Best sound of 2017

24. prosince 2017 v 12:56 | Venca |  Hudba
Na cestě mezi Hanou a Sudety finišuji letošní přehled hudebních lahůdek. Výběr je krátký, i tak si myslím, že kvantitu vynahradí kvalita.Z roku 2017 mám po hudební stránce radost. Streamování je plně etablované a hudbu tak může poslouchat prakticky kdokoli a kdekoliv. Jen ta naddimenzovaná propagace americké produkce je občas na škodu. Sám mám pocit, že nikde jinde nic kvalitního vlastně nevzniká. Což je pocit scestný. Na druhou stranu přiznávám, že americký trh je natolik velký, že přirozeně udává tempo současné hudby.

Kontrastní se tak zdá stále vzrůstající obliba vinylových nosičů. Dnes, jako před ještě 30 lety, si žádný umělec nedovolí vydat desku, aniž by nevyšla i na vinylu. Vinyl se jeví pro zachování kvality zvukové stopy jako nejlepší a fanouškům nevadí ani neskladnost, ani potřeba manuálního zacházení s nosičem při pouštění hudby. V době zkratkovitosti, jednoduchosti, rychlosti a lenosti je vinyl naprosto bláznivým úkazem. Co teprve říkat na kazety?

Z roku 2017 bych rád vypíchnul novou desku kapely Slowdive. Kapela zažila úspěšný návrat na koncertní pódia v předloňském roce a jala se fanouškům po 20 letech naservírovat novou desku. Jejich klasický zvuk shoegaze první poloviny 90. let vůbec neztratil na přitažlivosti a naopak jednoznačně ukázal, že typický fanoušek je věrný i vděčný a vkusem konzervativní. Přesto věřím, že deska přitáhla k modulovanému kytarovému zvuku mnoho nových lidí.

Světu v roce 2017 vládl antitrumpovský postoj, což z mých oblíbených interpretů singlem vyjádřily holky z CocoRosie společně s poloholkou Anohni. Rezonovalo i téma globálního oteplování a postenvironmentalismu, kterým je Björk nejlepším příkladem. Její poslední deska Utopia je dalším dílkem do puzzle životní dráhy planetární umělkyně, věcně hledající ráj na Zemi.

Česká populární scéna je ve sračkách. Ovládá ji lidinkovská náladička Lucky Bílé, gloriola Gotta a fašounská agrární banalita. Kvalita je hluboce skryta a nemám sil ji dolovat. Avšak nade vše vyčnívá deska Moniky Načevy, která s pěti křížky na krku uvařila parádní potemnělou desku zhudebnělých básní Sylvy Fischerové. Tleskám.

Krásné hudební Vánoce a dejte vědět, co zaujalo v roce 2018 v hudbě Vás.

Desky označené hvězdičkou obsahují odkaz na Youtube.


(10) Fever Ray - Plunge


(9) Perfume Genius - No Shape


(8) Noga Erez - Off the Radar


(7) Magnetic Fields - 50 Songs Memoir


(6) Little Dragon - Season High
(4) Monika Načeva - Průvan v hlavě 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 12:47 | Reagovat

Díky za tipy, vypadají zajímavě a postuně si je projdu. Hudbu poslední dobou dost zanedbávám, tak je nejvyšší čas s tím něco dělat. Věřím, že časem dojde i na dolování české kvality, i když je to větší facha, než těžit bitcoiny. Krásné svátky.

2 Miloš Miloš | Web | 2. ledna 2018 v 22:45 | Reagovat

Tentokrát alespoň jedno jméno, které vyzdvihuješ, znám. Moniku Načeva jsem viděl v létě 2016 na nádvoří Mendelova muzea v Brně na koncertu, kde ji doprovázel kytarista Michal Pavlíček.
Dokonce jsem koketoval s myšlenkou o tom něco napsat, ale na to ji znám moc málo.
Slowdive si najdu už jen kvůli kytarovému zvuku.

3 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 5. ledna 2018 v 20:34 | Reagovat

To se to Načevě vaří, s plnou ledničkou... Úplně mi její nový album uteklo..

Jako každoročně děkuji za tipy! Deset je dobrý číslo, to možná stihnu projít dřív než vyjde best of sound 2018 :))

4 vencisak vencisak | Web | 7. ledna 2018 v 19:28 | Reagovat

[3]: Stále ten počet snižuji. Ale 10 mi přijde taky dobrý! .)

[1]: Česká kvalita je asi hloubš jak bitcoin.

[2]: Nedávno vyšel článek o umělcích jejího věku, je moc stará, aby oslovila mladé, a moc mladá, aby starší ocenili její progres. Škoda, ta deska je fantastická. Ale také k hodnocení přispělo, že jsem jí slyšel naživo na předpremiéře v zakouřené olomoucké putyce. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama