Leto - Zbytky ozářených ploch /2014/

5. října 2014 v 16:21 | Venca |  Hudba
Leto - Zbytky ozářených ploch /2014/
vydalo: Silver rocket & MámaMrdáMasoBrambory v zemi, pluhy se plouží, končí léto, je tu babí. Báby z Havl-Brodu kecaj, maj výjimečně o čem. Letos se totiž bude sklízet o poznání víc než léta předešlá. Letos se urodilo na úrodné Hané samo Leto. Manželské duo prý s duší slezskou, pro mě v první řadě s olomouckou přítomností. Jak je u nás zvykem říkat: "na Olomouc dobrý". V jejich případě nelze souhlasit. Jehla mi ojíždí vinyl z Loděnice už nejméně po dvacáté a stále se nemohu nabažit. Už jen vyndat desku z obalu se stalo požitkem. Prozářená žluť hapticky příjemného, vizuálně decentního, ručně vyrobeného obalu s popiskem evokujícím černé skvrny na slunečním kotouči. Není to radost, ten lo-fi styl?O to více může člověk doufat, že exteriérem všechen požitek nekončí.

Kdy jsem tak měl naposled radost z české hudby? Při desce Urbi et Orbi od Prince of Tennis. To už budou dobré tři roky a stále paměť slouží. Nepřestal jsem však doufat, že se časem z české černozemě vyorá zase něco kvalitního, poslechu vhodného, ke koncertům v pajzlech i výš stvořeného. Něco, co bude diktovat tempo v rytmu elektrobudíků, rozuměj kardiostimulátorů.

Myslím, že už správný čas nastal. Právě o letošní létě, léta Páně 2014, kdy vyšla deska Zbytky ozářených ploch. Guerillicky poetická deska, jejíž název si lze vykládat různě, ale Palma (polovina Leta) by asi řekla, že nic extra to neznamená. Čistě symbolicky, nechť Zbytky ozářených ploch ještě chvíli září.
Danajský dar je však hudební počin škatulkovat. Na stránkách kapely lze vyčíst inspirační prameny a hudební revír, ve kterém se kapela pohybuje. Personální rozhled. Hudebně slyším pro mé struny příjemné polohy dream popu, post rockovou baskytaru, místy snad až rock'n'rollový drive obalující zastřený hlas zpěvačky, která si ke zpěvu přidala klávesy. 11 ozářených ploch autorských textů až podivuhodně banálních názvů - Tráva, Sekera, Domy, Boje, Les, Hranice - minimalisticky, v duchu Beach House, taguje implozivní duševní okamžiky obou hudebníků, do kterých má každej posluchač pootevřený dveře. Návraty, vzpomínky, letní mžiky, zbytečnosti, hlouposti.

Nepřestává mě fascinovat konzistence všech skladeb. Poctivý tmel, ostré rytmické přechody, linky ukousané, natažené, hravé i s kocovinou, žádná odfláknutá práce. Jen snad místy vyčuhují skladby s hitovým nábojem. Netřeba je konkrétně jmenovat, samy se při poslechu vynoří. Alespoň v mém případě tomu tak skutečně bylo.

Zbytky ozářených ploch jsou zatím nejzajímavějším počinem české hudební scény pro letošní rok - vyškrábnutým kdesi z neznáma, ovšem bez pochyb z chuti dvou lidí dělat muziku poctivě a s nápadem. Věřím, že jejich debut nebude zároveň poslední deskou.

Tak závěrem mě snad napadá, že kdyby v Česku měly bejt jen dvoučlenné kapely manželskejch párů, bude Leto druhá pecka, která se rozhodla nahlodat stereotypní scénu zahnívajícího konzumně agrohudebního Česka.

Z alba k poslechu zde: Tráva a Tuny vzduchu.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 5. října 2014 v 18:58 | Reagovat

Máš zajímavý styl psaní. :)

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 5. října 2014 v 19:35 | Reagovat

To je vždycky svátek, když pochválíš něco z českých luhů a hájů :)
A první pecka z českých manželských párů? Dva?

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 5. října 2014 v 19:44 | Reagovat

...v rozečteno jsi měl donedávna jednu knížku, na kterou jsem se tě chtěla zeptat a teď si zaboha nemůžu vzpomenout co to bylo zač?

4 vencisak vencisak | Web | 5. října 2014 v 21:24 | Reagovat

[1]: Díky, ale nemyslím si, inspirovaly mě brambory k obědu.

[2]: No jasně že. .) DVA jsou jedna na druhou!

Ty, s tou knihou si myslím, že to bude román od Olgy Tokarczuk - Svůj pluh veď přes kosti mrtvých. Agnieszka Holland jej natáčí jako celovečerní film. Jinak nevím, co by to mohlo být jiného. .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama