paradoxně mnohem více ikonická. Tedy její panorama je s kostely více spjato. Tím nejvýznamnějším kostelem je archikatedra św. Jana Chrzciciela (Vratislavský dóm), který se nachází na Ostrowie Tumskim, který kompletně patří církvi. Za války byl téměř zdemolován, následně zpětně dostavěn. Je krásný. Ale ráděj bych vás upozornil na jeden z největších polských církevních vrcholů, který můžete v čase vánočním i nevánočním zažit. Než vrchol je to další bizarnost. V blízkém kostele Nejsvětější Panny Marie na Písku se totiž nachází obrovský pohyblivý betlém, ve kterém najdete všechny vietnamské cetky a kýče, které si jen představíte. Do toho hraje hudba, všechno svítí, leskne se staniol, mává na vás Mickey Mouse a pokud jste hluší, můžete se v této části kostela dočkat mší ve znakové řeči. :) Za betlém a cihlovou gotiku, která vás ve městě nemine, hlasuju pro Wroclaw.

Kraków : Wroclaw 4-5

Kraków: Kostel sv. Petra a Pavla, katedrála sv. Stanislava a sv. Václava (vpravo), Wroclaw: Vratislavský dóm z mostu Tumski (vlevo dole)

Město univerzitní // město pro život


Mým největším snem vždycky bylo navštívit Jagellonskou univerzitu v Krakowě. Ta historie! Ta krása! A taky všude plno turistů! Tato univerzita je pro Poláky to samé jako Univerzita Karlova pro Čechy. A stojí za to vidět. Protože si uvědomíme, že mezi Krakowem a Wroclawí je historicky zakořeněná řevnivost, o které svým způsobem píšu. Akademická řevnivost sahá mnoho set let na zpět, když Vladislav II. Jagellonský někdy na začátku 16. století chtěl zřizovacím dekretem posvětit založení univerzity ve Wroclawi. Chyběl k tomu jediný krok a tím byl souhlas Vatikánu. Jenže se strhla vlna protestů z Krakowa, v té době již století a půl zavedeného chrámu vzdělání a Wroclaw utřela. Trvalo to další dvě století, než se Wroclaw díky Leopoldu I. dočkala založení akademie s právem univerzitním. Dnes jsou obě univerzity renomovanými institucemi. A já chovám vřelejší vztah k té wroclawské univerzitě, protože tam dlouhá léta působil významný český rodák, botanik Albín Pax. :)

Kdybych si měl vybrat, kde by mému srdénku bylo lépe, po emocionální stránce by to bylo opravdu těžké. Po zdravotní stránce by to bylo naopak snadné. Kraków bohužel patří mezi evropská města s nejhorším ovzduším a extrémními inverzemi v zimních obdobích. Mohou za to především nepříjemné větry (no holt to vane špatně :D) ze slezské pánve a samozřejmě za to mohou komunisti, kteří nechali vystavět dnes dvouset tisícovou čtvrť s obřími železárnami - Nowa Huta - skvrna na kráse města Krakowa.

Kraków : Wroclaw 4-6

Kraków: Collegium Maius (nejstarší budova Jagellonské univerzity), Wroclaw

Pokud jste se dostali až sem, gratuluji, a ještě jednou se omlouvám za špatné používání názvů obou měst a lokací.

A co vy? Navštívili jste tato krásná města?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Neluška Neluška | Web | 30. listopadu 2013 v 19:25 | Reagovat

Pěkné.Bohužel já osobně jsem byla nejdál v Praze :/

2 Miloš Miloš | Web | 30. listopadu 2013 v 20:25 | Reagovat

Zase bezvadný článek. Že u tebe Wroclaw vyhrál, mě nutí k zamyšlení. V Krakowě jsem byl 3-krát (na 5, 3 a 1 den) a ve Wroclawi nikdy.
Dáma s hranostajem je skvost, od Mistra ho mám nejradši, na rozdíl od jeho obrazů v Louvru nebo v Uffizi je nemožné ji vyfotografovat, má v té malé místnůstce svého vlastního hlídače.
O Krakowě jsem už také chtěl něco sepsat, nejdřív mě předběhla Shari (včetně Wieliczky), když se už nadechuji, zase ty. Ještě trochu počkám ;).

3 shariony shariony | E-mail | Web | 30. listopadu 2013 v 20:41 | Reagovat

Super článek, letos jsem byla poprvé v obou městech a obě mě přímo uchvátila, mají úžasnou atmosféru, těžko porovnávat (tedy já bych to tak dobře jako ty nezvládla). Je tam krásná architektura, příjemní lidé... V Krakowě doporučuji vyzkoušet restauraci "Pod Wawelem", která je pod Wawelem :D a ve Wroclawi jsou super samoobslužné jídelny.

4 vencisak vencisak | Web | 1. prosince 2013 v 11:27 | Reagovat

[2]:: Díky, jsem rád, že se takovému cestovateli článek líbí. Mně moc cestopisné články nejdou. :) S tím vítězstvím to nebylo snadné, spíše se na tom podepsalo, že Wroclaw se i díky Euru stalo opraveným, živým městem plným skvěle udělaných cyklostezek, akcí a je tu co objevovat z architektury 20. století. Stavěl tam můj oblíbený architekt Hans Scharoun a pod. To by bylo na dlouho.
Zrovna v pátek se tam zase chystám na výstavu, tak uvidím, jaká je předvánoční atmosféra Wrocku.
Ale s Krakowem neotálej, to se před Vánoci vždycky hodí nalákat lidi na výlet. :)
[3]:: S mléčnými bary máš pravdu! :) Zamiloval jsem si bar Jacek i Marketka na Nowym Targu, o tom, že v Polsku se musí určitě chodit do těch samooblužných jídelen jsem psal v jednom kulinářském článku.

5 Teeda Teeda | Web | 2. prosince 2013 v 22:00 | Reagovat

Tak to nakonec dopadlo, jak jsem si myslela, že to dopadne. :) Ale byla jsem napnutá, to né že né.
Wroclaw je pro mě pojem z historie a mám ho zafixovaný mnohem kladněji než Kraków. Možná jen dojem, nicméně teď už to budu schopna doložit. .)

6 vencisak vencisak | Web | 4. prosince 2013 v 14:59 | Reagovat

[5]: a proč máš tak zafixovaný? :)

7 Teeda Teeda | Web | 20. prosince 2013 v 13:13 | Reagovat

[6]: Nemůžu si vzpomenout. Mám to spojené s přednáškou ze středověkých dějin. Ale jak říkám, možná jen dojem. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama