Říjen 2014

Designblok '14

29. října 2014 v 19:59 | Venca |  Umění
Rok se s rokem sešel a nastal obvyklý časně říjnový termín pro přehlídku současného designu a módy známou jako Designblok. Akce si za za 16 let své existence vydobyla středoevropské renomé a lze ji považovat za jednu z nejvýznamnějších svého druhu v regionu.


90 let Jaroslavy Brychtové

16. října 2014 v 11:14 | Venca |  Umění
Rok 2014 je bohatý na jubilea řady umělců napříč mnoha směry. Máme Rok české hudby upomínající na životní výročí více než sta skladatelů, pěvců a pěvkyň či dirigentů, věčný hledač uměleckého výrazu Jiří Georg Dokoupil oslavil 60 let, paní Meda Mládková, filantropka a duše odkazu Františka Kupky, oslavila krásných 95 let. O kom bych však chtěl psát především je paní Jarka, naše nejzásadnější sklářská mistryně a polovina nejinspirativnějšího dua umělců, které nám 20. století dalo - Libenský & Brychtová.


(foto z www.libensky.net)

Leto - Zbytky ozářených ploch /2014/

5. října 2014 v 16:21 | Venca |  Hudba
Leto - Zbytky ozářených ploch /2014/
vydalo: Silver rocket & MámaMrdáMasoBrambory v zemi, pluhy se plouží, končí léto, je tu babí. Báby z Havl-Brodu kecaj, maj výjimečně o čem. Letos se totiž bude sklízet o poznání víc než léta předešlá. Letos se urodilo na úrodné Hané samo Leto. Manželské duo prý s duší slezskou, pro mě v první řadě s olomouckou přítomností. Jak je u nás zvykem říkat: "na Olomouc dobrý". V jejich případě nelze souhlasit. Jehla mi ojíždí vinyl z Loděnice už nejméně po dvacáté a stále se nemohu nabažit. Už jen vyndat desku z obalu se stalo požitkem. Prozářená žluť hapticky příjemného, vizuálně decentního, ručně vyrobeného obalu s popiskem evokujícím černé skvrny na slunečním kotouči. Není to radost, ten lo-fi styl?

Ze sbírek Muzea umění v Tel Avivu

1. října 2014 v 17:50 | Venca |  Umění
Zářivá muzejní perla Blízkého východu se skví v centru finančnictví, mecenáštví, kultury a zábavy státu Izrael. Tel Aviv jakožto nejbezpečnější místo v zemi nabízí téměř ideální podmínky pro vytváření bujného uměleckého podhoubí. Muzeum založené (teprve) v roce 1932 je o 80 let později rozhodně jednou z nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí na asijském kontinentu. Nemohlo by tomu tak být bez mecenášství filantropů, bohatých židovských rodin, emigrantů či umělců samotných. Stát zde zas tak velkou roli hrát nemusí.