Gotické madony na lvu

21. dubna 2014 v 22:10 | Venca |  Umění
Arcidiecézní muzeum v Olomouci
13.2. - 11.5. 2014

Bergbau- und Gotikmuseum Leogang
5.6. - 31.8. 2014Už vás nudí výstavy moderního, současného, nedej bože konceptuálního, umění? Pokud ano, máte ještě dva týdny čas na prohlídku několik let připravované výstavy Gotických madon na lvu, která probíhá v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Téma se pro smrtelníka zdá neuchopitelné, ale věřte, že jakmile vstoupíte, už nebudete myslet na nic jiného, než na madony šlapající po lvíčcích.

Sochařské mistrovství 14. století ve střední Evropě je mimojiné spojeno s tímto motivem, na který později navázaly madony stojící na půlměsíci a následně madony (Immaculaty - Neposkvrněné) nožkou drtící hady či draky, kteří objímají kouli, jež ztělesňuje Ďábla. Náboženský motiv by snad mohl někoho odradit, přesto věřím, že řezbářské mistrovství je dostatečným lákadlem.

Výstava je dělena na tři části. Představuje salcburský okruh madon, slezskou školu a snad možná až křiklavě chce ukázat, že madony na lvu jsou genezí především spojeny s českými zeměmi z dob Arnošta z Pardubic a Karla IV. V Olomouci je vystavena i Klosterneuburská madona, kterou přední odborník na dané téma prof. Hlobil objevil kdesi v rakouském antiku, Národní galerie jí na jeho popud zakoupila a tím se roztočilo kunsthistorické tóčo. Autorství této sochy je připisováno Mistru michelské madony (Madony z Michle), z jehož dílny se dochovalo pouze 8 soch z let kolem roku 1350. V přímém kontrastu je se sochou Klosterneuburské madony vystaven významný obraz Madony veverské, který prý sám Karel IV. věnoval na hrad Veveří. Obě madony si mají být v obličeji natolik podobné, že mezi nimi musí být vazba, nejspíše v tom, že dílo Mistra vyšebrodského oltáře (Madona z Veveří) inspirovalo v krátkém čase Mistra michelské madony k vytvoření Klosterneuburské madony. A že Vám v tom nehraje nečeský název zmiňované sochy? Madony se totiž pojmenovávají podle místa nálezu, proto Klosterneuburg, odkud se socha dostala až do antiku, resp. Národní galerie v Praze.

A jakou symboliku mají lvíčkové, na kterých madony stojí či trůní? To si přečtete na výstavě. Celou parádu můžete zakončit na Václavském náměstí v muzejní kavárně Amadeus, na jednom z nejkrásnějších veřejných prostor, které v naší zemi můžete navštívit.

Nyní pravidelná foto příloha. Pro větší rozlišení otevřte fotky v nové kartě.


V pozadí Madona na lvu ze Salcburku (kolem roku 1370)

Madona na lvu z kostela sv. Matěje z Vratislavi (kolem roku 1360)

Trůnící madona na lvech ze Skarbimierze (2. třetina 14. století)

Detail Trůnící madony z Nisy (14. století)

Klosterneuburská madona na lvu (kolem roku 1345) a Madona z Veveří (40. léta 14. století)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 13. května 2014 v 17:36 | Reagovat

mimochodem byl jsi už na Šímu na Kampě?

2 vencisak vencisak | Web | 14. května 2014 v 20:35 | Reagovat

[1]: byl jsem o víkendu v Praze, ale Šímu jsem vynechal, šel jsem na gotické madony do Šternberského paláce :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama