Postřehy z Německa

1. března 2014 v 23:44 | Venca |  Skutečnosti a netečnosti
Načal jsem třetí měsíc svého pobytu v Německu. A ač vlastně velmi nerad, stejnak mi to nedá o tom trochu napsat. Možná někdo bude sdílet podobné zážitky, zkušenosti, smýšlení či bude naše nejméně oblíbené sousedy vidět zcela jinak.Obecné a jídlo

- Německo je země veliká. Pro Čechá to je dost nezvyklý pocit, když chce někam dojet a ono to trvá déle než hodinu. Tady si holt musí zvyknout.

- Nejrozumnější je cestovat po Německu vlakem. Vše se dá snadno zařídit skrze stránky bahn.de, které mají mnoho jazykových mutací. Doprava je ovšem drahá. Výrazné slevy lze získat na nákup jízdenky minimálně tři dny předem. Využívat lze i speciální jízdenky. Např. jednodenní Sachsen-Anhalt ticket, který stojí 22 Euro, ovšem za každého dalšího cestujícího připlatíte jen 4 Eura. Ve výsledku tak třeba za 5 osob zaplatíte 36 Euro, což na osobu dělá nějakých 7 Euro a to už je pohoda, navíc tento tiket platí pro Sasko, Sasko-Anhlatsko i Duryňsko zároveň. Podobné jízdenky mají i další spolkové země. Autobusy jsou mnohem levnější, ale zajišťují pouze lokální dopravu a navíc příliš nejezdí o víkendech.

- Německo je zemí založenou na tom, že neotravujete druhé lidi potřebami, které si můžete zařídit sami. Třeba nákup jízdenek se děje téměř výhradně přes nákupní automaty.

- Německo je zemí multikulturní. Plné všech ras a vyznání. Také je plné nácků, ale rovněž stejného či většího množství lidí, které nácky rádi nemají.

- Němci se příliš nezajímají o Čechy a dění u nás. Podstatné je pouze pivo a knedlík.

- Ne všude se dá platit VISA kartou, především v Kauflandech a síti Netto. Naopak v Edece a REWE tyto karty přijímají.

- Německo je země vcelku drahá a nevěřím, že rodinný nákup může vyjít levněji než v Čechách. Možná jedině, když opravdu všechno nakoupíte v akci.

- Další blbostí je, že v marketech mají větší výběr zeleniny a ovoce než u nás. Mají navíc čekanku a levný chřest, protože to Němci doslova milují a různé druhy salátů ve tvaru pyramid. Ani kvalita není o poznání lepší, jen chutná všechno mnohem více sladce, ale to je spíše pocitová záležitost.

- Po ochutnání ca 20 druhů německých piv musím říct, že jsou srovnatelná s českými. Což je poprvé a myslím i naposledy, kdy něco takového o zahraničních pivech tvrdím. Nejlepší je rozhodně Jever.

- Němci mají rádi brambory. Dokonce je i snídají.

- Víc než brambory mají rádi omáčky, kterými dokážou přelít naprosto všechno. Třeba i smaženej řízek.

- Německo není gastronomicky příliš zajímavé, přesto za pozornost stojí pekárny, kde mají spousty dobrých věcí. Oproti českejm jsou německé croissanty, housky, skořicoví šneci a pod. mnohem hutnější a výživnější a chutnější. S koblížkama však vede Polsko. Chleba je tu hnusnej.

Komunikace

- Při (neformálním) pozdravení si vystačíte se zkrácenými výrazy jako...
Morgen! Abend! Hallo! Tchüss či Tschüssie!
Guten tag se říká pouze na úřadech, při komunikaci s důchodci a při komunikaci s jinak staršími lidmi při kulturních událostech.

- Komunikace v angličtině není snadná. Němci obecně anglicky příliš nemluví, i když mnohému rozumí. Běžně na anglické dotazy odpovídají německy. Platí jak pro mladé, tak pro starší. Výjimku tvoří studenti.

O krajině

- Krajina středního Německa je fádní, placatá a plná větrníků. Větrníků je tu tolik, že si to nedokážete ani představit. Naopak nefrčí sluneční elektrárny. Přesto nechybí ani silně industrializované oblasti a nebo pěkná příroda, kterou tvoří střední tok Labe a pohoří Harz.

- Prostředí je mnohem čistější, udržovanější a určitě k tomu přispívají i zálohované PET lahve. Němci doslova drtí městské trávníky, jakmile má tráva více než pár centimentrů, už jí hoblují sekačkou.

O kultuře

- Německo je kulturní zemí číslo jedna. Podpora kulturních aktivit, veřejného umění a galerií je naprosto samozřejmá. Má dobrých 40 památek UNESCO a řadu celosvětově významných galerií a kulturních institucí.

- V mnoha muzeích se nesmí fotit. Chcete-li se vydat do muzeí umění v Düsseldorfu, Brémách, Halle, Hannoveru, Osnabrücku, Drážďanech, Brunšviku, Kasselu ad., na fotky z interiérů zapomeňte.

- Expozice v menších městech jsou obvykle pouze v němčině. Často se objevuje holandská a italská mutace, překvapivě chybí anglická.

- Vstupné do galerií nepřesahuje 12 Euro. Bez remcání projde sleva na ISIC bez věkového omezení. Student je prostě student.

- Předem si zkontrolujte, zda má galerie otevřeno. V zimních měsících často probíhají rekonstrukce.

- Vstupné na kulturní akce je vysoké. I na akce, které jsou pitomé a zbytečné jako irské tancování, vás lístek může vyjít na 50 Euro. Do divadel na operu se dá jít mnohem levněji ve srovnatelných relacích jako u nás. Dodržuje se podobný dress code jako u nás, u pánů i dam se preferuje vypadat především nudně.

O lidech

- Lidé jsou obecně milí a vstřícní. Rádi opětují úsměv.

- Němci jsou na pohled fádní a stereotypní, i když se snaží být trendy. Každej hipster vypadá stejně, frčí mít co nejvíce tetování, piercingu v obličeji a na půl vyholená hlava. Český rebel by zaplakal jak v Německu splývá s davem. Stejně tu vypadá i střední a starší generace.

- Němci rádi jezdí na kolech a provozují nordic walking. Žádné české město se průměrnému německému co do dostupnosti a logičnosti cyklotras, stojanů a půjčoven kol ani náhodou nevyrovná.

- Němci jsou vášnivými kuřáky. Přestože většina podniků je nekuřácká, kouří pořád a všude, puberťáci i v nádražní hale. Na nástupištích je pro kuřáky vyhrazen speciální koutek.

- Němci jsou poměrně radikálními odpůrci GMO. A rádi proti tomu demonstrují.

- Němci se rádi shlukují v knihkupectvích. Knihkupectví je chrám, kde může člověk sedět, ležet, pít kávu, číst noviny, číst knihu z regálu, luštit sudoku a pak v klidu jít pryč. Poláci to maj rovněž tak, Češi se maj ještě mnohé co učit.

O univerzitách

- Zatímco ani jedna česká není v žebřičku nejlepších univerzit světa, německých tam je ca 15.

- Univerzity jsou vážené instituce s tradicí. Desátá nejstarší v Jeně je starší než naše druhá v Olomouci. Prostředí je však srovnatelné s našima. Špičkové univerzity najdete především v Bonnu, Heidelbergu, Mnichově, Berlíně,...

- Platy jsou nepoměrně vyšší. Doktorand pobírá 1500 Euro (což se mu počítá jako prácovní pozice do důchodu) oproti českému stipendiu okolo 270 Euro. Vedoucí pracovníci mají běžně kolem 4000 Euro. Dělat ve vědě má v Německu smysl.


A tak. Časem doplním o další poznatky.

A jaké máte zkušenosti z Německa vy?
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 2. března 2014 v 8:48 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 lifeisfine lifeisfine | E-mail | Web | 2. března 2014 v 9:18 | Reagovat

Veľmi dobrý a zaujímavý článok. O  Nemecko sa už dlhú dobu zaujímam, vždy ma to tam nejako ťahalo a vďaka takýmto článkom ho spoznávam bližšie, aj keď iba cez internet.

Z komentáru [1]: si nič nerob, ten blog už zamoril veľa článkov presne týmto komentárom.

3 Lenin Lenin | Web | 2. března 2014 v 10:32 | Reagovat

Venco, vidíš ([1]:)? Měl by ses nad sebou už zamyslet! :D

Chm, jediný, co chci napsat je to, že jsem moc ráda, že u nás prodávají jízdenky lidi. Až totiž v červnu skončím se základním vzděláním, budu strašně šťatstná, že naše země podporuje existenci tak veledůležitých prací, kterou by mohly vykonávat i gorily s týdenním kurzem, tedy i já. :D

V německu jsem byla jen jednou, na konci léta, a vlastně pořád nalepená v okruhu 30 km od hranic, takže tam víceméně byli hlavně Češi a kromě zvláštního pořádku, vyšší estetické úpravy domů a divně hladkých silnic bez děr a výmolů žádné postřehy nemám, protože se svojí panikou v komunikaci v cizích jazycích s cizími lidmi jsem si ani nešla koupit baštu. Taková jsem já. :D

4 Miloš Miloš | Web | 4. března 2014 v 23:14 | Reagovat

Před 8 roky jsem byl na univerzitě v Dortmundu a tam mě udivilo, v jak obrovském areálu se rozkládá, z jednoho konce na druhý má víc než kilometr a jsou tam dva takové kampusy oddělené silnicí. Dokonce tam jezdí na visuté dráze vlak.
Ceny vlaků mě také zarazily, do Kölnu, což je od Dortmundu asi 80 km, tehdy stál zpáteční lístek kolem 40 EUR. Automaty na lístky jsou sympatické i tím, že se tam dají tisknout i informace o spojení.
Ceny potravin jsou vyšší, ale najde se i něco, co je levnější, třeba oříšková čokoláda Milka za něco málo přes půl eura :-) Lidé z Libercka docela běžně jezdí nakupovat do supermarketů v Zittau. Výhodná byla i cena bot.

Zákaz fotografování v galeriích je nepříjemný, ale ve Zwingeru jsem neodolal a načerno (a velmi nekvalitně) vyfotografoval Spící Venuši od Giorgioneho, možná ji na blogu ještě použiji. Loni jsem však v Gemäldegalerie v Berlíně bez blesku fotografovat mohl.

5 vencisak vencisak | Web | 6. března 2014 v 10:59 | Reagovat

[2]: To je fajn, že se lidé zajímaj o tuhle zem. Měl jsem dlouho k Německu předsudky, ale pramenily z neznalosti. Německo toho může hodně nabídnout, tak přeju, ať ti vyjde cesta na nějaký delší čas.

[3]: Lenine, a ty zoologické zahrady! Ještě se nad tím zamysli. A až už nebudeš vědět kam, vyražte na výlet do Lipska. Prý maj nejúžasnější zoo v Německu. :)

[4]: Joo s lístkama to je kruté, obzvláště mezi jednotlivýma spolkovýma zeměma. Ale stačí si dát trochu práce, zajistit jízdenku pár dní předem a je to lepší. Milka je levná, pač jí nikdo nejí. Teda asi jí, ale Němci zbožňují Ritter čokolády. Teď nedávno se v celém Německu řešil nějaký spor mezi Ritter a společností na testování výrobků, něco jako dtest, který nějakou jejich čokoládu označil za nekvalitní. :D

Focení načerno schvaluji. Podle mě by veřejná, státní galerie neměla mít právo odepírat návštěvníkovi focení. Nevidím v tom vůbec žádný smysl, protože bez tak nikdy návštěvník nedosáhne kvalit profesionálního focení a jednak galerii dělá reklamu.

6 Teeda Teeda | Web | 6. března 2014 v 15:33 | Reagovat

Nejvíc mě tedy zaujalo něco postřehů k tomu jídlu. :) A obecně jsem čekala chvalozpěv. Překvapuje mě, že neoplýváš takovým nadšením... nebo se tak zdá. .)

7 vencisak vencisak | Web | 6. března 2014 v 19:14 | Reagovat

[6]: Proč si čekala chvalozpěv? :)

8 Teeda Teeda | Web | 6. března 2014 v 22:24 | Reagovat

Mám z tebe pocit, že si ten nestranný typ. Zároveň jako by ti Česko bylo malé, v dobrém slova smyslu.
Neříkám ale, že se mi tohle nelíbí. Když něco  tímhle jemným vtipným způsobem kritizuješ, mám pocit, že je to lidštější, než když jen vychvaluješ. .)

9 Lenin Lenin | Web | 7. března 2014 v 14:36 | Reagovat

[5]: Nemluv mi o zahradách, nebo budu muset nasednout do auta a už mě nic nezastaví. :D Strááášně dlouho chci do Duisburgu na vombaty.

10 vencisak vencisak | Web | 7. března 2014 v 21:03 | Reagovat

[8]: Asi jak v čem. Paradoxně jsem velmi lenivý a cestování vůbec nemám v lásce, obzvláště do cizích zemí. :))

[9]: Joo wombati jsou úžasní, ale raděj si našetři na Austrálii, tam se jich tuny válej přejetých na silnicích.

11 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 19. března 2014 v 22:13 | Reagovat

Klobásky?

12 vencisak vencisak | Web | 21. března 2014 v 19:19 | Reagovat

[11]: klobásky mi moc nevoněly, ani currywurst ani bratwurst, ale testoval jsem

13 Magdaléna Magdaléna | Web | 22. března 2014 v 21:47 | Reagovat

Super článek! Vážně se mi líbil. Ohledně německé komunikace mám podobnou zkušenost. Na druhou stranu projevují (možná jako každý národ) obrovskou ochotu jen při náznacích němčiny :)

14 vencisak vencisak | Web | 23. března 2014 v 20:20 | Reagovat

[13]: Díky, jooo, máš pravdu, to udělá radost každému, někdy tedy spíše náramně pobaví. :)

15 hellboy hellboy | Web | 13. dubna 2014 v 18:13 | Reagovat

taky bydlím v německu už skoro čtvrtým měsícem, sice mi to tu příjde jak turecko bez moře ale na ty zahalený šátky si zvykneš postupem času :-D jinak skvělej článek, jinak bydlím v Hanau to je kousek od Frankfurtu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama